Eliptik Bisiklet Kilo Verdirir Mi

eliptik bisiklet kilo verdirir mi
eliptik bisiklet kilo verdirir mi

Eliptik bisiklet dakikada ortalama olarak 8 ila 10 kalori harcamanızı sağlamaktadır. Nabzın yükselmesiyle birlikte metabolizmanıza hız katmaktadır. Zayıflamak için de oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Etkili sonuçların elde edilebilmesi açısından haftanın 3 ila 4 kez en az 30 dakika boyunca eliptik bisiklet yapmanızı öneririz. Peki, eliptik bisiklet kilo verdirir mi? Eliptik bisiklet ile ilgili tüm merak edilenler bu yazımızda sizler için derlenmiştir.

Eliptik Bisiklet Nedir

Herkesin koşu yapmak için uygun bir alanı bulunmamaktadır. Aynı zamanda planlı bir şekilde koşu yapmak, koşunun faydalarını ölçümlemek de kimi insanlar için mümkün olamayabilir. İşte böyle problemleri ortadan kaldırabilmek için de yardımcı makinelerin üretimi sağlanmaktadır. Eliptik bisiklet, eliptik bir koşma hareketi sağlamasından dolayı bu isim ile birlikte adlandırılmaktadır. Genel olarak amacı kondisyonu sağlamakla birlikte kilo verme gibi amaçlar için de kullanımı sağlanmaktadır. Aynı zamanda eliptik bisikletin bir evde fiitness aleti olduğunu da belirtebiliriz.

Dün bir eksende, yani belirli bir çap içerisinde koşma hareketi yaptırmakta olan cihazların faydaları hakkında tartışmaların başlamasıyla birlikte bu tartışmalarda öne sürülmekte olan problemlerden de hareketle eliptik bisikletin tasarımı yapılmıştır. İnsanın doğal koşma hareketinin oldukça yakın benzerindeki hareketlerin yapılmasını destekler. Eliptik bisiklet, vücuda yapmış olduğu hareketleri çift merkezli olarak tanımlayabilmektedir. Böylece kaslar, normal kondisyon bisikletlerine göre yaklaşık olarak %40 oranında daha fazla çalışma sağlar. Spor yapmaya yeni başlayan bireyler için ilerleyen aşamalarda büyük bir fayda sağlamaktadır.

Cihaz pedallardan ve kol kaslarının çalışmasını sağlayacak iki tane koldan oluşmaktadır. Cihazın modeline göre değişim sağlamasıyla birlikte pek çok diğer özellikler de yer almaktadır. Nabzın ölçülmesini sağlamakta olan bu cihazlar, süre tutan sayaçlar, kondisyon kazanmak amacı ile birlikte özel olarak hazırlanmakta olan programlar, pedalların ve kolların akıcılığını ayarlamakta olan teknolojiler, ayak kaslarını ve kol kaslarını aynı şekilde çalıştıran teknolojiler, eliptik ekseni değişim sağlayan teknolojiler örnek olarak gösterilebilir. Ayrıca ilave edilen özelliklerle birlikte cihaz fiyatında değişiklik olabileceğini de belirtmek isteriz.

Eliptik Bisiklet ile Zayıflama Özellikleri Nelerdir

Eliptik bisikletler fonksiyonuna göre çeşitli özelliklere yer vermektedir. Nabız ölçümü, kalp hızı, adım sayısı, yakılan kalori miktarı, egzersiz hızını göstermekte olan sayaçlar, bazılarında hazır egzersiz planlaması, üst beden hareketliliği seçeneği, manyetik ya da mekanik direnç seçeneği, eğim değişikliği seçeneği ve ayarlanabilir pedallar bulunmaktadır. Diğer aerobik spor aletlerine göre pek çok hareket içerisinde yer alan etkili sonuçlar elde edilmektedir.

Eliptik bisiklet ile birlikte çalışma esnasında darbe, yaralanma ya da zarar göre riski oldukça azdır. Bu yönünüyle birlikte daha güvenlidir. İleriki yaştaki kişiler ile birlikte rahatlıkla ve güven ile birlikte bisikletin kullanımını sağlayabilirler.

eliptik bisiklet ile zayıflamanın faydaları nelerdir
eliptik bisiklet ile zayıflamanın faydaları nelerdir

Eliptik Bisiklet ile Zayıflamanın Faydaları Nelerdir

Kemik erimesi ya da eklem problemlerinde eliptik bisiklet oldukça fayda sağlamaktadır. Kemik yoğunluğunda artış ve kemik erimesinin önleyici etkilerine sahiptir. Doğru bir pozisyon ile birlikte bilinçli kullanılması durumunda alt ve üst bölgelerdeki kasların çalışmasında etkilidir. Bacaklara ve eklemlere yük bindirilmeden kullanımı sağlanan aletlerden biridir. Ayrıca kardiyovasküler açıdan oldukça fayda sağlamaktadır.

Eliptik Bisiklet Kullanımı Sağlanırken Yapılan Yanlışlar Nelerdir

Eliptik bisikletler pek çok alt model altında inceleme yapılması mümkündür. Her insanın bedenine uygun olan modifikasyonlar yapılmakta olan bu cihazların kullanımı yapılan hatalar ise aşağıdaki gibidir:

  • İlk yapılan hataların amacı haricinde özelliklere sahip olan eliptik bisiklete sahip olunması veya kullanılmasıdır. Fazla olan özelliklerin faydalarından daha fazlası zarar sağlandığını bilinmesi gerekmektedir. Cihazı almadan önce ihtiyaçlarınızın tam olarak belirlenmesiyle birlikte bu ihtiyaçlara yönelik alım yapılmasıdır.
  • Eliptik bisikletin kullanılmasıyla birlikte bel üzerindeki bölge çok fazla çalışmamaktadır. Daha çok ikincil bir fayda gösterdiğini belirtebiliriz. Vücudun alt bölgesinin yeterince çalışabilmesi için de doğru duruşa sahip olunması gerekir. İnsanlar yoğun baskı altındayken dik duruşunda bozulma, kamburluk gibi duruşlara geçiş sağlayabilmektedir. Kambur durmak cihazın faydalarının büyük oranda azalmasıyla birlikte zarar vermesine neden olabilmektedir.
  • Cihazın ayarlanma bir eğimi de bulunmaktadır. Bu eğim zamanla, deneyimlerinize göre şekillenmeye başlamaktadır. Sizi en dik açıda tutmayı belirlemeniz gerekmesiyle birlikte değişimler gösterebilmektedir. Eliptik bisikleti kullanma esnasında yapılmakta olan hataların başında da yanlış eğime sahip olan cihazların kullanımı da gelmektedir. Ayrıca eğimin radikal biçimde ve sürekli olarak değiştirilmesiyle birlikte büyük bir hata yapılmaktadır.
  • Eliptik bisikletlerdeki temel amaç kondisyonun sağlanmasıdır. Kondisyonu sağlamak açısından yapılan egzersizlerin süresi içerisinde farklı hızlar ile birlikte yapılan koşulardır. Cihaza çıkılmasından sonra bir anda koşmaya başlamak ve koşu esnasından bir anda bunu kesmek oldukça yanlıştır. Cihaza çıkılmasından sonra hareketlere yavaş bir şekilde başlanmalı, kademeli olarak artış sağlanmalıdır. Sonrasında ise kademeli olarak düşüş sağlanmasıyla birlikte kalp hızının dengelenmesi sağlanır.
  • Kasların yüksek verim ile çalışma sağlanabilmesi açısından sakin olunması gerekmektedir. İlk kullanım esnasında genel olarak insanlar kendilerini kasmakta ve cihazın faydalarının tam olarak sağlanamamasıdır.

Eliptik Bisiklet Kullanılırken Yapılması Gerekenler Nelerdir

  • Öncelik olarak hata olarak adlandırılan her türlü hareketten uzak durmanızı tavsiye ederiz.
  • Aletin faydalarının sağlanması açısında düzenli olarak çalışmanız gerekmektedir. Bu aşamada alanında uzman olan antrenörlerden destek almanız sizler için faydalı olacaktır. Günlük, hastalık ve aylık programlar oluşturulmalıdır. Vücudunuza uygun olacak şekilde de bu programları uygulamalısınız.
  • Cihaz boyutları değişiklik gösterebilmektedir Yaşınıza uygun olan cihaz seçimi olabilmesiyle birlikte en fazla fayda sağlanabilir. 10 ila 80 yaş arasındaki herkes tarafından rahat bir şekilde kullanımı sağlanabilen cihazlardan biridir. Kemik erimesine faydalı olmasından dolayı da özellikle de ileriki yaşlarda olan bireylere oldukça tavsiye edilir.
  • Aleti belirli periyotlar ile birlikte kullanılmasından sonra diğer spor egzersizleri ile sürecin desteklenmesi de gerekmektedir. Eliptik bisiklet büyük oranda alt bölgenin çalışmasını sağlamasından dolayı kolların güçlenmesi açısından da ağırlık çalışması yapmanızı tavsiye ederiz.
kondisyon bisikleti ile nasıl forma girilir
kondisyon bisikleti ile nasıl forma girilir

Kondisyon Bisikleti ile Nasıl Forma Girilir

Öncelik olarak bisikletlerin etkili bir şekilde kullanımı sağlanabilmesi açısından nasıl kullanmanız gerektiği hakkında bilgi sahibi olmalısıdır. Cihazlara çıktığınız an itibariyle geçen sürede aynı tempoda kullanımı faydasız ve hatta sakıncalı olmaktadır. Cihazdaki hızın tek zirve noktasına sahip bir parabol oluşturulması gerekmektedir. Düşük tempoda başlanmasıyla birlikte maksimum tempoya kadar çıkış sağlanmalı ve yavaş yavaş tekrardan düşük tempoya iniş sağlanarak egzersizi sonlandırabilirsiniz. Buradaki en büyük problem maksimum temponun ne olacığının da belirlenmesi gerekir.

Ulaşılması gereken maksimum nabız seviyesinin bulunması açısından cihazlarınızdaki nabız ölçerin olması gerekir. Eğer cihazınızda nabız ölçeriniz yok ise bunu ekstra olarak kolunuza bağlamanız gerekir. Sonrasında ise 220’den yaşınızı çıkararak ortalama çıkan sayının yüzde altmış beşini almanız gerekir. Elde edilen sayı ise sizlerin bir süre devam ettirmesi gerektirdiği maksimum nabızdır. Eğer ciddi miktarda kalori harcamak ya da kas kütlesinin artış yapmasını sağlamak istiyorsanız ilgili sayının yüzde yetmiş beşini de almanız mümkündür.