Fazla Uykunun Zararları

fazla uykunun zararları nelerdir
fazla uykunun zararları nelerdir

Toplum olarak az uyumanın zararlarına odaklansak da fazla uyumakta insan sağlığına zarar vermektedir. Fazla uyumak sadece beden sağlığını değil, zihin sağlığını da ciddi şekilde tehdit etmektedir.

Uzmanlara göre yetişkinlerin günlük 7 ile 9 saat aralığında uyuması normaldir. Günlük 10 saati aşan uyku ise fazla uyku yani hipersomni olarak değerlendirilmektedir.

Genellikle depresyon halinin ve düşük ekonomik statü gibi durumların tetiklediği fazla uykunun zararları ve belirtileri hakkındaki bilgilendirme yazımızdır.

Fazla Uyku (Hipersomni) Belirtileri Nelerdir

Fazla uykuyu bir hastalık olarak kabul edecek olursak her hastalıkta olduğu gibi fazla uykunun belirtileri vardır. Fazla uyku, hipersomni belirtileri ise şöyle sıralanabilir;

  • Her gün 9 saatten fazla uyumak.
  • Her sabah uyandıktan sonra yataktan çıkmak istememek
  • Gün içerisinde odaklanma sorunu yaşamak
  • Bütün günü sürekli uyku isteği ile sersem gibi geçirmek

Fazla Uykunun (Hipersomni) Zararları

Fazla uykunun (Hipersomni) zararları bedensel ve zihinsel sağlığımızı tehdit etmekte, bazen de geri dönüşü olmayan ve ömür boyu beraber yaşamak zorunda kalabileceğimiz sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Her biri yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda tespit edilmiş fazla uykunun sağlığa zararları ise şöyle sıralanabilir;

Diyabet

Bugüne kadar yeterince uyuyarak zihni ve vücudu dinlendirmemenin tip-2 diyabet rahatsızlığına neden olduğunu düşünsek de yapılan bilimsel araştırmalar ile fazla uykunun da tip-2 diyabet rahatsızlığına neden olduğu ispatlanmıştır.

Ağrıyı Artırır

Sırt ağrısı başta olmak üzere vücudumuzdaki tüm ağrıları tetikleyen baş etken hareketsiz yaşam tarzıdır. Yatakta fazla zaman geçirilmesi, gün içerisinde yeterince hareket edilmemesi bütün vücutta ağrı hissine neden olabilir.

fazla uyumanın zararları
fazla uyumanın zararları

Baş Ağrısı

Baş ağrısına genellikle uykuyu alamamanın neden olduğu düşünülse de beyne aşırı stres yükleyen fazla uyku da baş ağrısının ciddi nedenleri arasında gösterilmektedir.

Uyku Sersemliği

Fazla uykunun neden olduğu uyku sersemliği beyni bulandırarak kavramsal performansı düşürüyor. Kavramsal performansının Nirvana düzeyinde olmasını isteyen, özellikle de beyin gücüyle çalışan kişiler, günlük 7 saatten fazla ya da az uyumamaya dikkat etmelidir.

Obeziteye Neden Olur

Özellikle kilo problemi olanlar ile fazla kilolarından kurtulmak için diyet yapanların fazla uyumamaya çok dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü yapılan bilimsel araştırmalar, fazla uykunun tıpkı depresyon gibi kilo alımını tetiklediğini ortaya çıkardı.  

Birçok Hastalığı Tetikler

Sağlığımızı korumak ve hastalıklara karşı vücut direncimizi artırmak için düzenli, yeterli ve kaliteli bir uyku çok önemlidir. Fazla uyku ise birçok hastalığı tetikleyerek vücudumuzu çok ciddi rahatsızlıklara karşı dahi açık hale getirir.

Uyku Apnesi Belirtisi

Fazla uyku, günümüzde çok fazla rastlanan uyku apnesinin ciddi bir belirtisi olabilir. Uyku apnesi gece uykusunda nefes kesilmesine neden olduğundan uykunun verimini ve kalitesini düşürür. Bu da kişinin uykusunu alamamasına neden olur ki bütün günü uyku hali ile geçirir.

Depresyona Neden Olur

İnsanın uyuduğu süre psikolojisine olumlu ya da olumsuz etki etmektedir. Fazla uykunun neden olduğu ruh hali yüzünden insan isteksiz, uyuşuk ve hareketsiz bir gün geçirebilir. Bu durumun süreklilik arz etmesi ise depresyonu tetikleyen önemli etkenlerdendir. Çünkü fazla uyku beyindeki sinirlere etki ettiğinden ruh halini şekillendirir.

Kalp Sağlığını Tehdit Eder

Fazla uyumak kalp ve damar sağlığını da çok ciddi şekilde tehdit etmektedir. Fazla uykunun kalp ve damar sağlığına olumsuz etki ettiği yapılan bilimsel araştırmalar ile ispatlanmıştır. Kalp ve damar hastalıkları ise genellikle ölümle sonuçlanan çok ciddi sağlık problemleridir.

Ölüm Oranını Yükseltir

Geceleri düzenli olarak uyunan 7-8 saatlik uykunun ideal olduğu uzmanlar tarafından sürekli ifade edilmektedir. Bu konudaki uzman görüşlerinde geceleri 9 saatten fazla uyumanın ölüm oranını yükselttiğine de yer verilmektedir. Uyku ölüm oranını direkt etkilemese de bu orana dolaylı yollardan etkilerini yadsımamak ve günlük uyku süresine çok dikkat etmek gerekiyor.

Gebeliği Engeller

Tüp bebek tedavisi görmekte olan 650’yi aşkın kadının uyku düzeni ile ilgili Koreli bilim adamları tarafından yapılan araştırmada, günlük 7-8 saat uyuyan kadınların gebe kalma şansının günlük 9-11 saat aralığında uyuyan kadınlara kıyasla daha fazla olduğu tespit edildi.