Granola Kilo Aldırır Mı

granola-kilo-aldirir-mi
granola-kilo-aldirir-mi

Müsli ve yulafa oldukça çok benzemekte olan gıdalardan biri olan granola, kahvaltılarımız da daha sık yer almaya başlamaktadır. Granola oldukça lezzetli ve bir o kadar da besleyici bir özelliğe sahip olmasından dolayı bir çok kişi tarafından kahvaltıda tercih edilmektedir.

Kahvaltı denildiğinde akıllara ilk olarak granola gelmesiyle birlikte içeriğindeki mineral ve vitaminleriyle birlikte oldukça dikkat çekicidir. Bu nedenle de pek çok kişi tarafında tercih edilen bir besin olarak karşımıza çıkmaktadır. Granola kilo aldırır mı? Granola ile ilgili tüm detayları bu yazımızda sizler için faydalı bilgilerle birlikte derledik.

İçerik Başlıkları

Granola Nedir

Granolanın içeriğinde tahıllar, yağlar, kuru meyveler ve kuru yemişler yer almakta olmasıyla birlikte kahvaltıların vazgeçilmez besinlerinden biridir. Müsliden farksız olan fırına veya tavaya girmeden önce içerisinde yağ ve şeker ilave edilmektedir. Granola; bal, tahıllar, fındık gibi kuru yemişler ve kuru ya da yaş meyve içeriğine sahip bir besindir. Bu karışımla birlikte gevrek haline gelene kadar pişirilmeye devam etmektedir. Pişirme esnasındayken kuru meyveler de ilave edilir. Bu besinin içerisinde yer alan lifler, karbonhidratlar, esansiyel yağ asitleri, vitamin ve mineraller bakımından zengin değerlere sahip bir besindir. İçeriğinde bulunan maddelerden dolayı ise sağlıklı ve besleyici bir özelliğe sahiptir.

Granola Kilo Aldırır Mı

Diyet yapmak isteyen ve kilo vermek isteyen kişilerin vazgeçilmezi olan granoların tadının da lezzetli olmasıyla birlikte kilo verme döneminde oldukça sık tüketimi sağlanan besinlerden biridir. İçeriğindeki besin değerleri granolayı sağlıklı yapsa da içermiş olduğu şeker ve kaloriler aslında diyetiniz açısından zararlı bulunmaktadır. İçeriğinde şeker bulunmayan granolalar ise kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

granola diyette yenir mi
granola diyette yenir mi

Granola Diyette Yenir Mi

Granola oldukça besleyici ve faydalı bir besin olmasıyla birlikte diyet döneminde de tüketilmesi tavsiye edilen besinlerden biridir. Ancak içerisinde şeker olmasından dolayı kendiniz evde yapmanızı tavsiye ederiz. Böylece kahvaltılarda veya ara öğünlerde tüketimi sağlanabilir.

Granola Çok Kalorili Mi, Kaç Kalori

Ev yapımı granolanın içeriğinde 100 gramında 345 kalori yer almaktadır. Aynı zamanda 1 porsiyon yani 40 gramında ise granolada 140 kalori içermektedir. Granola, kahvaltıda tüketimi sağlanarak sağlıklı ve besleyici bir alternatiftir. Az yağlı süt ya da yoğurt ile birlikte tüketimi sağlanabilir.

Granola Ne Kadar Yenmeli

Granolayı tüketmek isteyenler mısır gevreği ya da yulaf gibi tüketebilirsiniz. Bu nedenle de granolayı süt ya da yoğurt ile birlikte karıştırarak tüketimini sağlayabilirsiniz. Genel olarak süt ile birlikte tercih edilen bir besindir. Aynı zamanda içeriğinde taze meyve parçaları da ilave edebilirsiniz.