Egzersiz Sonrası Vücudun Titremesi

Egzersiz Sonrası Vücudun Titremesi
Egzersiz Sonrası Vücudun Titremesi

Yüksek şiddetli bir egzersiz sonrasında, vücudunuzun titremesi oldukça normal bir durumdur. Birçok kişi aynı durumu yaşamaktadır. Bu durumun birkaç farklı nedeni bulunmaktadır. Herhangi bir sağlık problemine işaret etmemektedir. Yine normal olan bir durum ile olmayan arasındaki farkları biliyor olmak oldukça önem taşımaktadır. Bazı durumlarda ise egzersiz sonrasında titremek ciddi problemlere yol açabilmektedir. Özellikle antrenman sonrasında uzun bir süre bu durum devam etmesi durumundadır.

Günlük olarak kısa bilgilere ulaşmak için ” sporvebeslenme_ ” adlı Twitter hesabımızı takip etmenizi öneriyoruz. https://twitter.com/sporvebeslenme_

Kas Yorgunluğu
Kas Yorgunluğu

İçerik Başlıkları

Kas Yorgunluğu

Kas yorgunluğu, egzersizden sonra titremenin en yaygın nedenlerinden biridir. Fiziksel aktivite esnasında, merkezi sinir sisteminiz tarafından kaslarınız kasılmaya başlar. Bu kasılmada ise kaslarınıza kuvvet uygulanır. Fakat ne kadar uzun süre çalışırsanız, bu sinyaller yavaşlar ve daha az yoğun hale gelmektedir.

 • Güçsüzlük hissi
 • Düşük enerji seviyeleri
 • Ağrı

Kas yorgunluğunuz varsa, bu durum genel olarak kaslarınızın maksimum düzeyde çalışmış olması anlamına gelmektedir. Bu nedenle, zor bir antrenman yaptıysanız yorgunluk yaşama olasılığınız oldukça yüksek olacaktır. Eğer ağrılarınız varsa yada egzersizi yarım bırakıyorsanız, egzersiz şiddetini azaltmanızı tavsiye ederiz.

Aynı Kası Uzun Süre Tek Pozisyonda Tutmak
Aynı Kası Uzun Süre Tek Pozisyonda Tutmak

Aynı Kası Uzun Süre Tek Pozisyonda Tutmak

Aynı kası uzun süre aynı pozisyonda bekletiyor olmak, titreme gibi durumların oluşmasına neden olabilmektedir. Örnek vermek gerekirse bunu plank hareketi yaparak deneyimlemişsinizdir. Bu durum, merkez sinir sisteminin kaslar üzerindeki aktivitesinden kaynaklanmaktadır. Kaslarınızın bazı bölümleri yalnızca güçlü hareketler için kullanılmaktadır. Aynı kası uzun süre tuttuğunuzda, kaslarınızdaki belirli alanlar ekstra olarak güç sağlayabilme açısından kendini zorlamaya başlar. Bu durum sonucu titreme meydana gelmektedir. Tipik olarak, çalıştırılmakta olan kaslarda titreme durumu yaşanmaktadır.

Kan Şekerinin Düşük Olması
Kan Şekerinin Düşük Olması

Kan Şekerinin Düşük Olması

Kaslar yakıt olarak glikoz kullanmaktadır. Egzersiz yaptığınızda, özellikle de yüksek şiddette yaptığınızda yada uzun bir süre egzersiz yaptığınızda, glikoz seviyelerinizde tükenebilir. Bu, hipoglisemi olarak adlandırılan kan şekeri düşmesine neden olabilmektedir. Yeterli miktarda yakın olmadığı durumda kaslarınızda titremeye başlayabilir.

 • Baş dönmesi
 • Baş ağrısı
 • Açlık
 • Yorgunluk
 • Bilinç bulanıklığı
 • Sinirlilik, gerginlik
 • Güçsüzlük hissi
 • Nabzın yükselmesi
Yüksek Miktarda Kafein Tüketimi
Yüksek Miktarda Kafein Tüketimi

Yüksek Miktarda Kafein Tüketimi

Genellikle bireyler spor öncesinde kahve, spor içecekleri yada spor öncesi takviyeleri içmeyi sevmektedir. Bu içecekler, antrenman boyunca güç miktarınızın artmasında yardımcı olacak kafein içermektedir. Fakat aşırı kafein tüketimi sonucunda, kendinizi gergin, yorgun, sinirli hissedebilirsiniz. Aynı zamanda titreme gibi durumların oluşmasına da neden olabilmektedir.

 • Kalp atışının hızlanması
 • Baş dönmesi
 • Mide bulantısı
 • Uykusuzluk
 • İshal
Titremeyi Azaltmak İçin Ne Yapmalı
Titremeyi Azaltmak İçin Ne Yapmalı

Titremeyi Azaltmak İçin Ne Yapmalı

Yeterli Miktarda Dinlenme : Kaslar aşırı çalışması durumunda sık sık titreme gibi durumlar meydana gelebilir. Eğer titremeniz geçmiyorsa mutlaka dinlenmelisiniz.

Sağlıklı Beslenin : Egzersiz sonrasında yemek yiyerek kaslarınızı destekleyebilirsiniz.

Düzenli Su İçimine Özen Gösterin : Elektrolit ve sıvı seviyenizi eski haline getirebilmek açısından mümkün olduğu sürece yenide su içtiğinizden emin olduğunuza özen gösterin.

Esnemek : Egzersiz yaptıktan sonra esnemek, kaslarınızın gevşemesine, ağrı ve krampların giderilmesi açısından oldukça önemli olmasıyla birlikte sakatlıkların minimum seviyeye düşmesine de neden olacaktır.