Duruş Bozukluğu Nasıl Düzeltilir

duruş bozukluğu nasıl düzeltilir
duruş bozukluğu nasıl düzeltilir

Postural disfonksiyon ya da duruş bozukluğu, omurganın doğal olmayan pozisyonunda, kıvrımların vurgulanmış olduğu ve bunun sonucunda da eklemlerin, kasların ve omurların stresli pozisyonlarda bulunmasına neden olması olarak tanımlanmaktadır. Bu doku üzerindeki baskı, uzun süreli olarak uygun olmayan duruşun bir sonucu olarak oluşmaktadır. Duruş bozukluğu ile ilgili ağrıların meydana gelmesi çok sık yaşanmasından dolayı hemen hemen pek çok kişinin bu konuyla ilgili bilgisi bulunmaktadır. Bel ağrısı, duruşu bozukluğu sonucunda ortaya çıkan en yaygın şikayetlerden biri olmasına rağmen, yapılan araştırmalar, postural dengesizliğin boyun, omuz ve kol ağrına da neden olduğu tespit edilmiştir.

Duruş bozukluğunun düzeltilmesi için ilk aşamada kişinin oturma, ayakta durma ya da uyuma şeklinin etkilenmesine neden olacak günlük alışkanlıklarının farkında olması gerekir. Ayrıca duruş ve denge için faydalı olabilecek pek çok egzersiz ve germe rutini bulunmaktadır. Bu sebeple de duruş bozukluğunu düzeltebilmek açısından uygun olan egzersiz rutininin takibinin yapılması önem taşımaktadır. Peki, duruş bozukluğu nasıl düzeltilir? Aynı zamanda dik durmak için egzersiz konu başlıklı yazımıza da göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Duruş Bozukluğuna İyi Gelen Egzersizler Nelerdir

Cat Cow: Bu egzersiz, omurgayı esnetmek için oldukça faydalı egzersizlerden biridir. Bununla birlikte kan dolaşımının hızlanmasını sağlayarak, omuz, gövde ve boyuncaki gerginliğin önüne geçmeye ve gidermeye yardımcı olabilmektedir. Cat cow egzersizine başlamak için bi mat üzerine dört ayak pozisyonuna geliniz. Daha sonrası başı kaldırmak için nefes alınır, karın yere indirilir ve omurga uzatılır. Omurga yukarı doğru bükülmesiyle birlikte nefes verilir ve çene göğse doğru çekilir. Hareket bir dakika boyunca devam edilir.

High Plank: High plank egzersizi, omuzların, kalça kaslarının ve hamstringlerin güçlenmesine ve vücuttaki ağrıların ve sertliğin giderilmesi açısından yardımcı olmaktadır. Ayrıca iyi bir duruş için önemli olan çekirdekte ve sırtta güç ve denge gelişimine yardımcı olur. Harekete başlamak için bir mat üzerinde dört ayak pozisyonuna geliniz. Daha sonrasında iki bacakta düz olacak bir şekilde geriye doğru uzatarak, parmak uçlarında durunuz. Kalça kaldırılır ve sırt düzleştirilir. Boynun arkasını uzatır ve yüz yere dönük olacak bir şekilde yere bakılmalıdır. Bu esnada omuzların geride ve göğsün açık olduğundan emin olmanız gerekir. Bu pozisyondayken yaklaşık 1 dakika kadar bekleyiniz. Hareket 3 ya da 4 set şeklinde gerçekleşmektedir.

Kobra Pozu: Kobra pozu, sırt, bel ve omuzların güçlenmesi ve böylece duruşun düzelmesi açısından yardımcı olmaktadır. Kobra egzersizi için bir mata yüz üstü uzanınız. İki el mat üzerinde sabit durur ve yerden destek alınız. Kalçalar ve bacaklar sabit olacak şekilde, üst beden yavaş bir şekilde yukarıya doğru kaldırılır. Tam karşıyı görecek şekilde baş sabitlenerek 30 saniye boyunca beklenir. 30 saniye beslenmenin sonunda başlangıç pozisyonuna geri dönülmektedir.

duruş bozukluğu için korse kullanılır mı
duruş bozukluğu için korse kullanılır mı

Duruş Bozukluğu İçin Korse Kullanılır Mı

Dik duruş korsesi, omurga eğriliklerinin düzelmesine destek olabilmek açısından duruş bozukluğunun giderilmesine, sırt ve bel ağrılarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Duruş bozukluğu ergenlik döneminde meydana gelmeye başlar ve yaşla birlikte kötüleşerek ilerlemeye devam etmesiyle birlikte ağrıya ve kamburluğa sebep olmaktadır. Kürek kemiklerinin yanlara doğru açılması ve sırtın kavisli bir görünüm alması sonucunda kamburluk meydana gelmektedir.

Zamanla, kambur duruşun bir sonucu olarak omuzlar yuvarlak bir şekle gelmektedir. Kamburluğun derecesi artmasıyla birlikte tedavisi de zor bir hale gelmektedir. Dik durmaya yardımcı olan bu korse çeşidi, düşük dereceli kamburun iyileşmesine de yardımcı olmaktadır. Omurgadaki eğimler uzun sürede çok fazla ağrıya neden olabilmektedir. Bu nedenle de duruş bozukluğunda korse kullanımı, yanlış duruş bozukluklarının ortadan kalmasına yardımcı olmasıyla birlikte omurganın düzeltilmesine fayda sağlar.