En Etkili 5 Karın Egzersizi

Birçok insan karın bölgesindeki yağlanmalardan şikayetçi. Dün bir karına sahip olmak için öncelikle bazı alışkanlıklarımızı değiştirmemiz gerekiyor. Karın bölgesindeki yağlanmalar için tabikide öncelikle zaman ve sabır gerekli. Sadece mekik çekerek veya plank yaparak düz bir karına sahip olamazsınız, bunun yanı sıra beslenmenize, uyku düzeninize, antrenman devamlılığınıza dikkat etmeniz gerekmektedir. Yağ oranınız düştükçe karın kaslarınızda ortaya çıkmaya başlayacaktır. Karın egzersizi programının dışında haftanın üç günüde kardiyo çalışmanın büyük bir etkisi olacaktır. Sadece karın egzersizleri ile kalırsanız istediğiniz sonuca ulaşmanız zor olacaktır.

 

  1. Plank Hareketi

Plank hareketi en etkili karın kaslarından biridir.Plank hareketini düzenli yaptığınızda sırt ağrılarınız azalır ve güçlenir. Çapraz karın kasları, yan karın kasları, rektus kasları ve kalça kasları dahil olmak üzere tüm kaslar çalışır. Dirsekleriniz 90 derece olacak şekilde yerde vücudunuz paralel olacak şekilde en az 30 saniye beklemeniz gerekir.

2. Bicycle Crunch Hareketi

Sırt üstü yatar pozisyonda başlanır ellerin başın arkasında tutulur. Diz ve kalça eklemi 90 derecelik açıda karın kaslarını sıkarak gövdenin hafifçe yukarıda durması sağlanır. Tek bacak ileriye uzatılırken, gövde sabit duran dize doğru döndürülür.

Vücut ağırlığınız ile yapabileceğiniz etkili egzersizlerden biridir. Görünüşte kolay gözüksede oldukça zor bir harekettir. Karın kaslarınız ile birlikte obliklerinizde çalışır.Bu hareketi 12 tekrar yapabilirsiniz.

3. Russian Twist Hareketi

Yere oturun crunch pozisyonunda olun. Sırtınız düz olacak şekilde ayaklarınız ile v şeklinde olacak şekilde pozisyonunuzu alın.Daha sonra ayaklarınızı yukarıya kaldırın. Belinizi önce sağa doğru sonra da sola doğru çevirin.Ayaklarınız yukarıda olduğu için alt karın kaslarınızda çalışacaktır. İlk aşamada ayaklarınızı yukarıda tutup dengede durmakta zorlanırsanız harekete alışana kadar ayaklarınızı kırık bir şekilde yere koyup uygulayabilirsiniz. Yan karın kasları için oldukça etkili bir egzersizdir. Bu hareketi 15 tekrar yapabilirsiniz.

4. Superman Hareketi

Yere yüz üstü uzanın, üst gövdenizi ve ayaklarınızı yukarıya doğru kaldırın.Bu egzersiz sırt kasları,kalça kasları, karın kasları  ve bel için oldukça etkili bir egzersizdir.Bu hareketi 15 tekrar yapabilirsiniz.

5.Leg Raise Hareketi

Sırt üstü uzanıp ayaklarınızı yukarıya kaldırın. Leg Raise karın kaslarınızı güçlendiren temel bir egzersizdir. Bu egzersiz aynı zamanda alt sırt kaslarınıda güçlendirmektedir. Bacakların ikisinide hareket ettirmekte zorlanıyorsanız, harekete alışana kadar tek bacakla çalışabilirsiniz.