Evde Göbek Eritmek İçin Neler Yapılmalı

evde göbek eritmek için ne yapılmalı
evde göbek eritmek için ne yapılmalı

Göbek yağı, bel çevresinde birikmekte olan yağlardır. Fazla karın yağları sağlık açısından olumsuz etkilere neden olabilmektedir. Aşırı kan şekeri, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve çeşitli kalp rahatsızlıkları gibi önemli sağlık problemlerine sebep olma potansiyeline sahiptir. Kısacası, göbek yağlarının giderilmesi oldukça önem taşır. Göbek yağının erimesi için alınmakta olan kalorinin kısıtlanması gerekmektedir. Bunun için, kalori alımının yakından takibi sağlanmalı ve daha fazla kalori harcamak için düzenli olarak egzersizlerin yapılması önem taşır.

Aynı zamanda dengeli bir diyet, karın bölgesi yağlarının hızlı bir şekilde giderilmesine yardımcı olmaktadır. Egzersiz, sağlıklı bir yaşam sürdürmenin en etkili yöntemlerden biridir. Evde egzersiz yapmanın pek çok faydası vardır. Bu faydalardan biri de, göbek yağının azaltılması için etkilidir. Göbek yağının giderilmesi yalnızca karın egzersizlerini yapmak için tek başına yeterli değildir, çünkü bölgesel olarak incelme yani (tek bir bölgede yağ kaybı) imkansızdır. Ağırlık ve kardiyovasküler egzersizler karın yağlarının giderilmesi için oldukça etkilidir. Ekstra olarak koşu, yüzme ve yürüme gibi aerobik egzersizlerin yapılması da karın yağlarının giderilmesi açısından etkilidir. Peki, evde göbek eritmek için neler yapılmalı? Aynı zamanda kadınlar karın kası yapabilir mi yazımıza da bakmanızı tavsiye ederiz.

Evde Göbek Eritmek İçin Neler Yapılmalı

Evde göbek eritmek için dikkat edilmesi gerekenler oldukça merak edilir. Peki, evde nasıl göbek eritilir? Bol miktarda su tüketilmeli, vücut açısından oldukça faydalıdır. Bu durumda da etkili bir yağ yakıcı özelliğine sahiptir. Su, toksinlerin vücuttan giderilmesini sağlar ve iştahın azalması açısından etkilidir. Meyveler, sebzeler, yağsız proteinler, kompleks karbonhidratlar (tam tahıllar ve bakliyatlarda yer alır) ve diyet programının lif açısından oldukça zengin ve dengeli olmasına özen gösterilmelidir. Dinlenmeye özen gösterilmektedir. Günlük olarak 7 ila 8 saat uyumaya dikkat edilmesi gerekir. Yapılan bazı araştırmalar sonucunda, 5 saatten daha az uyuyan kişilerde göbek çevresinde yağlanma riskinin artış gösterdiği tespit edilmiştir.

Rafine edilen, işlenmiş ve şekerli besinlerin tüketimi azaltılmalıdır. Bu tür besinler, kilo artışına katkıda bulunan yüksek kalorili, karbonhidrat ve yağ içeriğine sahiptir. Öğünlere sağlıklı yağlar ya da omega-3 açısından zengin yağların ilave edilmesi de önerilir. Bunlar, vücuttaki zararlı yağların parçalanmasına da fayda sağlar. Göbek yağının erimesini ve kilo kontrolünün sağlanması açısından her gün düzenli olarak en az 30 dakika sık, orta tempoda fiziksel aktivite yapılması önerilir.

Kaygı düzeyi azaltılmalıdır. Stres, açlığı uyarmakta olan stres hormonu kortizolün salımına sebep olmaktadır. Bu durum sonucunda da kilo artışı söz konusu olacaktır. Trans yağlardan (kızarmış atıştırmalıklar, hazır yemekler) kaçınılmalıdır. Trans yağ içeriğine sahip olan yiyecekler göbek yağında artışa sebep olabilmektedir. Karbonhidrat alımında, özellikle de işlenmiş olan karbonhidrat tüketimine dikkat edilmelidir. Yağlı ve kızartılmış yemeklerin tüketilmesi yerine, fırınlanmış ve ızgara yemeklerin tüketimi tercih edilmelidir.

Evde Yapılabilecek Göbek Eritme Egzersizleri Nelerdir

  • Russian twist
  • Plank
  • Side plank
  • Bisiklet crunch
  • Crunch
  • Flutter kicks