Düşük Vücut Yağı Riskli Mi

Düşük Vücut Yağı Riskli Mi
Düşük Vücut Yağı Riskli Mi

Zayıf olmak her zaman sağlıklı bir bedene işaret ettiği söylenemez. Diyet ve egzersiz ile birlikte verilmeye çalışan yağlara vücudumuzun ihtiyacı bulunmaktadır. Bu yağlar olmadan vücudumuz olumsuz etkilenmektedir. Düşük Vücut Yağı Riskli Mi ?, Düşük Vücut Yağlarının Zararları Nelerdir ? 

Düşük Vücut Yağlarının Zararları Nelerdir
Düşük Vücut Yağlarının Zararları Nelerdir

Düşük Vücut Yağlarının Zararları Nelerdir

  • Kadınlarda adet düzeni olumsuz etkilenmektedir. Yanlış uygulanan diyetler ile birlikte verilen hızlı kilolar, beslenme yetersizliği yada aşırı zayıflık durumu adet düzensizliğine neden olmaktadır. Vücut yağı çok düşük olan kadınlarda, kadınlık hormonu bu durumdan etkilenebilmektedir. Vücut yağının kadınlarda 15-18 olması düzensiz menstrüasyon sebeplerindendir.
  • Saç dökülmesi ve sağlıksız saçlar, yeterli miktarda beslenmeme, uzun süre yapılan düşük kalorili diyetler yada düşük vücut yağından dolayı olumsuz etkilenmektedir.
  • Aşırı zayıflık sonucunda ve düşük vücut yağı, kuru ve sağlıksız bir cilt yapısına neden olmaktadır.
  • Aşırı kilo kaybı, düşük yağ oranına sahip bireylerde yorgunluk, baş ağrısı, halsizlik ve hatta yapılan egzersizlerden 24 saat sonrasında bile süren bitkinliklerle karşı karşıya kalınabiliyor.
Depresyona Neden Oluyor
Depresyona Neden Oluyor

Depresyona Neden Oluyor

Beslenme fiziksel sağlığımızı etkilediği kadar aynı zamanda zihinsel sağlığımızı da etkilemektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda depresyonun; meyve, sebze ve antioksidanlar açısından yetersiz beslenmeyle alakalı olduğunu belirtmektedir. Sağlıklı bir ruh hali için mutluluk hormonları olarak bilinen; dopamin, serotonin ve norepinefrin salgılanmalıdır. Bu nörotransmitterlerin salgılanması için folik asit, B6 ve D vitamini gibi bazı temel vitaminlere ihtiyacımız vardır. Yapılan bilimsel araştırmalarda folik asit düzeylerinin düşük olması depresyonlu kişilerin olduğuna işaret etmektedir. Aynı zamanda B12 eksikliği de depresyona yola açabilmektedir. Düşük yağ miktarına sahip olmak için yetersiz beslenilmektedir böylece kişide depresyon gözükme oranı daha yüksektir.

Zayıflık, Hastalık Belirtisi Olabilir
Zayıflık, Hastalık Belirtisi Olabilir

Zayıflık, Hastalık Belirtisi Olabilir

Zayıflığı tanımlamak istediğimizde kişinin sadece boy uzunluğu, yaşı ve kilosuna bakmıyoruz aynı zamanda vücut yağına da bakıyoruz. Vücuttaki yağ miktarı kadınlarda 9-10 kg’dan, erkeklerde ise 7-8 kg’dan daha az olması durumun sağlıksız olduğunu göstermektedir. Profesyonel sporcuları bu durumun dışında tutmakta fayda var fakat özellikle kadın sporcularda bu kadar düşük yağ oranının olması doğurganlığı olumsuz olarak etkilemektedir.