Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer Evde

göz altı morlukları nasıl geçer
göz altı morlukları nasıl geçer

Gözlerin altında oluşan gözaltı morlukları yüze yorgun bir ifade katarak psikolojik durumumuzun da bir yansıması olabileceği gibi günümüzde en fazla şikayet edilen sağlık problemleri arasında yer almaktadır.

Gözaltı morlukları genellikle genetik sebeplerden ötürü oluşabilse de yaşam tarzına bağlı olarak görülebilmektedir. Gözaltı morluklarının görünümünü azaltmak için kozmetik ürünler kullanılabileceği gibi bazı tıbbi uygulamalardan da faydalanılabilir.

Peki, Gözaltı morlukları nasıl geçer evde bitkisel tedavi yöntemi. Bu yazıda gözaltı morlukları ile ilgili birçok bilgiyi bulacaksınız. Özellikle göz altı morluklarına evde bitkisel ve doğal malzemeler ile nasıl geçeceğini bu yazımızda mevcuttur.

Gözaltı Morlukları Neden Olur?

Gözaltında oluşan morluklar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Gözaltında oluşan morlukların en önemli nedeni genetik etkenlerdir. Gözaltı morlukları genetik etkenlerden kaynaklanıyorsa genellikle çocukluk çağında kendisini göstermektedir. Genetik etkenlerden kaynaklanan gözaltı morlukları kesin çözüm arayanları zora sokmaktadır. Genetik etkenlerden kaynaklanan gözaltı morluklarında görünüm kozmetik ürünler veya tıbbi uygulamalarla azaltılabilse de tümüyle ortadan kaldırılması neredeyse imkansızdır.

‘Gözaltı morlukları neden olur?’ sorusunun bir diğer yanıtı ise yaşam tarzı ve beslenme tarzıdır. Yemeklerin aşırı tuzlu yenilmesi, gün içerisinde fazla su tüketilmemesi, sigaranın ve alkolün fazla içilmesi gözaltı morluklarının nedenleri arasında gösterilmektedir.

Bilgisayar başında çok fazla vakit geçirilmesi gözaltı morluklarını tetiklemektedir.

Uykunun yeterli alınmaması veya çok fazla uyumakta gözaltı morluklarının nedenleri arasında yer almaktadır.

Cildin ince olması ve beyaz ten kombinasyonu da gözaltı morluklarının en yaygın nedenlerindendir. Ayrıca yaş ilerledikçe cilt inceldiğinden gözaltı morlukları daha belirgin hale gelmektedir.

Burun tıkanıklığı da gözlerin altında morluğa neden olmaktadır. Burun tıkandığı zaman göz kapağı ile burun arasındaki kan damarları şiştiğinden göz çevresi daha koyu görünmektedir.

Hormonal değişimlerde gözaltı morluklarının nedenleri arasında sayılmaktadır. Hamilelik sürecinde olan kadınların yüzde 25’i gözaltı morluklarından şikayet etmektedir. Bundaki temel faktör ise kan ve vücuttaki oksijen değerlerinin değişmesidir.

Hangi Vitamin Eksikliği Gözaltı Morluklarına Neden Olur?

Vitamin eksikliği de gözaltında morlukların oluşmasına neden olabilmektedir. Peki, ‘Hangi vitamin eksikliği gözaltı morluklarına neden olur?’ İşte o vitaminler;

  • C vitamini eksikliği
  • B vitamini eksikliği
  • K vitamini eksikliği
  • E vitamini eksikliği

Bu vitaminleri içeriğinde bol miktarda barındıran besinlerin düzenli tüketilmesi gözaltı morluklarının tedavisini desteklemektedir.

Gözaltı Morlukları Hangi Hastalıklara İşaret Eder?

Gözaltı morlukları bazı hastalıkların habercisi olabilmektedir. Peki, ‘Gözaltı morlukları hangi hastalıklara işaret eder?’ İşte o hastalıklar;  

Gözaltında oluşan morluklar böbrek ve karaciğer rahatsızlıklarının habercisi olabilir. Böbreküstü bezleri sağlıklı çalışmadığı zaman vitamin emilimi döngüsü bozulduğundan gözaltında morluklar oluşabilmektedir.

Gözaltında morluklara neden olan rahatsızlıklardan bir diğeri de atopik egzama hastalığıdır.

Demir eksikliği anemisi de gözaltında morluklara neden olan hastalıklar arasında yer almaktadır.

göz altı morluklarına ne iyi gelir evde
göz altı morluklarına ne iyi gelir evde

Gözaltı Morluklarına Ne İyi Gelir Evde

Zerdeçal Maskesi

Bitkisel tedaviler gözaltı morluklarının şifası olabilir. Gözaltı morluklarına iyi gelen doğal ürünler arasında zengin içeriğiyle zerdeçalda yer almaktadır. Tatlı badem yağıyla karıştırılarak hazırlanan zerdeçal maskesi, göz çevresinin renginin açılmasında oldukça etkili bir maskedir. Beyazlatıcı etkisi kanıtlanan zerdeçal, özellikle kozmetik sektöründe birçok kremde kullanılmaktadır.

Karbonat Maskesi

Karbonat ve su karışımı gözaltı morluklarına çare olabilir. Bir pamuk yardımıyla günlük olarak uygulanan karbonat maskesi göz çevresinde 10-15 dakika kadar bekletilmelidir. Cilt rengini açan karbonat, aynı zamanda cildi yumuşatmaktadır. Karbonatın göz çevresindeki kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi olduğu gibi gözaltı morluklarını da azaltmaktadır.

Domates Maskesi

Domatesin içeriğindeki likopen cilt sağlığına olumlu etki etmektedir. Domatesin püre haline getirilmesinin ardından bir miktar limon suyuyla karıştırılmasıyla hazırlanan domates maskesi, gözaltındaki morlukların rengini açmaktadır. Bu karışıma arzu edildiği takdirde gül suyu da ilave edilebilir.

İnsan vücudunun en hassas bölgelerinden birisi göz çevresi olduğu için bu tür maskeleri uygulamadan evvel cildin tepki verip vermediğini anlamak için ufak bir test yapılmalıdır.  

Gözaltı Morlukları Nasıl Geçer

göz altı morlukları nasıl geçer evde
göz altı morlukları nasıl geçer evde

Günümüzde görülen birçok sağlık problemi gibi gözaltı morlukları da bitkisel tedavi yöntemleri ile giderilebilir. Gözaltı morluklarına iyi gelen tedavi yöntemleri ile gözaltında oluşan morlukları hafifletmek mümkündür. Gözaltı morluklarına iyi gelen bitkiler ise şu şekildedir;  

Salatalık

Gözaltı morluklarına en iyi gelen besinler içerisinde salatalık ön plana çıkmaktadır. İçeriğindeki maddeler ile cilt sağlığını destekleyen salatalık, cilt rengini açmaktadır. Salatalık ile haftalık yapılacak cilt bakımı sayesinde gözaltı morlukları azaltılabilir. Sulu olan salatalık bir müddet buzdolabında bekletildikten sonra kabukları kesilmeden dilimlenmeli ve gözaltlarına yerleştirilmelidir. Gözaltı morluklarını gideren salatalık, göz çevresindeki şişliklere de iyi gelmektedir.

Yeşil Çay

Birçok sağlık problemine faydası olan yeşil çay, gözaltı morluklarının tedavisini de desteklemektedir. Daha önceden demlenen ve soğutulan yeşil çay poşetleri gözlerin üstüne yerleştirilirse göz çevresinin rengi açılacaktır. Göz çevresinde kan dolaşımını hızlandıran yeşil çay, gözaltı morluklarının hafiflemesine de destek vermektedir.

Patates

Gözaltı morluklarına iyi gelen patatesin çeşitli kullanım yöntemleri bulunmaktadır. Patates çiğ olarak dilimlendikten sonra göz çevresine yerleştirilerek 20 dakika kadar beklenmelidir. Bir diğer yöntem ise rendelenen patates bir tülbentin içerisine konularak suyu sıkılır ve elde edilen su göz çevresine sürülür. Patatesin içeriğindeki nişasta ve C vitamini gözaltı morluklarının tedavisine destek vermektedir.

Gül Suyu

Gül suyu cildi yenilediğinden dolayı gözaltı morluklarına iyi gelmektedir. Bir pamuk aracılığıyla göz çevresine günlük gül suyu uygulanırsa, 1 ayın sonunda gözaltındaki morluklar hafifleyecektir.

Aloe Vera

Aloe vera jeli göz altlarına masaj olarak uygulanırsa göz çevresini nemlendirerek gözaltı morluklarına çok iyi gelir. Aloe vera jelinin pigmentasyonu azaltıcı etkisi de vardır.

Üzüm Çekirdeği Yağı

Gözaltı morluklarına doğal yağlar çok iyi gelmektedir. Üzüm çekirdeği yağının içeriğindeki vitaminler ve antioksidanlar gözaltı morluklarının rengini açmaktadır. Üzüm çekirdeği yağı göz etrafına haftada iki üç defa masaj olarak uygulanabilir.