Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir

elma sirkesinin faydaları nelerdir
elma sirkesinin faydaları nelerdir

Elma sirkesi, doğal sağlık açısından oldukça tercih edilen popüler sirke çeşitlerinden biridir. Pek çok bilimsel kanıtlar ile birlikte desteklenen çok sayıda faydası bulunmaktadır. Elma sirkesinin faydaları arasında, kilo vermeyi destekleyen, kolesterolün dengede olmasını sağlama, enfeksiyonlara karşı koruyucu, kan şekerinin kontrolü ve şeker hastalığının bir diğer belirtilerinin yatıştırma gibi önemli faydaları yer almaktadır.

Elma sirkesi, bir çorba kaşığı karşılığında üç kalori değerine sahiptir. İçeriğinde pek çok faydalı vitamin ya da mineral bulunmamaktadır. Az miktarda potasyum yer almaktadır. Kaliteli bir elma sirkesinin yapısında aynı zamanda bazı amino asitler ve antioksidan maddelerde yer almaktadır. Elma sirkesi, boğaz ağrılarının iyileşmesinde, ateş düşürme ve yara temizleme gibi birçok alanda kullanılan doğal bir ilaç olarak uzun bir geçmişe sahiptir.

İçerik Başlıkları

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır

Elma sirkesi, iki aşamalı bir süreç içerisinde gerçekleştirilmektedir. İlk adımda ezilen elma ve kabukların mayalanmaya bırakılmasıdır. Mayalanma esnasında elmanın içeriğinde yer alan şekerlerin fermente olmasıyla birlikte alkole dönüşmektedir. İkinci aşamada ise elde edilen alkol çözeltisinden bakteriler eklenmektedir. Bu bakterilerin ileri fermantasyon sağlamasıyla birlikte alkol çözeltisini elma sirkesinin bileşiği olan asetik asit ve diğer şeker asitlerine dönüşüm sağlamaktadır.

Organik ve filtrelenmeyen elma sirkesi, ürünün bulanık bir görünüm olmasını sağlayan ve sirke anası olarak adlandırılan protein, enzim ve yararlı bakterilerden elde edilen bir karışım içermektedir. Sirke anası, ayrıca sirkenin fermantasyon döneminde kullanılmakta olan bir tür mayadır. Bazı sirke anasının sağlık açısından faydaları genellikle etkili kısım olmasına inanılmaktadır. Fakat bununla ilgili desteklenen yeterli miktarda çalışma yer almamaktadır.

Elma Sirkesi Kullanım Alanları ve Dozu

Elma sirkesi yemeklerde, salata ve gıdaların saklanabilmesi açısından koruyucu madde olarak kullanımı tercih edilmektedir. Doğru bir şekilde tüketilmesi durumunda oldukça fayda sağlamasına rağmen aşırı miktarda sirke tüketimi sonucunda istenilmeyen etkilere neden olabilmektedir. İçeriğinde oldukça fazla miktarda asit yer almasından dolayı seyreltilmeden doğrudan tüketilmesi önerilmemektedir. Aşırı miktarda tüketilmesi, mide asidinin dengesinde bozukluklara bağlı olara ülser, asit reflü veya diş minelerinin aşınmasına neden olmasıyla birlikte farklı problemlere de neden olabilmektedir. Bu nedenle su ya da çaya 1 ila 2 yemek kaşığı kadar sirke ilave edilmesinden sonra tüketimini sağlamak sağlık açısından daha faydalı olacaktır.

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir

Elma sirkesi şu ana kadar tespit edilen oldukça önemli faydası olan tip 2 diyabetli hastalarda belirtilerin kontrolü sağlanması durumundaki etkileridir. Tip 2 diyabet, vücut dokularının insüline karşı direnç göstermesi veya vücuttaki insülin üretiminin sebebiyle kan şekeri seviyesinin yükselmesinden dolayı seyreden bir rahatsızlık çeşididir. Hastalığın tedavi aşamasında temel amaç kan şekeri seviyesinin normal aralıkta olması sağlanmaktadır. Bunu yapmanın en etkili yöntemi ise işlenmiş şekerden uzak durmak gerekmektedir. Elma sirkesi de kan şekerinin düşmesinde en etkili yöntemlerden biridir. Sirke, kan şekeri ve insülin seviyesi açısından oldukça faydalı olmasıyla birlikte pek çok çalışmalarda da tespit edilmiştir. Yüksek karbonhidrat değerli bir yemek esnasında tüketilmesiyle birlikte dokuların insülin duyarlılığında %19 ila 34 aralığında artmasıyla birlikte kan şekerinin de düzeyinin belirgin bir şekilde düşmesi tespit edilmiştir. Bu sebeple sirke, şeker hastalığı, gizli şeker hastalığı olan kişilerde ve kan şekerinin düşük olmasını isteyen kişiler için fayda sağlamaktadır. Şeker hastalığı olan kişilerin kullanmış olduğu ilaç miktarını sirke ile birlikte tüketerek azaltmaları mümkün olacaktır.

Bir diğer şaşırtıcı faydası ise yapılan araştırmalar sonucunda sirkenin kilo vermeye yönelik etkili olabileceğini de göstermektedir. Sirke, uzun süre tokluk hissiyatı vermesiyle birlikte kişinin daha az kalori almasına yardımcı olmaktadır. Örnek vermek gerekirse yüksek karbonhidratlı bir yemekle ile birlikte sirke tüketimi sonucunda doygunluk hissiyatı artış gösterebilmektedir. Günün geri kalan zaman diliminde ise 200 ila 280 kalori daha az tüketilmesini destekler. Aşırı kilosu olan 175 kişi ile birlikte yapılan ve 3 ay devamlılık gösteren bir çalışmayla birlikte günlük tüketimi sağlanan elma sirkesinin miktarıyla birlikte orantılı olmasıyla, göbek bölgesindeki yağların erimesine yardımcı olmaktadır. Bu sayede kilo vermeyide hızlandırmaya etkilidir.

Sirke, düzenli olarak tüketilmesiyle birlikte kan trigliseritlerini, kolesterolü ve kan basıncının düşmesini sağlar. Bu durumda da kalp ve damar rahatsızlıklarına yakalanma riskinin azaldığı da görülmektedir. Sirke bazı kanser çeşitlerinde kanser hücrelerinin büyümesine karşı yavaşlık gösterebilir ve tümörleri küçültmeye yardımcıdır. Elma sirkesi, bakterilerde dahil olmasıyla birlikte bazı mikroorganizmaların etkisiz bir hale gelmesine yardımcıdır. Geleneksel olarak tırnak mantarı, saç biti, siğil ve kulak enfeksiyonlarının tedavisi içinde kullanımı tercih edilmektedir. Sirke aynı zamanda gıda koruyucu olarak da kullanımı sağlanmaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalarda bakterilerin gıdada üretmesine engel olarak yiyecek maddelerinin bozulmasına karşı koruyucu özelliğini sağlamaktadır. Bu sebeple bazı yiyeceklerin korunması ve bir süre bozulmadan saklayabilmek açısından doğal bir yöntem arayan kişiler elma sirkesini tercih edebilirler.

elma sirkesinin cilde faydaları nelerdir
elma sirkesinin cilde faydaları nelerdir

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları Nelerdir

Cilt bakımında doğal yöntemleri tercih eden kişiler için elma sirkesi oldukça yaygın bir şekilde tercih edilen cilt bakım ürünlerinden biridir. Elma sirkesinin etkisinde çoğunluk olarak asetik asit ve malik asit gibi içeriğinde meyve asitleri yer almaktadır. Fermantasyon yoluyla birlikte oluşurken antibakteriyel ve antifungal özelliğiyle bilinen ve asetik asit adı verilmekte olan bir bileşik olmaktadır. Akne oluşumunda en önemli etkilerden biride bakterilerdir. Bu sebeple elma sirkesi antibakteriyel özelliğiyle birlikte akne tedavisinde tercih edilmektedir.

Kişinin yaşı geçtikçe cildin doğal olarak elastikiyetini kaybetmeye başlamasıyla birlikte kırışıklıklar ortaya çıkmaktadır. Erken kırışıkların minimum seviyeye düşürmenin yollarından biri de cilde iyi bir şekilde bakmaktır. Elma sirkesi, cildin daha sıkı bir görünüme sahip olmasını sağlar. Böylece düzenli bir şekilde kullanılması sonucunda cildin elastikiyetinin korumasını ve kırışıkların oluşmasında önleyici bir özelliğe sahiptir. Et benlerinde genel olarak tehlikeli olmayan cilt büyümleridir. Ancak bunların tehlikeli olmamasıyla birlikte bazen estetik açıdan rahatsızlık verebilmektedir. Elma sirkesi, et benlerinde düzenli bir şekilde kullanılması durumunda kurutmasıyla birlikte düşmesinde etkilidir.

Elma sirkesinde güneş yanığının önlenmesinde ya da tedavi ettiğini göstermekte olan çalışmalar henüz yer almamaktadır. Ayrıca sirkeyi su ile birlikte seyrelterek hafif miktarda güneş yanıklarında sürerek rahatlamasını sağlamaktadır.

elma sirkesinin yüze faydaları nelerdir
elma sirkesinin yüze faydaları nelerdir

Elma Sirkesinin Yüze Faydaları Nelerdir

Elma sirkesi cilt bakımı uygulamalarında tonik, yüz yıkama suyu olarak ve hatta leke tedavilerinde de tercih edilmektedir. Yüz temizleme özelliğiyle birlikte cildi ve ciltteki gözeneklerin derinlemesine temizlemesinde etkilidir. Yüzün gün içerisinde su ile birlikte seyreltilerek elma sirkesiyle temizleyerek yağ, kir ve ölü cilt hicrelerine yönelik kalıntıların giderilmesinde de etkilidir. Elma sirkesi doğal cilt toniği olmasıyla birlikte oldukça tercih edilmektedir. Toniğin cilt açısından rolü, cildin bakterilerden ve diğer yabancı maddelerden arınmasını sağlayarak sıkılaşmasını sağlamaktadır. Cilt toniğiyle birlikte kullanılan tarif ise aşağıdaki gibidir:

  • 1 ölçü elma sirkesi
  • 2 ölçü su

Cildin temizlenmesi için yüz yıkama suyunun kullanımından sonra bu karışımı bir pamuk yardımıyla birlikte uygulayabilirsiniz. Karışımı cilde eşit bir şekilde püskürtebilmek açısından bir sprey şişesi de tercih edilebilir. Bu tonik özelliğiyle birlikte yağlı ve akne oluşumunda yatkın olan ciltler için daha uygundur. Hassas bir cilt yapısına sahipseniz, karışımı kullanmadan önce daha fazla seyretmenizde fayda olacaktır. Elma sirkesi aynı zamanda asidik özelliğinden dolayı retinoik asit gibi diğer asidik cilt bakım ürünleriyle birlikte kullanılmaması önerilmektedir.