Göz Kanlanmasına Ne İyi Gelir

göz kanlanmasına ne iyi gelir
göz kanlanmasına ne iyi gelir

Her 5 saniyede bir gözünü kırpan insan, bir gün içerisinde 1500-2000 defa gözünü kırpmaktadır. Göz kırpılması göz içerisindeki salgıları yenilemekte, gözü mikroplardan korumakta ve göz kaslarının daha aktif çalışmasını sağlamaktadır.

İnsanın dünyayla bağlantısı olan gözlerde görülen şişlikler, kızarmalar ve morluklar ise göz sağlığını olumsuz etkilemektedir. Peki, göz sağlığını derinden etkileyen bir diğer faktör ‘Göz kanlanmasına ne iyi gelir?’ Özellikle sabah uyandığı zaman gözünün kan çanağına döndüğünü fark eden insan paniğe kapılmakta ve gözünün neden kanlanmış olabileceğinin nedenlerini ve çözümlerini araştırmaktadır.

Bu yazımızda göz kanlanmasına ne iyi gelir, göz kanlanması nasıl geçer cevaplarını bulacaksınız.

Göz Kanlanması Nedir?

Gözün beyaz bölgesinde ön yüzeyi korumakla görevli beyaz bir tabaka bulunmaktadır. Bu tabakaya ise konjoktiva adı verilmektedir. Bu tabakada bulunan ince damarlar genişlediği takdirde gözlerde kızarma ve kanlanma olmaktadır. Göz kanlanması adı verilen bu sağlık problemi insanı daha fazla görünüm olarak rahatsız etmektedir. Göz kanlanmasının temel nedeni damarların genişlemesi olsa da göz kanlanmasının bir diğer nedeni olan damar çatlamasına çok ender rastlanmaktadır.

Peki, ‘Göz kanlanması nedir?’ Göz kanlanması neredeyse her insanın karşılaşabileceği bir sağlık problemidir. Bilgisayar başında aşırı vakit geçirmek, göz kaslarının aşırı yorulmasına neden olduğundan özellikle bilgisayar başında çalışanlarda göz kanlanması problemine çok sık rastlanmaktadır. Klimaya maruz kalınması ve yaşamın çok soğuk veya çok sıcak ortamlarda sürdürülmesi halinde ya da farklı bir hastalığın belirtisi olarak da göz kanlanmasına rastlanabilmektedir.

Göz Kanlanmasının Nedenleri

Birçok faktör göz kanlanmasına neden olabilmektedir. Göz kanlanması genellikle çevresel etkenlerden dolayı görülen bir sağlık problemidir. Göz kanlanması bir hastalığında belirtisi olabileceğinden göz kanlandığı zaman mutlaka bir hekim kontrolünden geçilmesi gerekir. Göz kanlanmasının nedenleri ise şöyle sıralanabilir;

Göz kanlanmasına daha fazla uykunun yeterli alınamaması neden olmaktadır. Uykusunu alamayan ve yorgun olan kişilerdeki görülen ilk belirti gözlerin kanlanmasıdır. Bu nedenle uyku düzenine ve uyku kalitesine dikkat edilmesi hem göz sağlığı, hem de vücudun genel sağlığı için çok önemlidir.

Göz kanlanmasının nedenleri arasında gözlerin yorulması da yer almaktadır. Gözlerin yorgun düşmemesi için bilgisayar ve televizyon başında geçirilen vakte çok dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü bu tür teknolojik cihazların yaydığı ışık, göz kaslarını aşırı yormaktadır.

Televizyon izlerken sürenin çok kısıtlı olmasına ve loş ışıkta izlemeye dikkat edilmesi göz sağlığı için önemlidir. Göz kanlanmasına yaygın olarak kullanılan teknolojik cihazlardan olan cep telefonu da yol açmaktadır. Cep telefonu kullanılırken ışık ayarının gözü yormayacak seviyede olmasına dikkat edilmelidir.

Göz kanlanmasının bir diğer nedeni de yanlış lens kullanılmasıdır. Lens kullanan kişilerin, hijyenik şartlara dikkat etmesi göz sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Lens kutusu ve eller her zaman hijyenik olmalıdır. Lens yüzünden gözün mikrop kapması göz kanlanmasının en yaygın nedenleri arasında yer almaktadır. Yine uzun süreli lens kullanımı da göz kanlanmasına neden olduğundan evde geçirilen vakitlerde lensler çıkarılarak gözler dinlendirilmelidir.

Göz kuruluğu da göz kanlanmasının en sık görülen nedenlerinden birisidir. Gözün nem dengesi bozulduğu zaman gözlerde kurumayı takiben kanlanma olacaktır. Bunun engellemenin en etkili yöntemi ise yüzün sık yıkanmasıdır. Ayrıca bir göz hekimi muayenesinden geçmek ihmal edilmemelidir.

Alkol içilmesi de gözleri kanlandırmaktadır. Çünkü alkol, gözlerin gereksinim duyduğu vitaminlerin vücut tarafından emilimini engellemektedir.

Mevsim geçişlerindeki toz ve polen alerjileri nedeniyle göz kanlanmasına çok sık rastlanmaktadır. Bu alerjik reaksiyon nedeniyle gözlerdeki tabaka hasar gördüğünden gözün kanlanmasına yol açmaktadır.

Enfeksiyonun neden olduğu yüksek ateşte göz kanlanmasının nedenleri arasındadır. Vücuda yayılan mikrop gözü de kanlandırabilmektedir.

Göz Kanlanmasına Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Gözler kanlandığı zaman insanlar genellikle bitkisel tedavi yöntemlerine başvurarak bu probleme evde çözüm aramaktadır. Hafif şiddetteki ve kısa süren kanamalara bitkisel yöntemlerle çare aranması önerilse de göz kanlanması çok ciddi derecedeyse hemen bir göz hekimi muayenesinden geçilmesi ihmal edilmemelidir. Göz kanlanmasına bitkisel tedavi yöntemleri hakkında ise şu tavsiyelerde bulunulabilir;

Salatalık

İçeriğinde bol miktarda antioksidan ve mineraller barındıran salatalık, gözdeki kanlanmanın en etkili bitkisel tedavilerinden biridir. İnce ince dilimlenen salatalıklar bir süre gözde bekletilmelidir. Bu sürenin yaklaşık 15 dakika olmasına dikkat edilmelidir. Salatalık dilimleri göze yerleştirilmeden evvel sırt üstü uzanılmalıdır. Uygulamanın sonunda yüz, soğuk suyla mutlaka yıkanmalıdır.

Havuç

Bir tane havuç haşlandıktan sonra soğuması ve dinlenmesi için bir süre bekletilmelidir. Daha sonra dilimlenen havuç, kanlanan gözün üstünde bir süre bekletilmelidir. Bu uygulama, gün içerisinde 3 defa yapılırsa gözdeki kanlanmaya çok iyi gelecektir. Bu uygulamayı yaparken, her defasında iyice yıkanmış ve yeni bir havuç kullanmaya özen gösterilmelidir. Havucun içeriğindeki vitaminler göz kanlanmasını kısa sürede ortadan kaldıracaktır.

Papatya

Papatya çayı hazırlandıktan sonra soğuması için bir süre bekletilmelidir. Daha sonra soğuyan papatya çayıyla yüz yıkanmalıdır. Bir başka yöntem ise bir parça pamuk kullanılarak gözün, papatya çayıyla temizlenmesidir. Papatya çayı, gözdeki kanlanmaya kısa süre içerisinde son verecektir.  

Çay

Çayın içeriğinde bulunan maddeler, gözde hissedilir bir rahatlama sağlamaktadır. Çayın içeriğindeki bu maddelerden göz sağlığında yararlanmak için çay poşetleri kullanılmalıdır. Demlenen çay poşeti 10 dakika kadar dolapta bekletildikten sonra gözlerin üstüne yerleştirilmelidir. Bu uygulama, göz kanlanmasının giderilmesinde oldukça faydalıdır.

Patates

Rendelenen ya da ince dilimlenen patates ile göze tampon uygulanması göz kanlanmasına çok iyi gelmektedir. Bu uygulama, temiz bir patates rendelendikten ya da dilimlendikten sonra akşamları yapılmalıdır.

Cadı Fındığı

Cadı fındığının geçmişi 16. yüzyıla kadar gitmektedir. Bu fındık türü göz sağlığına çok iyi gelmektedir. Cadı fındığının kabukları kaynatıldıktan sonra soğutulmalıdır. Soğuyan bu suyla temiz bir bez kullanılarak göze tampon uygulanmalıdır. Bu uygulamanın, her gece uyumadan evvel yapılması daha faydalıdır.

göz kanlanması nasıl geçer
göz kanlanması nasıl geçer

Göz Kanlanması Nasıl Geçer

Göz kanlanması ağrıya da neden olduğu için gün içerisinde insanı rahatsız etmektedir. Göz kanlanması nasıl geçer ise şöyle sıralanabilir;

Yaşamında daha evvel göz kanlanması hiç olmayanlar, sabah uyandıkları zaman gözlerinin kanlandığını fark ettiyse paniklemeden gözlerini iyice yıkamalıdır.

Uyku süreniz normalin altında kaldıysa, iki saat daha uyumak gözdeki kanlanmaya iyi gelecektir.

Göz kanlanması bir iki günden bu tarafa devam ediyorsa ve rahatsızlık vermeye başladıysa, bir göz hekimine muayene olunmalıdır.

Göz hekimi tarafından reçete edilen damla, göz kanlanması sona erene kadar kullanılmalıdır. Eğer göz damlası göz kanlanmasını geçirmediyse, göz tabakasının dış kısmında bir problem olduğu değerlendirilir.

Göz kanlanmasına neden olduğuna kesin tanının konabilmesi için ayrıntılı bir göz taramasından geçilmelidir.

Lenslerin kullanım süresi 2 ayı geçtiyse, kesinlikle yeni bir lens paketine geçilmelidir.

Göz Kanlanması Hastalık Belirtisi mi?

İnsan, vücudundaki ufak rahatsızlıkları göz ardı ettiği zaman daha büyük sağlık problemleriyle karşı karşıya kalabilmektedir. Bu nedenle göz kanlandığı zaman ‘Göz kanlanması hastalık belirtisi mi?’ sorusu hemen akıllara gelmelidir. Gözde kanlanma ve batma olduğu zamanlarda kornea ülseri olarak adlandırılan bir rahatsızlık oluşmaktadır. Bu dönemlerde kornea tabakası iltihaplanmaktadır. Bu rahatsızlık, göz hekimi tarafından reçete edilen ilaç kullanılarak tedavi edilmelidir.

Gözlerdeki kanlanma, tiroit rahatsızlığına da işaret edebilmektedir. Göz kanlanmasına neden olan bir diğer sağlık problemi ise yüksek tansiyondur. Göz tansiyonu da göz kanlanmasının nedenleri arasındadır. Göz merceğinde de tümör oluşabilmektedir. Bu tümörün en önemli belirtisi göz kanlanmasıyla birlikte çapaklanmanın olmasıdır. Gözde kanlanma ve çapaklanma uzun zamandır devam ediyorsa ve göz damlaları çare olmadıysa, ayrıntılı bir göz taramasından mutlaka geçilmelidir. Görme kaybını engellemenin en iyi yöntemi düzenli aralıklarla göz muayenesinden geçilmesidir.

Göz Kanlanması Ne Zaman Geçer?

Göz kanlanması iltihaplanmadan kaynaklanıyorsa, göz hekiminin reçete ettiği damla düzenli kullanıldığında göz kanlanması tamamen iyileşecektir. Göz kanlanmasının nedeni uykunun yeterli alınamamasıysa, uykusuzluk problemi ortadan kalktığı zaman göz kanlanması yok olacaktır. Göz kanlanmasının nedeni göz nezlesi ise ortalama 5 gün içerisinde kanlanmanın geçmesi gerekmektedir.