Dut Kurusunun Faydaları Nelerdir

dut kurusunun faydaları nelerdir
dut kurusunun faydaları nelerdir

Dut kurusu sağlık açısından pek çok faydası bulunan kuru yemişlerden biridir. Dut kurusunun faydalarının arasında pek çok maddeyi alt alta derlemek mümkün olamayabilir. Kalp ve damar sağlığına yönelik olarak olumlu etkilerinden karaciğere kadar pek çok faydasının olduğu dut kurusu zayıflamaya yönelikte olumlu etkileriyle de dikkatleri çekmektedir. Bu nedenle de dut kurusu diyet listelerinde de sık sık yer almaktadır. Peki, dut kurusunun faydaları nelerdir? Dut kurusu nasıl tüketilmeli? Ayrıca kuru üzümün faydaları nelerdir yazımıza da göz atarak faydalı bilgilerden yararlanabilirsiniz.

dut kurusu nasıl tüketilmeli
dut kurusu nasıl tüketilmeli

Dut Kurusu Nasıl Tüketilmeli

Dut kurusu, hem normal şekilde tüketimi sağlanır hemde kaynatarak suyunu tüketebilirsiniz. Uzman kişiler, ağız yoluyla tüketmenin daha faydalı olduğunu belirtmektedir. Bununla birlikte dut kurusunun içeriğinde yüksek miktarda protein yer almaktadır. Bol miktarda protein içeriğine sahip olmasından dolayı gün içerisinde en fazla 1 avuç tüketilmesi önerilmektedir.

Dut Kurusunun Faydaları Nelerdir

 • Antioksidan açısından zengindir: Dut kurusu antioksidan açısından zengin olduğu bilinmektedir. Gün içerisinde bir avuç miktarında dut kurusu tüketiminde vücut direncinin artması açısından fayda sağlayabilmektedir. Ekstra olarak dut kurusu metabolizma hızının artması açısından da etkili olmasından dolayı kilo vermede de yardımcı olacağından dolayı diyet listelerinde yer almaktadır.
 • Karaciğer fonksiyonları açısından fayda sağlar: Karaciğerde oluşan yağlanma sorunlarının önüne geçebilmede etkili olmasıyla birlikte daha parlak bir cilt görünümüne sahip olmanızı sağlamaktadır. Aynı zamanda karaciğerin kendini yenilemesine yardımcı olabilmek açısından diğer organların da sağlıklı olarak çalışmasına destek olmaktadır.
 • Mide problemlerinin önüne geçmektedir: Midede gaz, kabızlık ve şişkinlik gibi oluşabilecek sindirim problemlerinin önüne geçmesinde etkilidir. Böylece sindirim sisteminin daha düzenli bir şekilde çalışmasına destek olur. Vücutta oluşan toksik maddelerin atılmasında da fayda sağlamaktadır.
 • Kansızlık problemlerinin giderilmesini sağlar: Dut kurusunun tüketimi kansızlık gibi sorunların giderilmesi açısından büyük fayda sağlamaktadır. İçeriğinde yüksek miktarda demir bulunmasından dolayı dut kurusu, kansızlık problemlerinin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle de kış aylarında düzenli bir şekilde tüketilmesi sonucunda dut kurusu, kansızlığın önüne geçmede etkili olacaktır.
 • İçeriğinde faydalı vitaminler yer almakta: Dut kurusunun içeriğinde pek çok faydalı vitamin yer almaktadır. Bunlardan biri de C vitaminidir. Dut kurusu, C vitamini açısından zengin olmasıyla birlikte bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkilidir. Kış aylarının daha kolay bir şekilde atlatılması açısından tüketimi sağlanmalıdır. Grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi oluşabilecek hastalıklara karşı vücut direncinizin artmasında etkilidir. Aynı zamanda doğal antibiyotik işlevine de sahiptir.
 • Kan şekerinin dengede olmasını sağlar: Dut kurusunun düzenli olarak tüketilmesi sonucunda kan şekerinin düzenlenmesiyle birlikte kalp ve damar sağlığının korunmasında etkili olduğu gözlemlenmiştir. Aşırı miktara kaçmadan düzenli olarak tüketilerek meydana gelebilecek kalp rahatsızlıklarının önüne geçmede etkilidir. Aynı zamanda damar tıkanıklığı gibi problemlerin önüne geçmede de fayda sağlamaktadır.
 • İçeriğinde yüksek miktarda kalsiyum yer almaktadır: Dut kurusunun içeriğinde yüksek miktarda kalsiyum yer almaktadır. Kalsiyumun da kemik ve diş sağlığı açısından faydalı olduğu bilinmektedir. Bu nedenle de dut kurusu kemik ve diş gelişimi açısından önem taşımaktadır. Özellikle de gelişme dönemindeki çocuk ve gençlerin dut kurusunun düzenli bir şekilde tüketimi konusunda özenli olmaları kemik gelişimi açısından fayda sağlayacaktır. Genel olarak orta yaşlı veya yaşlı kadınlarda meydana gelen kemik erimesi sorunu için de dut kurusu tüketimi oldukça önemlidir.
 • Saç ve cilt sağlığı açısından önemli besin kaynaklarından biridir: Saçın ve cildin içeriğinde beslenmesini sağlayarak cildin kurumasının önüne geçmede etkilidir. Böylece saçta oluşabilecek kepek gibi problemlerin de önüne geçmede etkilidir. Aynı zamanda dut kurusu kürüyle birlikte saç ve cilt sağlığının dışarıdan destek almasını sağlar. Dut kurusu, egzama ve diğer cilt problemlerinin iyileşmesi açısından olumlu etkiler yaratır.
dut kurusu zayıflatır mı
dut kurusu zayıflatır mı

Dut Kurusu Zayıflatır Mı

Dut kurusu zayıflatır mı? En çok merak edilen sorulardan biridir. Dut kurusu diyet döneminde olan kişilerin kullanmaları tavsiye edilir ve bunun sonucunda zayıflamaya etkili olduğu belirtilmektedir. Bunun nedeni ise dut kurusu, sindirim sisteminin düzenli olarak çalışmasında etkili olmasıdır. Vücutta meydana gelen toksik maddelerin atılmasında etkilidir. Kabızlık gibi sindirim problemlerin önüne geçmede yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda kan şekerinin düzenlenmesini sağlayarak uzun süreli tokluk hissi yaratmaktadır.

Zayıflamak için dut kurusunun tüketimiyle ilgili dikkat edilmesi gerekenlerden biride gün içerisinde ne kadar tüketilmesi ve nasıl vücuda alınması gerektiğiyle ilgili bilgi sahibi olunmasıdır. Dut kurusunun tüketimi, kan şekerinin düzenlenmesinden dolayı tatlı yemek isteğinin önüne geçmede etkilidir. 1 çorba kaşığı kadar dut kurusu tüketimini ara öğünlerinizde tercih ederek vücuttaki kan akışının dengelenmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca dut kurusunun tüketiminde vücuda protein grubuna mensup olan besin gruplarıyla birlikte destek olması sağlanmalıdır. Böylece dut kurusu uzun süreli tok kalmanızı sağlayacaktır.

dut kurusunun zararları ve yan etkileri
dut kurusunun zararları ve yan etkileri

Dut Kurusu Zararları ve Yan Etkileri

 • Dut kurusu vücuda sağlık açısından pek çok faydası bulunmaktadır. Ancak bununla birlikte aşırı miktarda tüketilmesi sonucunda bazı zararlı etkilerin oluşmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle aşırı miktarda dut kurusu tüketmek yerine düzenli ve az miktarda tüketilmesi önerilmektedir. Bununla birlikte herhangi bir yan etkinin oluşmaması açısından bir hekime danışılmasında fayda sağlayacaktır.
 • Dut kurusu kandaki glikoz seviyesinin düşmesini sağlar ve kan şekeri açısından olumsuz etkilere neden olabilmektedir. Bu nedenle aşırı miktarda dut kurusu tüketimi sonucunda hipoglisemi olarak da adlandırılan rahatsızlığa neden olabilmektedir. Bunun sonucunda da baş ağrısı, bulanık görme, baş dönmesi ve titreme gibi problemlerin oluşmasına neden olabilmektedir.
 • Dut kurusu cildin içeriden beslenmesiyle birlikte dışarıda uygulanan kürlerle birlikte cildin daha sağlık bir görüntüye sahip olmasını sağlamaktadır. Ancak içeriğinde yer alan hidrokinon olarak adlandırılan madde cilt üzerinde olumsuz etkilere sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle cildinize dut kurusu kürü uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışmanızı öneriyoruz.
 • Dut kurusu karbonhidrat emilimini olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle ara öğünlerde tüketimi önerilmektedir.
 • Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda kemoterapi tedavisi gören hastaların dut kurusu tüketmemesi gerektiği uzmanlar tarafından önerilmektedir. Bunun nedeni ise dut kurusunun içeriğindeki özün lösemi hücrelerinin tetiklenmesine neden olabilmesidir.
 • Potasyum açısından da zengin değerlere sahip olan dut kurusu, böbrek ve safra kesesi hastalarında olumsuz etkilere neden olabilmektedir. Bu hastaların dut kurusu tüketiminden önce doktorlarına danışmaları önerilmektedir.