Epsom Tuzu Nedir, Faydaları Nelerdir

epsom tuzu nedir faydaları neler
epsom tuzu nedir faydaları neler

İnsanlar yaşadıkları sağlık problemiyle ilgili tedavi olmak için hekime başvurmalarını yanı sıra istirahat etmekte ve bol bol sebze ve meyve tüketmektedir. Ayrıca bedeni arınmasına, vücudun canlanmasına ve iyileşme sürecinin hızlanmasına ciddi katkı sağlayan doğal çözümler arasında epsom tuzu da yer almaktadır. Epsom tuzunun ne olduğu ve sağlığa faydaları son senelerde çok fazla araştırılmaktadır.

Peki, ‘Epsom tuzu nedir, sağlığa faydaları nelerdir?’ Günümüzde birçok alanda kullanılan epsom tuzunun sağlığa faydalarına bu yazıda bulabilirsiniz. Ayak kokusunu gideren, sindirim sistemini düzenleyen ve uykuyu düzene sokan epsom tuzunun sağlığa olan sayısız faydalarına yazımızın devamından ulaşılabilir.

Epsom tuzu nedir ve epson tuzu faydaları nelerdir

Epsom Tuzu Nedir?

Bir tür kimyasal oluşum olan ve magnezyum sülfat olarak da tanınan epsom tuzuna İngiliz tuzu da denilmektedir. Peki, ‘Epsom tuzu nedir?’ Epsom tuzu kükürt, magnezyum ve oksijen maddelerinin bir araya gelmesiyle meydana gelmektedir. Epsom tuzuna kimyasal yapısından dolayı tuz denilmekte olup, suda çözünmektedir. Epsom tuzunun tadı acı olsa da çeşitli rahatsızlıkların iyileşme sürecini hızlandırdığı için tüketilmektedir. Epsom tuzunun kaya tuzu olup olmadığı merak konusu olsa da epsom tuzu kaya tuzu değildir. Çünkü kaya tuzunun içeriğinde sodyum bulunmaktadır. Epsom tuzunun içeriğinde ise magnezyum bulunmaktadır.

İnorganik bir tuz olan epsom tuzunun sofra tuzuyla kesinlikle karıştırılmaması gerekmektedir. Epsom tuzu en fazla medikal alanda kullanılmaktadır. Özellikle güzellik ürünlerinde, bahçecilik sektöründe ve banyo tuzunda çok fazla tercih edilmektedir. Epsom tuzu, ismini İngiltere’deki bir yerleşim yerinden almaktadır. Epsom tuzu bahçıvanlar tarafından bitkilerin geliştirilmesi, sporcular tarafından da boğaz kaslarının rahatlatılması için kullanılmaktadır.

Epsom Tuzu Faydaları

Pek çok sağlık problemine çözüm olan epsom tuzu, özellikle stresten kaynaklanan uykusuzluğa çok iyi gelmektedir. Peki, son senelerde herkes tarafından merak edilen ve araştırılan epsom tuzunun sağlığa faydaları nelerdir? İşte epsom tuzunun sağlığa faydaları;

Ağrı Kesici

Doğal bir ağrı kesici olan epsom tuzu, kas ve eklem ağrılarının dinmesinde çok etkilidir. Ağrı kesici kullanmak yerine ağrılarını doğal yollardan dindirmek isteyenlerin imdadına epsom tuzu yetişmektedir. Epsom tuzunun içeriğindeki sağlığa faydalı mineraller, damarlardaki kan dolaşım hızını artırarak ağrıyı dindirmektedir.

Uykuyu Düzenler

Epsom tuzu suyun içerisinde çözündüğü zaman içeriğindeki magnezyum açığa çıkmaktadır. Magnezyum ise vücutta serotonin hormonu salgılanmasına çok ciddi katkı sağlamaktadır. Magnezyum uyku bozukluğunu gidererek uykuyu düzene sokmaktadır. Böylelikle gece boyu çok rahat uyuyan insanlar sabahları daha dinç kalkmaktadır.   

Bağırsak Faaliyetlerini Düzenler

Bağırsakları harekete geçiren epsom tuzu, özellikle kabızlık problemine çok iyi gelmektedir. Kabızlık sorunu yaşayanların epsom tuzu tüketmesi uzmanlar tarafından da tavsiye edilmektedir. Epsom tuzu, bağırsaklardaki suyun miktarını artırdığı gibi bağırsakların aktif çalışmasını sağlayarak bağırsak faaliyetlerini düzenlemektedir.

Stresi ve Kaygıyı Azaltır

Günlerinin çok stresli geçtiğinden ve kaygı seviyelerinin çok yüksek olduğundan şikâyet edenler, kendilerini daha mutlu ve huzurlu hissetmek istiyorlarsa epsom tuzunu evlerinden eksik etmemelidirler. Epsom tuzu sinirleri yatıştırdığı gibi kasları gevşetmektedir. Ayrıca zihin yorgunluğuna da iyi geldiği bilinmektedir.

Saçları Besler

Saç maskesinin içerisine erimiş epsom tuzu katıldığı zaman epsom tuzunun içeriğindeki magnezyum saçların daha güçlü ve sağlıklı bir görünüm kazanmasına yardımcı olmaktadır. Saçlarının yeterince canlı görünmediğinden ve zayıf olduğundan şikayet edenler, erimiş epsom tuzuyla saçlarına bakım yapmayı ihmal etmemelidir.

Ayak Kokusunu Giderir

Günümüzde ayak detoksu çok yaygın olarak yapılmaktadır. Ayak detoksunun daha etkili olması için ise epsom tuzu kesinlikle kullanılmalıdır. Çünkü ayaktaki ölü deriyi atan epsom tuzu, ayak kokusunu da gidermektedir. Sıcak suyun içerisine epsom tuzu katılarak tuz eritildikten sonra ayakların bu suyun içerisinde dinlendirilmesi tırnaklara kadar ayakları arındırmaktadır.

Damar Tıkanıklığını Engeller

Epsom tuzunun bilinçli şekilde tüketilmesi damarları rahatlattığı gibi kan dolaşımını da hızlandırmaktadır. Epsom tuzu damar tıkanıklığını ve sertliğini engellemektedir. Epsom tuzu kalp hastalıklarına yakalanma riskini de düşürmektedir.

Epsom tuzunun içerdiği mineraller, meyve sebzelerin daha sağlıklı büyümesine katkı sağladığı için bitki yetiştiriciliğinde epsom tuzu kullanılmaktadır.

Epsom tuzu, kalıcı su lekelerinin yanı sıra çok sayıda lekenin kolay çıkmasında da etkili olduğu için özellikle banyo ve tuvalet temizliğinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Epsom Tuzu Zayıflatır mı?

Fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin denediği birçok alternatif yöntem arasında epsom tuzu da yer almaktadır.

epsom tuzu zayıflatır mı
epsom tuzu zayıflatır mı

Epsom tuzunun zayıflamaya etkisi olup olmadığını uzmanlar ve zayıflamak için epsom tuzunu deneyenler şöyle ifade ediyor;

  • Epsom tuzu metabolizmayı hareketlendiren diüretik bir madde olduğundan zayıflamaya yardımcı olmaktadır.
  • Bağırsak durgunluğundan şikayetçi olanlar, epsom tuzu tükettikleri zaman metabolizmaları canlanacağından bu şikayetlerinde azalma olacaktır.
  • Epsom tuzu vücuttan ödemi attığı için zayıflama sürecine hızlı bir giriş yapılmasını sağlamaktadır.
  • Dengeli ve sağlıklı beslenilir ve bu beslenme tarzında epsom tuzu da tüketilirse kilo verilmesi daha kolay olmaktadır.
  • Epsom tuzunun, vücudu zayıflamaya hazırladığı bilinmektedir.

Epsom Tuzu Nasıl Kullanılır?

Epsom tuzunun etkilerini kısa süre içerisinde görebilmek için doğru kullanma yöntemlerinin bilinmesi gerekmektedir. Ancak epsom tuzunu kullanmadan evvel bir hekime mutlaka danışılmalıdır. Peki, ‘Epsom tuzu nasıl kullanılır?’ İşte epsom tuzunun kullanım şekilleri;

Karaciğer Detoksunda Kullanımı

Karaciğerde zaman içerisinde zararlı maddeler ve yağlar birikmektedir. Bu zararlı maddelerin ve yağların temizlenmesinde epsom tuzu oldukça etkilidir. Epsom tuzuyla karaciğerin temizlenmesi için bir bardak sıcak suyun içerisinde 1 çay kaşığı epsom tuzu eritildikten sonra ılınması beklenmeli ve bu su içilmelidir. Epsom tuzuyla hazırlanan ve içilen bu su, karaciğerdeki yağlanmayı önce hafifletmekte, zamanla da ortadan kaldırmaktadır. Karaciğerin görevlerini tam olarak ve sağlıklı bir şekilde yerine getirmesi için epsom tuzuyla hazırlanan suyun haftalık tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Epsom tuzu ölçüsünde ve düzenli tüketildiği takdirde karaciğer eski sağlığına kavuşmaktadır.

Ayak Detoksunda Kullanımı

Ayak banyosu yapılırken epsom tuzu kullanılırsa ayaktan etrafa yayılan kötü koku yok olmaktadır. Bunun için epsom tuzunun düzenli kullanılması tavsiye edilmektedir. Epsom tuzuyla ayak detoksu yapıldığı zaman ayak parmaklarının arasındaki ölü deriyi vücut rahatlıkla atmaktadır. Bir kovanın içerisine ayakları geçecek seviyede sıcak su döküldükten sonra bu suyun içerisine 1 çay bardağı epsom tuzu ilave edilmelidir. Epsom tuzu sıcak suyun içerisinde çözüldükten sonra suyun ılınması beklenmeli ve ayaklar bu suda 20 dakika bekletilmelidir. Epsom tuzu, ayakları kirden ve kötü kokudan arındırmaktadır.

Bağırsak Temizliğinde Kullanımı

Zayıflamak ve vücuttaki ödemini atmak isteyenler, epsom tuzuyla bağırsaklarını temizlemeyi ihmal etmemelidir. 1 su bardağı sıcak suda 1 çay kaşığı epsom tuzu eritildikten sonra sabah kahvaltısının hemen ardından içilmelidir. Bağırsakları duranlar, bu yöntem sayesinde kısa süre içerisinde bağırsaklarını temizlemektedir. Yine beslenmede yapılan kaçamağın ardından hazımsızlık problemi yaşanıyorsa epsom tuzu bu hazımsızlığın giderilmesinde çok etkilidir. Epsom tuzu düzenli tüketilirse bağırsakları rahatlattığı gibi safra kesesinde taş oluşmasını da engellemektedir.

Yüz Maskesi Hazırlanması

Yüz maskesini düzenli aralıklarla yapanlar, epsom tuzunun eridiği suya 2 veya 3 kaşık epsom tuzu katmayı ihmal etmemelidir. Ciltteki ölü deriyi atan epsom tuzu, cildi yenilemektedir. Ciltlerini temizleyecek ve canlandıracak maske arayanlar için epsom tuzu en ideal tercihler arasında yer almaktadır. Başka bir malzeme kullanılmadan da sadece epsom tuzuyla cilt temizlenebilmektedir. Bir tatlı kaşığı epsom tuzu ufak bir kabın içerisinde eritildikten sonra bu suya pamuk batırılarak cilt temizlenmelidir.

Saç Bakımı

Daha canlı görünen saçlar için 1 bardak suyun içerisinde 1 yemek kaşığı epsom tuzu çözdürüldükten sonra birkaç damlada limon ilave edilmelidir. Daha sonra bu karışım saçlara iyice yedirilmeli ve yarım saat beklenmelidir. Son olarak saçlar güzelce yıkanmalıdır. Epsom tuzunun içeriğindeki mineraller saçların daha canlı görünmesine yardımcı olmaktadır.

Akvaryum Bakımı

Akvaryum bakımında kullanılan epsom tuzuyla balıklarda tedavi edilebilmektedir. Balık, yanlış beslendiği için bir sağlık problemi yaşadığı ve pullarında şişme fark edildiği zaman 5 litre suyun içerisine 1 yemek kaşığı epsom tuzu katılmalı ve balık bu suyun içerisine atılmalıdır. pH seviyesini dengeleyen epsom tuzu sayesinde balık kısa süre içerisinde sağlığına kavuşacaktır.

Epsom Tuzunun Sağlığa Zararları Nelerdir?

İnsan vücuduna birçok faydası olan epsom tuzunun sağlığa zararları ve yan etkileri de bulunmaktadır. Peki, ‘Epsom tuzunun sağlığa zararları nelerdir?’ İşte epsom tuzunun sağlığa zararları;

  • Epsom tuzu aşırı tüketildiği zaman bağırsaklarda müshil etkisi yarattığından vücudun aşırı miktarda su kaybetmesine neden olmaktadır. Bundan dolayı epsom tuzu aşırı miktarda kesinlikle tüketilmemelidir.
  • Hekim tarafından epsom tuzunun sağlığa zararı olacağı değerlendiriliyorsa, epsom tuzundan uzak durulmalıdır.
  • Epsom tuzu yanlış kullanıldığı takdirde mide rahatsızlıklarını tetikleyebilmektedir.