Dut Yaprağının Faydaları Nelerdir

Dut Yaprağının Faydaları Nelerdir
Dut Yaprağının Faydaları Nelerdir

Dut yaprağı, kan oluşumu açısından fayda sağlamaktadır. Kansızlık ve anemi gibi problemlerin önüne geçmeye yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda damar yollarını açarak kan akışının daha kolay bir şekilde gerçekleşmesine de fayda sağlamaktadır. Dut yaprağının içeriğinde A ve C vitaminiyle birlikte K vitamini de yer almaktadır. K vitamini, vücuttaki kemiklerin gelişmesine destek olmaktadır.

Dut Yaprağının Faydaları Nelerdir

Dut, sağlık açısından pek çok faydası bulunmasıyla birlikte dut yaprağının da sağlık açısından bir o kadar faydası bulunmaktadır. Dut yaprağı, birçok hastalık için tedavi olarak da kullanılmaktadır. Dut yaprağının faydaları nelerdir? Hep birlikte inceleyelim..

 • Ateş düşürücü etkisi vardır: Dut yaprağıyla birlikte hazırlanan çayın tüketiminden sonra ateş düşürücü etkisi de görülmektedir.
 • İdrar söktürücü özelliğine sahiptir: Dut yaprağı çayının idrar söktürücü özelliği bulunmaktadır. Aynı zamanda vücuttaki ödemin atılmasına destek olur.
 • Kan şekerinin dengelenmesi sağlanır: Dut yapraklarından hazırlanan çayı tüketmek, aynı zamanda kan şekerinin dengelenmesini sağlar.
 • Kalp sağlığı açısından önem taşır: Dut yaprağı, kalp rahatsızlıklarının önüne geçmeyi sağlar. Dut yaprağının faydalarından kalp için oluşabilecek faydalardan sağlanmak için, dut yapraklarını, alıç çicekleriyle birlikte kaynatarak, elde edilen karışımın suyunu tüketmeni önerilmektedir.
 • Soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı: Dut yaprağının faydaları arasında boğaz ağrısı ve bronşit tedavisi de bulunmaktadır. Dut yaprağının faydalarında bulunan öksürük giderici etkisininden faydalanmak açısından dut yaprağının yağı yapılmalı ve bu çayı, sabah kahvaltı öncesi ve akşam yemekten önce, aç karına tüketilmesi önerilmektedir.
 • Karaciğere faydalıdır: Dut yaprağının tüketimi sonucunda karaciğerdeki hücrelerin temizlenmesi açısından olumlu etkiler yaratmaktadır.
 • Egzama hastalığı: Dut yaprağının düzenli olarak kullanımı sağlanması durumunda egzama gibi cilt hastalıkları üzerinde de fayda sağlamaktadır.
 • Antioksidan kaynağı: Dut yaprağı, ölçülü şekilde tüketilmesiyle birlikte vücuttaki serbest radikallerin oluşmasına karşı engel olmaktadır. Dut yaprağında bulunan antioksidanlar sayesinde serbest radikallerin gelişmesinin de önüne geçmeyi sağlar.
 • Ağrı kesici özelliği bulunur: Dut yaprağı, doğru miktarda tüketilmesi durumunda, ağrı kesici özelliği de sağlamaktadır.
 • Sindirimin düzenlenmesini sağlar: Dut meyvesi ve dut yaprağı sindirimin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Karın bölgesinde meydana gelen ani kramplar ve kabızlık problemlerine dut tüketimi oldukça iyi gelmektedir.
 • Kansızlık tedavisinde kullanılır: Dut içersinde yer alan yüksek miktardaki demir içeriği sayesinde oluşabilecek kansızlık ve aneminin önüne geçmeyi sağlamaktadır.
 • Vitamin deposu: Dut içerisinde bulunan A, C ve K vitaminlerinden yüksek miktarları sayesinde antioksidan özelliği de yer almaktadır.
 • Kalsiyum deposu: Dur içerisinde yüksek miktarda K vitamini içermesinden kaynaklı, kemik sağlığı açısından da iyi geldiği tespit edilmiştir. İçerisinde bulunan yüksek miktardaki K vitamini, kemik erimesi gibi rahatsızlıkların da önüne geçmeyi sağlamaktadır.

Dut Yaprağı Ne Zaman Toplanır

Dut yaprağını toplamak isteyen kişiler için en iyi zaman dilimi yaz mevsimidir. Yaz mevsiminde toplanan dut yaprağı, kurutmak açısından kuru ve gölge bir yere sermek de fayda olacaktır.

Dur Yaprağı Kilo Verdirir Mi
Dur Yaprağı Kilo Verdirir Mi

Dur Yaprağı Kilo Verdirir Mi

Şeker hastası olan kişiler, dut yaprağı çayıyla birlikte tüketimi sağlanarak öğünlerde şeker miktarının düşük çıkması sağlanmaktadır. Aynı zamanda dut, sabahları aç karnına da tüketilebilen ve tüketimi sonrasında bağırsakların çalışmasında fayda sağlayan özelliğine sahiptir. Dut yaprağı çayı da insülin dengesinin sağlanmasıyla birlikte kilo verdirmeye de yardımcı olmaktadır.