Doğal Ağrı Kesici Besinler Yiyecekler Nelerdir

doğal ağrı kesici besinler ve yiyecekler
doğal ağrı kesici besinler ve yiyecekler

Vücudun herhangi bir bölgesinde ağrı hissedildiği zaman beden sağlığı ve psikoloji bu durumdan olumsuz etkilendiği için yaşam kalitesi düşmektedir. Gün içerisinde vücutta hissedilen ağrı hissi günlük yapılması gereken aktivitelere de olumsuz etki etmektedir.

İnsanlar gün içerisinde en fazla baş ağrısından şikayet etseler de kas ve kemik ağrıları hisseden insan sayısı da az değildir. Vücutta ağrı hissedildiği zaman akla hemen ağrı kesici ilaçlar gelmekte ve ağrıyı en kestirme yoldan dindirmek için ağrı kesici ilaçlardan hangisi rast geldiyse bir tane atılmaktadır.

İçerik Başlıkları

Doğal Ağrı Kesici Besinler

Ancak ağrı kesici ilaçlardansa, evde bulunan ağrı kesici yiyeceklerle bu ağrıların dindirilmeye çalışılması çok daha sağlıklı bir yöntemdir. Peki, ağrıyı dindirerek sosyal hayatı sürdürme şansını insana veren Doğal ağrı kesici besinler nelerdir? Doğal ağrı kesici yiyecekleri bilinçli şekilde tüketmek için bu besinler hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Yani doğanın insanlığa sunduğu şifalı bitkiler ve besinlerin bilinçli şekilde ve doğru oranlarda tüketilmesi birçok sağlık problemine çözüm olabilmektedir. Hatta bu bitki ve besinlerin çoğu ilaç sanayi tarafından ilaç yapımında kullanılmaktadır.

evde diş ağrısına ne iyi gelir

İlaçların bileşenindeki besinlerin ham haliyle tüketilmesinin vücutta yaratacağı etkilerin bilincinde olunması sağlıklı bir toplum için olmazsa olmazdır. Örneğin grip virüsüne yakalanıldığı zaman mentoldense nanenin, soğuk algınlığına yakalanıldığı zamanda ballı ilaçlardansa, balın tek başına tüketilmesi çok daha sağlıklıdır. Bu nedenle vücutta ağrı hissedildiği zaman ilk önce ağrı kesici özelliği olan sebze ve meyvelere yönelmelidir. Vücutta hissedilen ağrının kesilmesinde ağrı kesici ilaçlar kadar etkili olan ağrı kesini doğal besinler, yiyecekler bu yazımızda detaylı şekilde ele alınmıştır.

doğal ağrı kesici sarımsak
doğal ağrı kesici sarımsak

Sarımsak

Vücutta sağlık problemiyle karşılaşıldığı zaman sarımsağa kesinlikle başvurulmalıdır. Bitkisel ağrı kesiciler içerisinde en kuvvetli ağrı kesicilerden olan sarımsağın ağrı kesici etkisinin yanı sıra antibiyotik etkisi de vardır. Sarımsağın suda bekletilerek içilmesi baş ağrısına, sarımsağın çiğnenmesi diş ağrısına, çiğ tüketilmesi ise kas ve kemik ağrısına çok iyi gelmektedir. Vücutta yayılan bakterileri yani mikropları da temizleyen sarımsak, ağrıya yol açan faktörlere son vermekte de oldukça etkilidir.

doğal ağrı kesici papatya çayı
doğal ağrı kesici papatya çayı

Papatya Çayı

Vücutta ağrı hissedildiği zaman bu ağrının dinmesinde papatya çayının içerisindeki ağrı kesici maddeler etkili olabilir. Bu nedenle vücutta ağrı hissedildiğinde bir fincan papatya çayı içilmesi sağlıklı bir tercihtir. Özellikle baş ağrısının ortadan kalkmasında son derece etkili olan papatya çayı, gergin hissedildiği ve aşırı stresli olunduğu zamanlarda da kasları gevşetmektedir. Gerek iş ortamında, gerekse de ev ortamında gergin hissedildiği zamanlarda daha iyi hissetmek için papatya çayı içilmesi ihmal edilmemelidir.

Kırmızı Biber

Kırmızı biber, kuvvetli ağrı kesici özelliği olan kapsaisin adlı madde içermektedir. Kırmızı biberin içeriğindeki kapsaisin adlı bu madde birçok ağrı kesici ilacın yanı sıra kas ağrısını dindiren kremlerin üretiminde kullanılmaktadır. Bu nedenle vücutta ağrı hissedildiği zaman doğal ve kuvvetli bir ağrı kesici olan kırmızı biber tüketilmelidir.

doğal ağrı kesici üzüm
doğal ağrı kesici üzüm

Üzüm

Üzüm, içeriğinde çok sayıda antioksidan madde barındırmaktadır. Üzümün içeriğindeki bu antioksidan maddeler ise ağrıya yol açan faktörlerin ortadan kalkmasında oldukça etkilidir. Üzüm özellikle ağır sporun ardından hissedilen eklem ağrısına ve baş ağrısına çok iyi gelmektedir. Damarlardaki kan akışını hızlandırarak ağrıya son vermektedir. Üzümün sağlığa faydaları arasında sağlığa zarar veren toksin maddeleri vücuttan uzaklaştırarak vücudu rahatlatması da yer almaktadır.

zerdeçal doğal ağrı kesici
zerdeçal doğal ağrı kesici

Zerdeçal

Sağlığa olan sayısız faydaları nedeniyle toplum tarafından çok fazla tüketilen zerdeçal, kanserle mücadele ettiği gibi vücutta hissedilen ağrının dinmesinde de oldukça etkilidir. Zerdeçal aynı zamanda anti-inflamatuar maddeleri de içeriğinde barındırmaktadır. Vücutta ağrı hissedildiği zamanlarda ballı ve limonlu çayın içerisine bir çay kaşığı zerdeçal katılması ağrıyı bir ağrı kesici gibi hızla geçirmektedir. Bir kâse yoğurdun içerisine bir yemek kaşığı zerdeçal katılarak tüketilmesi de ağrıyı dindirmektedir.

doğal ağrı kesici zeytinyağı
doğal ağrı kesici zeytinyağı

Zeytinyağı

İnsanoğlunun tüketebileceği en kaliteli yağlar arasında zeytinyağı başı çekmektedir. İçeriğinde çok sayıda vitamin barındıran zeytinyağı, en etkili doğal ağrı kesiciler arasında yer almaktadır. Zeytinyağıyla hazırlanan soslar, yemekler ve salatalar vücuttaki ağrıyı hızla dindirmektedir. Vücutta şiddetli ağrı varsa, beslenirken zeytinyağı ağırlıklı beslenmeye dikkat edilmelidir. Kasların gevşemesinde ve ağrının dinmesinde bol zeytinyağlı salata etkilidir. Ayrıca zeytinyağına ekmek bandırarak tüketmekte ağrıyı hızla geçirmektedir.

ceviz doğal ağrı kesici
ceviz doğal ağrı kesici

Ceviz

Omega-3 yağ asitleri bakımından çok zengin olan ceviz, zihin ve kalp sağlığını desteklemektedir. Aynı zamanda etkili bir ağrı kesici olan ceviz, vücuttaki şişkinlikleri de azaltmaktadır. Özellikle kas ve eklem ağrılarının dinmesi için ceviz tüketilmesi ihmal edilmemelidir. Cevizin kahvaltılarda ve ara öğünlerde tüketilmesi gün boyu enerjik kalmaya yardımcı olmaktadır. Yine ani acıkma hissedildiğinde uzun süre tokluk hissi veren ceviz tüketilmesi abur cubur tüketiminden çok daha sağlıklıdır. Ayrıca ödemin neden olduğu bacak ağrılarına da çok iyi gelmektedir.

Yaban Mersini

Mavi renkte ve minik minik olan yaban mersini, insan sağlığı için tam bir şifa kaynağıdır. Doğada yetişen bu minik taneler, vücuttaki ağrıyı kesmesinin yanı sıra kasları gevşetmekte ve iltihabı önlemektedir. Bu nedenle vücutta ağrı hissedildiğinde ve enfeksiyona maruz kalındığı zamanlarda yaban mersini tüketilmesi ihmal edilmemelidir. Yaban mersini, ağrı kesici ilaç kullanmadan ağrıları dindirmenin en etkili ve doğal yoludur.

Vişne

Günümüzde derin dondurucularda saklanarak ihtiyaç duyulduğu her an tüketilebilen vişne, ağrıların hızla geçmesinde en etkili meyveler arasında yer almaktadır. Vişnenin aspirin ile kıyaslandığı zaman ağrıların dinmesinde on kat daha etkili olduğu bilimsel araştırmalar ile ispatlanmıştır. Bu nedenle vişnenin ağrı hissedildiği günlerde ağrı kesici niyetine tüketilmesi sağlığa olan diğer faydalarından da istifade edilmesini sağlamaktadır.

nane doğal ağrı kesici
nane doğal ağrı kesici

Nane

İnsana ferahlık hissi veren kokusu ve tadıyla nane, vücuttaki bakterileri yani mikropları hızla vücuttan atmaktadır. Özellikle kış mevsiminin soğuk günlerinde yakalanılan grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıkların iyileşme sürecini hızlandıran nane taze olarak tüketilebileceği gibi çayı demlenerek de içilebilmektedir. Nanenin içeriğindeki antioksidan maddeler ise ağrının kesilmesinde oldukça etkilidir.

Balık

Omega-3 yağ asitleri bakımından çok zengin olan balık, vücuttaki ağrı hissini hızla yok etmektedir. Bu nedenle vücutta ağrı hissedildiği günlerde balık tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Aşırı yoğun ve stresli geçirilen bir günlerin ardından bir de vücuttaki ağrı hissiyle uğraşmak istemeyenler, haftada 2 kez balık tüketmeye dikkat etmelidir. Ayrıca balık, beden ve zihin sağlığını da desteklemektedir. Balık çeşitleri içerisinde en etkili ağrı kesici balığın ise somon balığı olduğu bilinmektedir. Somon balığı aynı zamanda şişkinliği de azaltmaktadır.

Adaçayı

Stresli geçen bir günden sonra eve gelindiği zaman rahatlamak ve iyi bir akşam geçirmek için en sağlıklı tercihler arasında bir fincan adaçayı da yer almaktadır. Adaçayı vücuttaki ağrı hissini de dindirmektedir.

Keten Tohumu

Omega-3 yağ asitlerini bol miktarda barındıran bitkiler arasında yer alan keten tohumu, ağrıyı dindirdiği gibi şişkinliği de azaltmaktadır.

doğal ağrı kesici tarçın
doğal ağrı kesici tarçın

Tarçın

Doğal tatlandırıcılar arasında yer alan tarçın, anti-inflamatuar etkisiyle de dikkat çekmektedir. Özellikle baş ağrısının ve reflünün neden olduğu ağrının geçmesinde oldukça etkilidir.

Kereviz

Vücutta ağrı hissedildiği zamanlarda kereviz ve kereviz tohumlarının tüketilmesi ağrı hissini geçirdiği gibi şişkinliği de gidermektedir.

Zencefil

Mide problemlerine iyi gelen zencefilin ağrı kesici etkisi de vardır. Kas ağrılarının dinmesinde oldukça etkili olan zencefil, spor sakatlanmalarının olduğu dönemlerde de günlük 600-900 mg aralığında tüketilirse iyileşme sürecini hızlandırdığı gibi bu sakatlanmaların neden olduğu ağrıları da hafifletmektedir.

Baş Ağrısına Evde Ne İyi Gelir