Dukan Birası Nedir, Faydaları Nelerdir

dukan birası nedir, faydaları nelerdir
dukan birası nedir, faydaları nelerdir

Dukan birası, yeşil çay, su, maden suyu ve limon suyu olmasıyla birlikte dört bileşenden oluşmakta olan bir içecektir. Dukan birası, beslenme uzmanı Pierre Dukan tarafından tasarlanmakta ve uzmanın ismi ile adlandırılmaktadır. Dukan birası, alkol içeriğine sahip olmamasına rağmen, bira benzerine sahip görünümdedir. Dukan birası, yağ yakımına vücutta meydana gelen ödemin atılmasına yardımcı olmasıyla birlikte kilo kaybının yaşanmasını kolaylaştırır. Doğal yağ yakıcı özelliği ile bilinmekte olan Dukan birası, diyet dönemi boyunca destekleyen detoks içeceğidir. Peki, dukan birası nedir, dukan birasının faydaları nelerdir?

Dukan Birasının Faydaları Nelerdir

 • Bağırsak hareketlerinin iyileşmesini sağlar.
 • Ödem atmaya yardımcıdır.
 • Metabolizmanın hızlanmasına destek olur.
 • Vücuda alınan sıvı miktarına katkı sağlar.
 • Kilo kaybını destekler.
 • Yağ yakımına yardımcıdır.
 • İçeriğinde maden suyu olması sayesinde vücuda mineral takviyesi sağlamaktadır.
 • Tokluk hissiyatını arttırır.
 • Dukan birasının yapım esnasında doğal ürünlerin kullanımı sağlanır. Bu durumda herhangi bir rahatsızlığı ya da alerjisi bulunan kişiler için olumsuz etkilere neden olmaz.
dukan birası zayıflatır mı
dukan birası zayıflatır mı

Dukan Birası Zayıflatır Mı

Son dönemde oldukça popüler bir içecek haline gelmekte olan Dukan birası, ödem ve yağ yakımına olan etkilerinden dolayı metabolizmanın etkin bir şekilde çalışmasına destek olur. Ayrıca sindirim sisteminin düzenlenmesini ve dengelenmesinde önemli boyutta rol oynar, ancak kilo kaybı için tek başına yeterli olmamaktadır. Dukan birası, dengeli bir diyet proglamı ile birlikte tüketilmesi durumunda zayıflamaya yardımcı olmaktadır.

Dukan Birası İçin Gerekli Malzemeler

 • 750 ml su
 • 200 ml maden suyu
 • 1/2 limonun suyu ya da 2 dilim limon
 • İki yemek kaşığı yeşil çay ya da 2 poşet yeşil çay

Dukan Birası Nasıl Yapılır

Öncelik olarak suyu kaynatın ve demlemeye uygun sıcaklığa ulaşana kadar iki dakika boyunca bekletiniz. Daha sonrasında demliğe alınan yeşil çayın üzerine ilave edilir ve demlenmek için bekletilir. Yeşil çayın soğumasından sonra cam bir şişeye alınır ve üzerine limon suyu veya limon dilimleri ilave edilir. Son olarak üzerine maden suyu ilave edilir. Karışımın ağzı kapatılmasından sonra buzdolabında yaklaşık bir gece bekletilir ve sonraki günde süzgeç yardımı ile birlikte süzülür. Gün içerisinde soğuk olarak tüketimi sağlanabilir. Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de hazırlanmakta olan karışımın bir gün içerisinde tüketimi sağlanması gerekir.

Dukan Birasının Zararları Var Mı

Dukan birası, zararlı kimyasallar içeriğine sahip olmamasından dolayı herhangi bir sağlık problemi olmayan kişilerde olumsuz bir etkiye neden olmaz. Fakat içeriğinde yer alan soda ve limon, yüksek tansiyon ya da kalp rahatsızlığı gibi kronik hastalığı bulunan kişilerde ani dengesizliklere neden olabilmektedir. Bu sebeple de kronik hastalığı bulunana kişilerde ani dengesizliklere neden olabilir. Dolayısıyla kronik bir rahatsızlığı bulunan kişilerin dukan birası tüketimi öncesinde mutlaka doktoruna danışması tavsiye edilmektedir.

dukan birası ne zaman kullanılmalı
dukan birası ne zaman kullanılmalı

Dukan Birası Ne Zaman Kullanılmalı

Dukan birası düzenli olarak ancak belirli aralıklarla tüketimi sağlanması gereken bir takviyedir. Dukan birası, 15 gün boyunca her gün düzenli olarak tüketilmeli ve daha sonrasında 5 gün ara verilmesi gerekir. Dukan birası tüketmeye yeni başlanması durumunda 15 gün devam edilmeli ve yenide 2×15 şeklinde günlük bir planlama ile başlanmadan öncesinde 15 gün ara verilmesi tavsiye edilir. Dukan birasını belirtilen aralıklarla tüketimi sağlanması, faydaları kaydetmesini engeller. Aynı zamanda dukan birasına karşı bağışıklık kazanmasının önüne geçer ve daha net sonuçların alınmasını kolaylaştırır.

Dukan Birasını İçerken Ara Vermek Gerekir Mi

Dukan birasının tüketiminde düzenli aralıklar vermek gerekir. Böylece dukan birasının vücuda sağlamış olduğu faydaların kaybedilmesinin önüne geçilmektedir. Düzenli olarak ara verilmesiyle birlikte vücut, dukan birasına karşı bağışıklık kazanmamaktadır. Bu durum dukan birasının olumlu etkilerinden daha net sonuçların almasını sağlamaktadır.

Dukan Birası Alkol İçerir Mi

Dukan birası, alkol içeriğine sahip değildir. Dukan birası yeşil çay, su, maden suyu ve limon suyu olmasıyla birlikte dört malzeme ile birlikte hazırlanmakta olan bir içecektir. Dukan birası ismini biraya benzer görünümünden dolayı almaktadır ve isminin aksine alkol içeriğine sahip olmayan bir içecektir.

Emziren Anneler Dukan Birası İçebilir Mi

Emziren anneler için dukan birasının tüketimi önerilmemektedir. Dukan birası doğal içeriğine sahip olan bir içecektir. Fakat yeşil çay ve limonun birleşmesiyle birlikte tansiyon yükselmesine neden olabilmektedir. Bu da emzirmekte olan anneler açısından tehlikeli olabilmektedir.

Hamileler Dukan Birası İçebilir Mi

Hamile kadınlar için dukan birasının tüketimi tavsiye edilmemektedir. Dukan birasının içeriğindeki bileşenlerden dolayı tansiyonun yükselmesine neden olabilmektedir. Bu durum hamilelik dönemi boyunca tehlikeli olabilmektedir.

Dukan Birasının Maliyeti Nedir

Dukan birası içeriğindeki bileşenler sayesiyle hazırlanması oldukça kolay ve uygun fiyatlı bir detoks içeceğidir. Dukan birası hazırlamak için gerekli olan malzemeler ise limon suyu, yeşil çay, su ve maden suyudur. 1 kg limonun fiyatı 5 tl ile 20 tl aralığındadır. 100 gram yeşil çayın fiyatı 15 tl ile 70 tl arasında değişim sağlamaktadır. 200 ml maden suyunun fiyat aralığı ise 3 tl ile 7 tl aralığındadır.