Gözleme Kaç Kalori

Gözleme Kaç Kalori
Gözleme Kaç Kalori

Gözleme ince olarak açılmış hamur ile çeşitli içlerle doldurulduktan sonra saç üzerinde veya odun ateşi yardımı ile pişirilerek yapılan bir çeşit Türk böreğidir.

 

Gözleme karbonhidrat açısından yüksek bir besindir. Hamuru yağ, tuz, un ve ılık sudan yapılmaktadır. Hamur açıldıktan sonra içerisine peynir, ıspanak, ısırgan otu, patates, kıyma gibi besinler ile yapılmaktadır. Bu yüzden kalorisi yüksektir. Fakat tam buğday unu kullanıldığında ve üzerine yağ koyulmadığında kalorisi normalinden daha düşük olacaktır.

Diyette Gözleme Yenir Mi

Patatesli Gözleme Kaç Kalori
Patatesli Gözleme Kaç Kalori

Patatesli Gözleme Kaç Kalori

Öncelikle güzel bir patatesli gözleme yapmak için patatesleri haşlamak gerekir. Daha sonra haşlanan patateslere baharat ilave edilir.

  • Küçük boy patatesli gözleme : 380 kaloridir.
  • Orta boy patatesli gözleme : 650 kaloridir.

Gözleme Kilo Yapar Mı

1 adet gözleme yaklaşık olarak 378 kaloridir. Gözleme orta kalorili besin grubuna girmektedir. Porsiyonu aşmadığınız sürece ve diğer öğünleriniz ile dengelediğinizde kilo aldırma gibi bir durum olmamaktadır. Haftada ve günde olarak 1 porsiyon tüketmenizin bir sakıncası yoktur. Her gıda fazla tüketildiğinde kilo aldırır. Ama aslında olması gereken çok doymadan tükettiğimiz gıdayı bırakmamız önerilmektedir. Dolayısıyla 1 porsiyon gözleme ara sıra az tüketilirse kilo aldırmaz.

Peynirli Gözleme Kaç Kalori
Peynirli Gözleme Kaç Kalori

Peynirli Gözleme Kaç Kalori

Peynirli gözleme, en hafif ve malzeme açısından da en pratik çeşitlerden biridir. Peyniri dilediğiniz gibi ekleyebilirsiniz fakat peynirin tuz oranı kalorisinde farklılık yaratacaktır.

  • Yarım porsiyon peynirli gözleme :  200 kaloridir.
  • 60 gramlık peynirli gözleme : 140 kaloridir.
  • Orta boy porsiyon peynirli gözleme : 550 kaloridir.
Diyet Gözleme Kaç Kalori
Diyet Gözleme Kaç Kalori

Diyet Gözleme Kaç Kalori

Bu besinin 100 gramında yaklaşık olarak 270 (kcal) kalori bulunmaktadır. Ayrıca besinin 1 porsiyonunda (orta) yaklaşık olarak 225 gramı 600 kaloridir. Gözleme yüksek kalorili ve glisemik indeksi olarak da yüksek bir besin türüdür. Bu sebepten dolayı çok fazla tercih edilmemeli. Tüketmek istediğinizde ise yağsız olarak tüketmeniz kalori açısından daha faydalı olacaktır. Ayrıca gözleme 8 dilim ekmek, 1 et ve 1 yağ ile eşdeğerdir.

Ispanaklı Gözleme Kaç Kalori
Ispanaklı Gözleme Kaç Kalori

Ispanaklı Gözleme Kaç Kalori

Ispanaklı gözlemenin 100 gramı yaklaşık olarak 180 kaloridir. Besinin 345 gramı yani 1 adet (orta) porsiyonunda  620 kalori bulunmaktadır. Ispanaklı gözleme içerisinde sebze içeriği bulunsa da glisemik indeksi yüksek bir besin olduğundan sürekli olarak tüketilmesi önerilmemektedir.

Kaşarlı Gözleme Kaç Kalori
Kaşarlı Gözleme Kaç Kalori

Kaşarlı Gözleme Kaç Kalori

Kaşar peyniri yağ oranı en yüksek peynir çeşitlerinden biridir. Bu yüzden de kalorisi en yüksek gözleme çeşitlerinden biride kaşarlı gözlemedir. Kaşarlı gözleme yaklaşık olarak 265 gramı 850 kaloridir.  Bununla birlikte yaklaşık %48 oranıyla yağ içermektedir.

 

Lütfen gözleme tüketimi yaptığınızda bir sonraki öğününüzü daha hafif tüketerek dengeleyiniz. Böylece kilonuzda artış olmayacaktır.