Enseden Gelen Baş Ağrısı Nasıl Geçer

Enseden Gelen Baş Ağrısı Nasıl Geçer
Enseden Gelen Baş Ağrısı Nasıl Geçer

Ense Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer

Ense bölgesinde ortaya çıkan ağrıların genel olarak sebebi pek çok duruma bağlı olarak bulunmaktadır. Özellikle de hareketsiz bir yaşam ile birlikte boyun omurlarına fazla bir şekilde yük binilmesi durumunda ense bölgesinde ağrılar meydana gelmektedir. İnsanlardaki kas ve bağ yapısında ortaya çıkan tahribatlar ense ve boyun bölgesinde oluşan ağrıların en başlı nedenlerindendir. Ense ağrılarının başta gelen nedenleri arasında yanlış yatış pozisyonu, hareketsizlik ve alınan darbe sonrasında kas yapısının zarar görmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Tüm bu etkenlerler dışında ense ağrısına sebep olacak farklı nedenlerde bulunmaktadır. Ense ağrılarının nedeni başka hastalıkları da bildirmektedir.

Başın Arka Kısmında Neden Ağrı Olur
Başın Arka Kısmında Neden Ağrı Olur

Başın Arka Kısmında Neden Ağrı Olur

Başın arka tarafında oluşan yüksek şiddetli ağrının olması durumunda mutlaka bir doktora başvurmanızı tavsiye ederiz. Bunun yanı sıra çift görme, bulanık görme ve kusma gibi belirtilerin olması da ortaya çıkabilmektedir. Bazı zamanlarda ise migren, stres, yorgunluk ve susuzluk gibi nedenlerden dolayı başın arka kısmında ağrı meydana gelmektedir.

Baş ve Ense Ağrısı Neden Olur

Ense ağrılarının en büyük sebebi ise yanlış şekilde yatış pozisyonu, hareketsiz yaşam ve alınan darbeler sonucunda kas yapısında zarar görme ortaya çıkmaktadır. Tüm bu nedenlerle birlikte ense kısmında ağrının oluşmasının nedenleri arasında başka sebeplerde bulunabilmektedir. Ense ağrılarının oluşması başka hastalıkların da belirtisi olabilmektedir.

Enseden Gelen Baş Ağrısı Nasıl Geçer
Enseden Gelen Baş Ağrısı Nasıl Geçer

Enseden Gelen Baş Ağrısı Nasıl Geçer

 • Ense bölgesinden gelen baş ağrısının sebeplerinden biri kas spazmı olabilmektedir. Belirtileri arasında boynu sağ ve sola çevirmesiyle birlikte ağrı hissi oluşmaktadır. Tedavisinde ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçların kullanımı tercih edilmektedir. ağrının geçmesi sonucunda düzenli olarak boyun egzersizleri yapılması tavsiye edilmektedir.
 • Ense bölgesinden gelen baş ağrısının oluşmasının bir diğer nedeni ise kalbe bağlı olabilmektedir. Muayene esnasında kol bölgesine vuran ağrı, duyu kaybı gibi durumların oluşması kalp ile bağlantılı olabilmektedir. Yürüyüş, koşu ya da farklı efor gerektiren hareketlerin uygulanması esnasında artış gösteriyorsa kardiyoloji muayene olunması gerekmektedir.
 • Boyun fıtığı da ense bölgesinden gelen baş ağrılarından biri olabilmektedir. Bu durum sonucunda hastada boyun bölgesinde spinal kanal darlığı, spinal tümör, boyun fıtığı olması olasılığına karşılık MR yapılması ve bunun sonucunda uygun tedavi yönteminin uygulanması gerekmektedir.
 • Migrende genel olarak başın bir kısmında meydana gelen ağrı, ense ve boyunda ağrı şeklinde meydana gelmektedir.
 • Kötü bir duruş, yanlış uyuma ve yanlış oturma pozisyonu sonucunda omurganın üzerinde yapılan baskı durumu sonucunda enseden gelen baş ağrısı nedenleri arasında yer almaktadır.
 • Bir diğer belirtiler arasında da sinüzit hastalığı yer almaktadır. Sinüzit hastalığı sinüslerin enfeksiyon ile birlikte meydana gelmektedir. Ensede oluşan baş ağrısının nedeni olabilmektedir.

Boyun ve Baş Ağrısı Neden Olur

Enseden gelen baş ağrısı genel olarak belirtisi boyun fıtığıdır. Omurilik kanal daralması, gerilim tipi baş ağrısı, servikal lordoz (boyun düzleşmesi) ortaya çıkmaktadır.

Ense Ağrısı Nasıl Geçer
Ense Ağrısı Nasıl Geçer

Ense Ağrısı Nasıl Geçer

Günümüzde ense ağrısının oluşmasında pek çok farklı nedenler gösterebilmektedir. Günlük yaşam tarzınında ense ağrılarının oluşumunu etkilemektedir. Bu nedenle bu ağrıların oluşumunu engellemek açısından düzenli olarak egzersiz yapıyor olmak oldukça önem taşır. Genel olarak günlük yaşantıda hareketsiz bir yaşam tarzı geçiren kişilerde ve masa başı gibi sürekli sabit bir yerde çalışan kişilerde yoğun bir şekilde ense ağrısı ortaya çıkmaktadır. Bu gibi durumların meydana gelmesi durumlarda düzenli olarak egzersiz yapılması önerilmektedir. Özellikle de kronik olarak ense ağrısı sorunu yaşayan kişilerin ağrıya neden olan sebeplerin tespit edilmesi önerilmektedir. Ense ağrısının uzun süreli olarak devamlılık getirmesi durumunda mutlaka bir uzman doktora başvurulmasını öneriyoruz.

Uzman bir doktor tarafından ağrının sebepleri araştırılmaktadır. Gelip geçen ense ağrılarının sebepleri yatış ve oturma pozisyonundan kaynaklı olabilmektedir. Bunun dışında kronik ense ağrılarında mutlaka doktora başvurulması da gerekmektedir. doktorun yapmış olduğu kontroller sonrasında ense ağrılarının sebebi çözülmektedir. Buna yönelik uygun tedavi yöntemi tespit edilir ve ensede oluşan ağrının geçmesi sağlanır. Ense ağrısının nedeni yüksek tansiyondan dolayı kaynaklanıyorsa mutlaka yüksek tansiyonun önlenmesi gerekmektedir.

Doğal Yollarla Baş Ağrısı Nasıl Geçer

 • Lavanta yağı kullanın.
 • Nane yağının ferah olmasından dolayı baş ağrısını azaltmaya yönelik olumlu etkileri bulunmaktadır.
 • Keten tohumu kullanarak omega-3 almanızı sağlayın.
 • Düzenli olarak ve porsiyon kontrolüyle kahve tüketin.
 • Sıcak duş alın.
 • Egzersiz yapın.