Düzenli Spor Yapmanın Beyne Faydaları

sporun beyin üzerindeki etkisi
sporun beyin üzerindeki etkisi

Egzersizin beyne birçok faydası vardır. Örneğin, kalp atışını hızlandırabilir ve beyne daha fazla kan akışı sağlayarak daha fazla oksijen emilmesini sağlar. Bununla birlikte belirli hormonların salgılanmasına yardımcı olarak beyin hücrelerinin gelişimi için daha besleyici bir ortam sağlar.

Spor Yapmanın Beyin Üzerindeki Faydalı Etkileri

Diğer bir faydası da stres hormonlarını azaltmasıdır. Yapılan bir araştırma, koşmanın antidepresan etkileri olduğunu ve depresyona iyi geldiğini ortaya çıkarmıştır. Ayrıca egzersiz, özellikle koşu, hafıza ve öğrenmeden sorumlu hipokampusun beyin bölgesindeki hücrelerin artmasına yardımcı olmaktadır. Egzersiz yapan yetişkinlerin, egzersiz yapmayan yetişkinlere göre hafıza ve zihinsel becerilerle daha az problem yaşadığını gösteren başka araştırmalar da mevcuttur.

Beyin Fonksiyonlarını İyileştirir

spor yapmanın beyne faydaları
spor yapmanın beyne faydaları

Gerçek şu ki, yürüme ve egzersiz beyni olumlu etkilemektedir. Araştırmalar, düzenli aerobik egzersizin hipokampüsün (beynin hafıza alanı) boyutunu artırdığını ortaya çıkartmışlardır. Bu gelişme, sadece uzun süreli egzersiz sırasında değil, aynı zamanda bir egzersizde de hafıza ile ilişkili beyin aktivasyonunun gelişimini arttırmaktır.

Düzenli aerobik egzersiz, hafıza bozukluğu olan kişilere ciddi şekilde yardımcı olabilir. Haftada 3 kez 45 dakikalık bir yürüyüş veya aerobik egzersiz yapmak, doğru ve sağlıklı bir diyetle birlikte, hafızayı ve konsantrasyonu geliştirebilir.

Görüş Yeteneğini Güçlendirir

Gözleriniz için her gün yürümek havuç yemek kadar etkilidir. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda yaşa bağlı katarakt riskinin hastanın egzersiz ve fiziksel egzersiz oranı ile ilişkili olduğu, günde 60 dakikadan fazla yürüme veya egzersiz yapmanın özellikle uzun vadede katarakt riskini azaltma ile ilişkili olduğu gözlemlenmiştir. Benzer şekilde, hareketsiz insanlarla karşılaştırıldığında, spor faaliyetlerine katılan kişilerde %73 daha düşük glokom riski olduğu tespit edilmiştir.

Uyku Problemlerini Ortadan Kaldırır

Uyku problemleriniz varsa, uyku kalitesini iyileştirmek için ihtiyacınız olan tek şey yürümek olabilir. İyi uyku, bağışıklık sistemini ve vücudu canlı tutmanın tek temelidir. Egzersiz yapanlar için uykuya dalma ve uykuyu kalitesi %50 daha yüksektir. Yürümek ve egzersiz yapmak, özellikle menopoz sonrası uyku sorunları olan 50-75 yaş arası kadınlarda bu uyku sorunlarını önemli ölçüde azaltabilir. Uyku kalitesi fiziksel ve psikolojik sağlığımızı etkileyebilmektedir.

Zihinsel Sakinleşme Sağlar

Meditasyonun zihni sakinleştirmenin ve depresyondan kurtulmanın harika bir yolu olduğunu duymuş olabilirsiniz, ancak hareketli bir yapınız var ise öğleden sonra yürüyüşe çıkmak stresi azaltmaya yardımcı olabilir. Meditasyon ve aerobik yürüyüş egzersizini birleştiren bir egzersiz programı, zihinsel karmaşa yaşayan kişilerde depresyonu etkili bir şekilde azaltabilmektedir.

Yürümek zihninizi temizleyebilir ve vücudunuzla yeniden bağlantı kurmanıza yardımcı olabilir. Rahat bir hızda yürürseniz, yürürken doğal bir şekilde nefes alırsanız ve etrafınızda neler olup bittiğini fark ederseniz enerjinizi nasıl geri kazandığınızı fark edeceksiniz.

Hafızayı Güçlendirir

Aerobik egzersiz yapmak sadece hafızanızı geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda hafızanızdaki verileri hızlı bir şekilde geri yüklemenize de yardımcı olur. Alzheimer hastalığının erken evrelerinde egzersiz yapan kişilerin, insan isimlerini hatırlama olasılığının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Beynin ortasındaki koloidal boşluk, bilgileri görüntülemek için bu bölümde depolanan bilgileri tarar. Bu bölüm bellek iletişimini düzenler. Etkili aerobik egzersiz, hücreler arasındaki bu iletişim sinyallerinin kalitesini ve gücünü artırmaya yardımcı olur. Bu nedenle, beyinde depolanan hafızanın çok sayıda ayrıntısına hızlı bir şekilde erişebilirsiniz.