Foam Roller Nedir

Foam Roller Nedir
Foam Roller Nedir

Foam Roller Nedir

Foam roller, köpük ya da benzeri maddelerden yapılan silindir şeklinde masaj köpüğüdür. Kaslara masaj yapılacak şekilde dokuya baskı yaparak uygulanmaktadır. Foam roller, masaj köpüğü veya yuvarlama köpüğü olarak da isimlendirilmektedir. Son yıllarda oldukça yaygınlaşan foam roller, aktif spor yapanlar, profesyonel sporcular tarafından da oldukça tercih edilen bir spor ekipmanı olmuştur.

Foam Roller Ne İşe Yarar
Foam Roller Ne İşe Yarar

Foam Roller Ne İşe Yarar

Foam Roller‘ ın etkisini daha iyi görebilmek için Fasya’yı bilmek gerekmektedir. Fasya kas ve organ yapılarının daha stabil olması, uygun çalışması ve birbirine tutunmasını sağlayan bir bağ dokusudur. Vücudunuzda Fasya’nın var olmadığı bir yer yoktur. Fasya, sınırlanmış hale geldiğinde ağrı, sınırlı hareket, yürüyüşte bozukluk ve muhtemel sakatlanmaya sebep olabilmektedir. Bazen kas lifleri ve Fasya birbiri ile iç içe girebilmektedir, bu kısımda ise düğümlenme dediğimiz kısımlar oluşmaktadır. (Trigger Point denilen noktalar) bu noktalarda oluşan gerilmelerin açılmasını ve rahatlatması için Foam Roller ile baskı uygulayarak masaj uygulaması yapılması gerekmektedir. Bu kısımlarda baskı uygulamak ağrıya neden olabilmektedir, fakat alacağınız sonuç sizlere olumlu geri dönüş sağlayacaktır.

Oluşan düğümlenmeler ve gerginliklerden Foam Roller sayesinde kurtularak, kasın daha esnek bir hale gelmesini sağlarsınız. Bu sayede hareket performansında da artış gözükmektedir.

Foam Roller Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli
Foam Roller Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli

Foam Roller Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli

  • Hangi Bölgelere Uygulanmalıdır

Foam Roller uygulayabileceğiniz birçok bölge vardır. Örnek vermek gerekirse; quadriceps, calf, iç bacak kasları, glute kasları ve hamstring kaslarıdır. Üst bölge içinde örneğin; pekroral kaslara ve latissimus dorsi kasına uygulama yapmak postürün daha düzgün olmasını sağlamada büyük önem taşır.

Foam Roller’ın hedef kastaki Fasya’ya yönelik olduğundan dolayı diğer bağ dokuları uygulaması fazla tercih edilmemektedir. Aşil tendonu olarak örnek verebiliriz

  • Uygulama Süresi Ne Kadar Olmalıdır

Bir kas grubu için 30 saniyeden fazla yapılan uygulamalar dokulara zarar verebilmektedir.

  • Aşırı Baskı Uygulamamak

Baskıyı ve uygulanan hareketi kontrol altında tutmak faydalı olacaktır. Aşırı baskı oluşturmak, aşırı acı hissi yaratmak yine dokulara zarar verebilmektedir.

  • Sakatlık Olan Bölgeye Uygulamamak

Foam Roller, sabit bir şekilde ağrı olan bölgede çalıştırmak bu bölgede daha fazla iltihap yada gerginliğe neden olabilmektedir.