Gecikmiş Kas Ağrısı Nedir

Gecikmiş Kas Ağrısı Nedir
Gecikmiş Kas Ağrısı Nedir

Gecikmiş Kas Ağrısı Nasıl Geçer

Yaralanmaya karşı maruz kalan sporcunun uygunluğuna göre hafif düzeyde aerobik egzersizleri, stretching (açma-germe) egzersizleri, su içerisinde uygulanan egzersiz çalışmalarının uygulanması sporcunun kas ağrısının iyileşmesini sağlayacaktır. Genel olarak istirahat ve ilaç tedavisi tedavi için uygun ve yeterli olmaktadır. Tabi mutlaka bir spor hekimine başvurmakta da fayda olacaktır.

Zedelenen Kaslara Ne İyi Gelir
Zedelenen Kaslara Ne İyi Gelir

Zedelenen Kaslara Ne İyi Gelir

 • Zorlanan kaslar dinlendirilmeli ve soğuk tedavi uygulaması yapılmalıdır. Soğuk uygulamayı hazır jel-buzlarla yada küçük buz parçaları ile birlikte bir poşete koyup uygulayabilirsiniz.
  • Soğuk uygulamasında buzları bir beze sarmanızı önerir ve cilde direkt olarak temas halinde bulunmamasına dikkat etmenizi tavsiye ederiz.
   • 20 dakika soğuk uygulama, 20 dakika bekleme sonrasında tekrar bir 20 dakika soğuk uygulama yapmanız gerekmektedir.
    • Sıcak uygulama şişlik olmadığı sürece yapılmaması gerekmektedir. Bu durumda şişliğin ve ağrının artmasına neden olabilmektedir.
 • Zorlanan kas grubunun dinlenmesine özen gösterilmedir ve sabitlenerek korunma altına alınması önerilmektedir. Bu durumda oluşan hasarın büyümesi önlenmektedir. Aynı şekilde ağrının azalmasını da sağlamaktadır.
 • Yaralanma meydana gelen bölge yüksekte tutulmalı ve böylece oluşan şişlik azalır.
 • Kas zorlanması esnasında kopma sesi duyulduğunda ; çok ciddi ağrı, şişlik, sıcaklık gibi belirtiler meydana geldiğinde sporcu yürüyemiyorsa ve açık bir yara varsa mutlaka zaman kaybetmeden bir acil servise başvurulması gerekmektedir.
 • Hasar oluşan bölgeye kompresyon uygulanması önerilmektedir aynı zamanda elastik bandaj kullanımı cilt üzerindeki şişlik durumunu önlemekte ve kas grubuna destek sağlanmış olur. Kompresyon uygulamasını uygularken çok sıkıştırmamaya özen gösterilmeli ve kan dolaşımının normal bir şekilde devam etmesi sağlanması gerekmektedir.
Kas Ağrısı Ne Kadar Sürmektedir
Kas Ağrısı Ne Kadar Sürmektedir

Kas Ağrısı Ne Kadar Sürmektedir

Kaslarınız darbe görmüş, ezilmiş veya kas yırtılmaları gibi durumlar meydana gelmiş olabilir. Fakat kas ağrısını maksimum hissedeceğiniz saat aralığı 2 ila 3 gün olarak sürebilmektedir. İlk darbe görüldüğün de ağrı hissedilemeyebilir. Yaklaşık olarak 4 ila 5 saat sonrasında göreceğiniz ağrılar sizler için zor bir kas ağrısının belirtisi olarak görülebilmektedir.

Gecikmiş Kas Ağrısı Nedir
Gecikmiş Kas Ağrısı Nedir

Gecikmiş Kas Ağrısı Nedir

Gecikmiş kas ağrısı bir diğer adıyla “DOMS” diye adlandırılmaktadır. Aktif olarak spor yapan kişilerin dönem dönem yaşamış olduğu bir durumdur. Bu durum antrenman yapmamızı engelleyebilen, ağrı, sertlik ve gerginlik hissetmemize neden olabilmektedir. Genel olarak spordan sonraki 1 ila 2 gün bu ağrılar şiddetli bir şekilde hissedilmektedir. Aynı zamanda halk diliyle de “hamlık ağrısı” olarak da bilinmektedir.

Spor Sonrasında Oluşan Kas Ağrıları Nasıl Geçer
Spor Sonrasında Oluşan Kas Ağrıları Nasıl Geçer

Spor Sonrasında Oluşan Kas Ağrıları Nasıl Geçer

 • Spor sonrasında meydana gelen ağrılar mutlaka dinlenme ile geçer. Kendinize spor sonrasında 7-8 saat uyku vakti ayırmanız gerekmektedir. Uyku esnasında hücreler görevini yapsın ve kasların onarımını sağlasın aynı zamanda kaslarınızın gelişmesini de sağlamaktadır.
 • Dinlenme süresinin aşırı fazla olmamasına özen gösterin. Sonuç olarak kas yapısını onaran ve ağrıları gidermekte olan durum kan akışıdır. Kan akışının devam edebilmesi için hareket halinde olmakta da fayda vardır.
 • Bol bol su tüketimine özen gösterin. Antrenman sonrasında kaslarda yoğun miktarda laktik asit birikmektedir. Bu durum sonucunda da ağrılar meydana gelir, hem antrenman esnasında hem de antrenman sonrasında mutlaka su tüketimine özen gösterin.
 • Ağrı olan bölgeleri hareket halinde tutun. Ağrı olan bölgeyi esnetin yada ağrı olan bölgeye terapi uygulayın. Böylece kan akışı hızlanmaktadır. Kan akışı hızlanan bölgede ise oluşan ağrı onarılmaktadır.
Bacak Kas Ağrısına Ne İyi Gelir
Bacak Kas Ağrısına Ne İyi Gelir

Bacak Kas Ağrısına Ne İyi Gelir

Kas zedelenmesinden dolayı meydana gelen kas ağrılarında ağrı hissettiğiniz bölgeye soğuk masaj uygulaması yapmanız önerilmektedir. Buz ile birlikte bacağınıza günlük olarak 3-4 kez masaj yapmanız oluşan ağrının minimum seviyeye düşmesini sağlarsınız. Yağ ile yapılan masaj uygulaması da bacaklarda oluşan sızlama için bir çözümdür.