Elma Kaç Kalori ?

Elma Kaç Kalori

Elma, gülgiller familyasından kültürü yapılan bir meyve çeşitidir. Eski Türkçede ” alma ” diye bilinmektedir.

İçeriğinde  vitamin ve minerallerle olmasıyla birlikte oldukça faydalı bir meyvedir. Özellikler kabuğu ile tüketildiğin de birçok kanser türünden korumaktadır. Diyet listelerinde de yer verilmektedir.

Elma Kaç Kalori
Elma Kaç Kalori

İçerik Başlıkları

Elmanın Faydaları Nelerdir ?

Elma önemli bir C vitamini kaynağıdır. Antioksitan olarak oldukça güçlüdür. Hücreleri yenilemesiyle birlikte bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. Düzenli olarak elma tüketimi kalp, beyin, kemik ve gözlerin kronik rahatsızlıklarını önleyebilir.

Elmanın faydalarını saymakla bitmemektedir. Bunlardan bir kısmı da cilt sorunları, saç dökülmeleri ve yaşa bağlı hafıza kayıplarını da önlemektedir. Troid bezlerinin normalden daha düzenli çalışmasında etkendir. Hamilelik döneminde elma tüketilmesi hem bebeğin hem de annenin sağlığını olumlu yönden etkileyecektir.

Elma Kaç Kalori
Elma Kaç Kalori

1 Elma Kaç Kalori ?

Bir orta boy elma yaklaşık olarak 180 gramdır.

 • Kalorisi : 95 kcal
 • Lif : 4 gram
 • Karbonhidrat : 25 gram
 • Potasyum : RDI ‘ nın  % 14’ü
 • Yağ : 0,3 gram
 • Protein : 0,5 gram
Elma Kaç Kalori
Elma Kaç Kalori

Elmanın Mideye Faydaları

Düzenli tüketilen elma, Kolesterolü dengeler. Vücut yağ oranının minimum seviyeye inmesinde etkilidir. Aynı zaman da hazımsızlığı giderir ve mide kramplarını engellemektedir.

Elma Kaç Kalori
Elma Kaç Kalori

Elmanın Zararları Nelerdir ?

Bilim adamları, elmanın faydaları olduğu gibi zararlarının da olduğunu söylemektedir. Elma, sindirim sisteminde faydalı olsa bile içerisinde bulunan karbonhidrat nedeniyle gaz, şişkinlik ve ishale de yol açmaktadır.

Elmanın kalorisi yüksektir aynı zamanda da şekerli bir meyvedir. Kalorisi 90 – 95 arası değişmektedir. Örneğin günde 5 elma tükettiniz buda sizin 500 kalori fazla almanıza neden olur. Ayda iki kilo ve senede 25 kilo almanıza neden olacaktır.

Uzmanlar elma alerjisinin belirtilerini belirtmektedir. Bunlar ;

 • İshal
 • Kusma
 • Cilt kızarıklığı
 • Tahriş ve kaşıntı
 • Midede şişkinlik

Elma ve benzeri meyveler her ne kadar sağlıklıda olsa porsiyon kontrolü her zaman oldukça önemlidir. Porsiyon kontrolü aşıldığında vücudun yağ yakımını yavaşlatması, kilo alımını arttırmasına neden olacaktır.

Elma Kaç Kalori
Elma Kaç Kalori

Gece Elma Yemek Kilo Aldırır Mı ?

Meyveler sağlıklı besinler olsalar da aslında hiçte masum besinler değillerdir:). Bir çok bireyin kilo verememesinin sebeplerinden biride meyvenin saatinin olduğunun bilinmemesidir. Uzmanlar çoğunlukla meyve tüketiminin  sabah ve öğlen olarak önermektedir. Şimdi konumuza gelelim.  Gece elma yemek kilo aldırır mı ?

Gece elma yemek ishal, gaz, şişkinlik gibi sorunlar yaratabilir. İçerisinde şeker olduğundan kilo alımında etkili olacaktır. Her meyvede olduğu gibi elmada da fruktoz bulunmaktadır. Fruktoz, vücutta sadece karaciğer de emilim göstermektedir. Glikoz ise vücuttaki tüm hücreler tarafından emilim sağlamaktadır. Bu yüzden elma tüketimini ve diğer meyveleri de gece tüketmemekte fayda olacaktır.