Diyetteyken Sağlıklı Atıştırmalık Ne Tüketilir

Diyetteyken Sağlıklı Atıştırmalık Ne Tüketilir
Diyetteyken Sağlıklı Atıştırmalık Ne Tüketilir

Günlük yaşantımızın vermiş olduğu yoğunluk ve stresle birlikte zaman zaman düzenli olan beslenme programını yarıda bırakabiliyoruz. Veya yoğun iş stresiyle birlikte sağlıksız atıştırmalıkları tercih edebiliyoruz. Peki Diyetteyken Sağlıklı Atıştırmalık Ne Tüketilmeli ? Diyetteyken Sağlıklı Atıştırmalık Ne Yiyebilirim ? Sağlıklı atıştırmalık seçenekleriyle birlikte yemek yeme isteklerinizi tatmin edebilir ve diyetinize besleyici katkılar sağlayabilir.

Atıştırmalık diyet yiyecekler, kişi üzerinde baskı yaratabilir yani diyetteyken sağlıksız yiyecekleri tüketme dürtüsü yaşanır. Aslında, insanların yaklaşık olarak %50’sinin düzenli bir şekilde yiyecek istekleri yaşadıkları düşünülmektedir. Bu durumda da sağlıklı yeme girişimlerini rayından çıkarabilir.

Bu makalemizde diyetinizi bozmadan yemek yeme isteğinizi tatmin edecek Diyetteyken Sağlıklı Atıştırmalık Ne Tüketebilirim ? sorunuzun cevabını detaylandırmaktadır.

Taze Meyve Tüketin
Taze Meyve Tüketin

Taze Meyve Tüketin

Diyetteyken meyve tüketilir mi ? Şekerden uzak durulan diyette döneminde taze meyve tüketimi de doğal olarak çok tatlı ve diyette tüketilmesi gereken sağlıklı atıştırmalıklardan biridir. Aynı zamanda besleyici olmasından dolayı da tokluk hisside yaratmaktadır. Aynı zamanda meyve tüketimi daha sağlıklı olmayı, kalp hastalığı ve obezite gibi sağlık risklerinin azalmasını sağlamayı desteklemektedir. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda ise günlük olarak 1 porsiyon meyve tüketiminin kalp hastalığı riskini azaltıldığı görülmüştür.

Yoğurt Tüketin
Yoğurt Tüketin

Yoğurt Tüketin

Yoğurtta yine diyetteyken sağlıklı atıştırmalıklar arasında yer almaktadır. Protein açısından yüksek olması ve düşük şeker içermesinden dolayı oldukça sağlıklıdır. İyi bir kalsiyum kaynağıdır. Kemik sağlığı ve sindirim açısından da oldukça kolaylık sağlayan yoğurt, diyet programınızda yer almasını da tavsiye ederiz.

Atıştırmalık Bar Tüketin
Atıştırmalık Bar Tüketin

Atıştırmalık Bar Tüketin

Market raflarında yer alan atıştırmalık bar yüksek şekerli abur cubur olmasına rağmen, diyetteyken daha faydalı besin ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda sağlıklı yiyecekler keşfetmek ve yapmanızda mümkündür. Diyetteyken sağlıklı bir atıştırmalık bar seçerken, minimum işlenmiş ve meyve yada yulaf gibi tüm içeriklere sahip olanlardan tüketebilirsiniz. Diyet bar önerisi olarak, sofra şekeri, Hindistan cevizi şekeri yada şeker şurubu gibi ilave şekerlerin içerilmemesinden emin olun. Mutlaka diyet barların içeriğini de kontrol edin. Eğer beslenme etiketleri sizin kafanızı karıştırıyorsa ve hangi barın daha uygun olduğundan emin değilseniz, kendi atıştırmalık  barlarınızı da yapabilirsiniz.

Aynı zamanda sizler için paylaştığımız “Sağlıklı Tarifler” kategorimizden de istediğiniz tarifi deneyebilirsiniz.  https://sporvebeslenme.com/category/tarifler/ 

 

Bitter Çikolata Tüketin
Bitter Çikolata Tüketin

Bitter Çikolata Tüketin

Ara öğünümüzde tüketeceğimiz kahve yanında mutlaka çikolata arıyoruz. Peki diyetteyken bitter çikolata yenir mi ? Diyet yapan kişiler bitter çikolata yiyebilir mi ? Kahvenizin yanına çikolata koymadan yapamıyorsanız, normal sütlü çikolatanızı az miktarda bitter çikolata ile değişim yapmayı deneyebilirsiniz. Yine bitter çikolata seçimi yaparken en az %70 kakao içeriğine sahip olan bitter çikolataları tercih edin.

Bitter çikolata, sadece lezzetli değildir, aynı zamanda da yüksek oranda antioksidan içermektedir. Faydalarını saymakla bitmek bilmeyen bitter çikolata, diyetinizin sağlıklı atıştırmalıklarına ekleyerek kalp hastalığı riskini azaltmayı sağlamada olumlu yönde etkiler sağlamaktadır. Burada dikkat edilmesi gerekenlerden biride porsiyon kontrolüne dikkat edilmesidir. Küçük miktarların tüketilmesi sağlık açısından faydalı olsa da, daha büyük miktarın tüketilmesi diyetiniz açısından çok daha fazla şeker katacaktır bu durumda da aynı koruyucu etkilere sahip olmayabilir.