Dulavrat Otu Faydaları Nedir

dulavrat otunun faydaları
dulavrat otunun faydaları

Alternatif tıpta akla ilk gelen bitkilerden biride dulavrat otudur. İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde doğal bir antibakteriyel olan dulavrat otu, soğuk algınlığı, romatizma, sedef gibi birçok rahatsızlığın tedavisinde de kullanılmaktadır.

İçeriğindeki ateş düşürücü, antioksidan, idrar söktürücü ve antimikrobiyal gibi etken maddelerden dolayı Çin, Amerika ve Avrupa’da uzun yıllardan beri birçok hastalığın tedavisinde kullanılan dulavrat otu, alternatif tıp içinde yeri apayrı olan papatyagiller familyasına ait dikenli yapıda bir çiçek türüdür.

Rengi mor olan bu çiçek türüne yaz mevsiminin sıcak günlerinde yol kenarlarında çok sık rastlanır. Dulavrat otu doğal bir antibakteriyel olsa da bazı durumlarda tüketilmesi sağlığa zarar verebilir. Bu nedenle bir doktora veya fitoterapi uzmanına danışılmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.

Uçucu yağ, insülin, acı glikozitler, tanen ve mikrop kırıcı gibi maddeleri içeriğinde barındıran ve kökü diğer bazı bitkilerle karıştırıldığı zaman bademcik, kızamık ve grip gibi hastalıklara şifa olan dulavrat otunun suyunu Kızılderili kadınlar doğumdan önce ve sonra içerlermiş. Çünkü dulavrat otunun suyu doğum esnasında vücutta oluşan tahribatı kısa sürede iyileştirir. ‘Dulavrat otu nedir, dulavrat otunun faydaları nelerdir?’ sorularına dair tüm detayları makalemizin içeriğinde bulabilirsiniz.

dulavrat otu nedir
dulavrat otu nedir

Dulavrat Otu Nedir?

Yaz mevsiminin sıcak günlerinde yol kenarlarında kendiliğinden yetişen dulavrat otu demlenip çayı içildiği zaman kan şekerini dengelemektedir. Bu nedenle diyabet hastaları için mucizevi bir bitki türü olduğu söylenebilir. Halk arasında Hanımyaması ve dulkarı gömleği olarak da bilinmektedir. Latincede ise Arctium lapa adı verilen dulavrat otu, Anadolu’da birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Bu kadar şifalı bir bitki olunca ‘Dulavrat otu nedir?’ sorusunun yanıtı özellikle hastalık dönemlerinde çok sık araştırılmaktadır.   

Dulavrat Otunun Faydaları

Çin tıbbı tarafından uzun yıllar önce keşfedilen içeriğindeki mineraller ile dulavrat otu faydaları sayılamayacak kadar fazladır. Sağlığa olan belli başları faydaları ise şöyle sıralanabilir;

 • Sivilce veya akne gibi cilt problemleriyle baş etmek için dulavrat otu düzenli kullanılmalıdır. Ayrıca kızamık vb. sağlık problemlerinin tedavisinde oldukça etkili bir besindir.
 • İçeriğindeki östrojen hormonu sayesinde cildi daha hızlı yeniler.
 • Hücrelerin yenilenmesinde ve cildin sıkılaşmasında oldukça etkili olan dulavrat otu, aynı zamanda botoks etkisi yaratmaktadır.
 • Yapraklarındaki ve köklerindeki antioksidanlar sayesinde insan vücuduna girmeye çalışan sağlığa zararlı maddeleri öldürür.
 • Hastalıklarla mücadeledeki en iyi tedbirlerden biri olan dulavrat otu, kandaki enfeksiyonları vücuttan atar. Cildin arınmasında da çok etkilidir.
 • Dulavrat otu düzenli tüketilirse sadece bedene değil, ruha da zarar veren tüm etkenleri çok kısa bir süre içerisinde ortadan kaldırır.
 • Dulavrat otu, sindirim sisteminde sorun yaşayanların bu sağlık problemini sindirim sistemini düzenleyerek ve kolonda yer alan faydalı bakterileri geliştirerek tedavi eder.
 • Mide asitlerini dengede tuttuğundan dolayı uzun süre tokluk hissi verir. Ayrıca yemeğin ardından midede hissedilen ağırlık hissini hafifletir.
 • Diüretik etkisi de olan dulavrat otu, böbrek üstü bezlerini en verimli şekilde çalıştırmaktadır. Çok etkili bir idrar söktürücü olduğu için enfeksiyonlardan ve ödemden kurtulmayı kolaylaştırır.
 • Vücuttaki organları sağlıklı çalıştıran dulavrat otu, böbreklerdeki taş ve kumun temizlenmesinde de oldukça etkili bir bitkidir.
 • Dulavrat otu insülin içeren bir bitki olduğu için kan şekerinin yükselmesini engeller. Bu nedenle diyabet hastalarının tüketmeyi ihmal etmemesi gereken bir bitkidir. Ayrıca kan şekerinin aniden düşmesi veya yükselmesi sonucu oluşabilecek sağlık problemlerinin önüne geçer.
 • Terleten bir bitki olan dulavrat otu hastalıklara karşı kalkan görevi görmektedir. Vücut direncini yükselterek enfeksiyon hastalıklarını engelleyen dulavrat otu, vücudu terlettiğinden mikrop ve bakterilerin vücuttan atılmasında da etkili bir bitki türüdür.
 • Uzun ve sağlıklı bir ömür sürmek isteyenler için dulavrat otu mucizevi bir bitkidir. Ayrıca kanser hücrelerinin oluşumunu ve vücuda yayılmasını engelleyerek hayati bir görev üstlenmektedir. Aynı zamanda vücutta oluşmuş olan kanser hücrelerini kısa süre içerisinde öldürür. Bu otun, akciğer ve mide kanserlerine karşı çok etkili olduğu bilinmektedir.
 • Dulavrat otunun kaynatılmasıyla elde edilen su, saçlar için oldukça besleyici mineraller içerir. Dulavrat otunun yapraklarının kaynatılmasıyla elde edilen su ılıtılarak saçlar yıkandığı zaman saçların gereksinim duyduğu nem ve vitaminler karşılanmış olur. Bu otun yağıda saçlara oldukça faydalıdır. Saç dökülmesinden ve kepekten şikayet edenler ise dulavrat otunun suyuyla saçlarını yıkayarak banyodan çıkarlarsa bu şikayetleri kısa sürede sona erecektir.
 • Dulavrat otunun yağı akne, sivilce, egzama ve sedef gibi sağlık problemlerinin şifasıdır.
 • Tahrişe uğramış vücudun sakinleşmesinde ve hücrelerin yenilenmesinde etkilidir.
 • Dulavrat otunun gut hastalığına da iyi geldiği tespit edilmiştir.

Dulavrat Otu Nasıl Kullanılır?

İnsan sağlığına bu kadar şifalı olan bir bitki ile ilgili insanın zihninden ‘Dulavrat otu nasıl kullanılır?’ sorusu doğal olarak geçmektedir. Bu otun nasıl kullanıldığına dair yaptığımız kapsamlı araştırmadan elde ettiğimiz sonuçları şimdi sizlerle paylaşıyoruz.

 • Ciltte yaşanan sağlık problemlerinin tedavi edilmesinde dulavrat otunun yapraklarıyla hazırlanacak lapa oldukça faydalıdır.
 • Dulavrat otunun çayı ise cildi temizleyerek yağlardan arındırır. Bunun için ılık hale getirilen dulavrat otunun çayı pamuk aracılığıyla cilde sürülürse ciltteki siyah noktalar temizlenir.
 • Dulavrat otunun saçları beslemesi için kök ve yaprakları bir tencere içerisinde kaynatılır ve elde edilen su banyo yapılan suya ilave edilir.
 • Dulavrat otundan demlenen çayın düzenli tüketilmesi vücut fonksiyonlarının sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.
 • Dulavrat otunu cilde uygularken soğumuş çayının yanı sıra yağı da kullanılabilir.
dulavrat otu yağı faydaları
dulavrat otu yağı faydaları

Dulavrat Otu Yağının Saça Faydaları

Günümüzde oldukça karizmatik görünmek isteyen insanlar, saçlarının hacimli ve canlı görünmesi için birçok yola başvurmaktadır. Bu konuda bitkisel çözümlere de başvuranlar için dulavrat otu yağının saça faydaları ile ilgili bilinmesi gereken çok önemli bilgiler vardır. Bu bilgilerden bazıları ise;

 • Dulavrat otu yağı saça uygulanırsa saçlara vitamin ve hacim katar.
 • Saçlarının kuru ve solgun göründüğünden şikayet edenler, saç maskelerine dulavrat otu yağını mutlaka ilave etmelidir.
 • Saç diplerine masaj yapılarak uygulanması da saça birçok fayda sağlamaktadır.
 • Saç dökülmesine, kepeğe ve saç diplerindeki kaşıntıya dulavrat otu yağı çok iyi gelmektedir.

Dulavrat Otu Çayı Nasıl Demlenir?

Dulavrat otu çayının sağlığa olan yararlarından yeterince istifade etmek için tam kıvamında demlenmesi çok önemlidir. Bu nedenle de ‘Dulavrat otu çayı nasıl demlenir?’ sizler için araştırdık.

Dulavrat otu çayı demlemek için ihtiyaç duyulan malzemeler 200 ml sıcak su, 1 tatlı kaşığı dulavrat otu kurusu ve süzgeçtir.

200 milim sıcak suyun içerisine 1 tatlı kaşığı dulavrat otu ilave edildikten sonra bir cezvede 5 dakika boyunca kaynatılır. Daha sonra birkaç dakika dinlenmeye bırakılır. Artık demlenmiş olan dulavrat otu bitki çayı süzgeçle süzülerek afiyetle içilebilir. Dulavrat otu çayı bekledikçe içeriğindeki besin değerlerini kaybettiğinden dolayı her içimde taze demlenmesi tavsiye edilmektedir.

Dulavrat Otunun Sağlığa Zararları

Dulavrat otunun sağlığa olan faydaları sayesinde birçok insan hayatını sağlıklı bir şekilde sürdürmektedir. Dulavrat otunun sağlığa olan şifalarının yanı sıra sağlığa zararları da vardır. Dulavrat otunun sağlığa zararları ile ilgili yaptığımız araştırmadan elde ettiğimiz sonuçlar ise şöyle;

 • Dulavrat otu kanı sulandıran bir bitki olduğundan dolayı kan sulandırıcı ilaç alanların kesinlikle tüketmemesi gerekir.
 • Hamile olan kadınların ve emziren annelerin doktor tavsiyesiyle kullanması anne ve bebek sağlığı için çok önemlidir.
 • İshal rahatsızlığı olanlar bağırsakları verimli çalıştıran dulavrat otundan uzak durmalıdır.
 • Papatya çayına alerjisi bulunanların papatyagiller familyasından olan dulavrat otunu kesinlikle tüketmemesi gerekir.

Dulavrat otu üzerine bugüne kadar yapılan araştırmalardan zehirli olmadığı tespit edilmiştir.