Göğüs Kasları İçin 4 Egzersiz ;

Geniş göğüs kası elde etmek  oldukça zordur ve oluşturmak içinde çok çaba sarf etmelisiniz.  Egzersiz seti, dinlenme süresi, tekrar sayı ve bununla birlikte beslenme ve uyku da oldukça önemlidir. Dolayısıyla unutmamanız gereken en önemli şeylerden biride egzersiz seçimleridir.

 

Peki bu egzersizler nelerdir ?

 

1 – Bench Press :

Bench press, daima üst vücut hareketlerinin en önemlisi olarak bilinmektedir. Bileşke egzersizler kas yapmayı hedefleyen bireyler için en verimli egzersizlerden biridir. Çünkü bileşke egzersizler birçok kas grubunu aynı anda çalıştırmakta. Bu sebeple bileşke egzersizler kas yapma konusunda en önde olan egzersizlerdir ve daha fazla tercih edilmektedir.

Bench press, göğüs egzersizi olarak bilinse de tüm vücudu aktif olarak çalıştırmaktadır. Hareket doğru yapıldığında sırt, omuz, arka kol hatta bacak kasları  bile çalışmaktadır. Bench press aynı zamanda en yüksek ağırlığın kullanılabileceği egzersizdir. Dolayısıyla üst vücut kaslarına en fazla stresi bench press hareketi ile yüklüyoruz.

 

2 – Şınav 

Şınav oldukça önemli egzersizlerden biridir. Farklı kas gruplarını çalıştırmasından dolayı gelişimi de zaman alır. Örneğin aktif spor yapmış bir birey için günde 25 tekrar şınav egzersizi önerilebilir. Ama hiç spor yapmamış bir birey için günde 5 tekrar önerilir. Tekrar sayılarını arttırmak için düzenli olarak yapılması gerekiyor.

Şınav egzersizinde göğüs, omuz, arka kol, bacak, sırt ve karın kasları çalışmaktadır.

3- Bench Dumbbell Pullover

Göğüs kasları için en iyi egzersizlerden biri olan pullover, göğüs kafesini açmasından dolayı daha rahat nefes alınmasında etkilidir. Omuz sakatlığı yaşamış olanlar için pullover hareketi biraz tehlikeli olduğundan önerilmemektedir.

Denge ve güc artmasında etili olan pullover hareketi doğru yapıldığında, hızlı bir şekilde kalori yakılmasını sağlamaktadır. Bel ve sırt ağrılarını azaltmakta olup bozuk bir duruş varsa düzeltmektedir.

4 – Dumbbell Fly 

 

Dumbbell fly hareketi oldukça etkili hareketlerden biridir.. Hareketin güzel bir yanı da tüm göğüs kaslarını çalıştırmasıdır. Derinlemesine bir göğüs arası hedefliyorsanız uygulamanız gereken egzersizler arasında yer almaktadır.