Diyette Turşu Yenir Mi

diyette turşu yenir mi
diyette turşu yenir mi

Tüketimi sevilerek yenilen ve genel olarak yemeklerle birlikte tercih edilen turşu, insan vücudu açısından oldukça fayda sağlamaktadır. Kalori açısından az değere sahip olan besin, diyet listelerinde yer almaktadır. Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin değerlere sahip olan turşu, aşırı miktarda tüketilmediği durumlarda kilo kaybının yaşanmasına destek olmaktadır. Peki, diyette turşu yenir mi? Sorusunun cevabını merak ediyorsanız, bilmenizde fayda olacaktır.

Turşu Yemek Kilo Aldırır Mı

Turşu tüketiminin dikkatli bir şekilde olmasıyla birlikte kilo artışına neden olan bir gıda değildir. Ancak içeriğinde yer alan tuz ve sirke miktarıyla birlikte vücudun su tutmasına neden olabilmektedir. Bu sebeple de dikkatli tüketilmesine özen gösterilmesi gerekmektedir. Kilo ardırmamasının nedeni ise turşunun kalori miktarının oldukça düşük olmasından kaynaklıdır.

Diyette Turşu Yenir Mi

 • Diyet döneminde turşu tüketimi pek çok kişi tarafından endişelendiren durumlar arasında yer almaktadır. Fakat turşunun insan vücuduna tahmin edilenden daha fazla faydası bulunmaktadır.
 • Ayrıca turşu, kalori açısından da düşük orana sahiptir. Bu sebeple de kilo kaybı sürecinde olan ve vücudunun sağlıklı çalışmasını isteyen kişilerin diyet döneminde rahat bir şekilde turşu tüketimini sağlayabilirler. Fakat porsiyon kontrolüne dikkat etmekte fayda olacaktır. Çünkü turşu tüketiminin aşırıya kaçılması durumunda diğer besinlerde olacağı gibi zararlı bir hal alabilmektedir.
 • Turşu zayıflamaya yönelik etkisi vardır. Diyet dönemindeyken turşu tüketimini arttırmak, iştahın kapanmasında etkili olmaktadır.
 • Ara öğünlerinizde atıştırmalık olarak tercih edeceğiniz turşu, ana öğünlerde de daha az yemek yemenizde etkili olacaktır. Böylece yemek porsiyonlarınızı azaltarak ve daha fazla yemeden az miktarla da doymanıza katkı sağlamaktadır.
 • Diyet döneminde özellikle de lahana turşusunun tüketimini sağlamak, kilo vermek isteyen kişiler için oldukça yardımcı olacaktır. Lahana turşusunun içeriğinde lif sayesinde uzun süre tok kalmanıza yardımcı olacaktır.
 • Turşunun zayıflamaya yönelik etkisinin olmasıyla birlikte vücudu iyi bir şekilde temizlemeyi de sağlayacaktır. Özellikle de bağırsaklarda yer alan toksinlerin uzaklaşmasında etkili olmasıyla birlikte kişinin boşaltım sisteminin daha aktif olmasını sağlayacaktır. Boşaltım sistemindeki tembelliğin ortadan kalkmasıyla birlikte vücudun kilo birikmesinin önüne geçmede etkili olacaktır.
 • Sindirim sisteminin güçlenebilmesi açısından metabolizmanın da hızlanmasına destek olan turşu, vücudun zararlı maddelerden arınmasına yardımcı olmaktadır. Bu durum sonucunda da kilo kaybının hızlanmasında etkili olacaktır. Fakat diyet döneminde olan kişilerin aşırı miktarda turşu tüketmeleri sonucunda vücudun ödem toplamasına sebep olabilmektedir. Bunun nedeni ise turşunun içeriğinde tuz bulunmasından dolayı vücutta ödem birikebilir ve bu durum sonucunda da bazı problemler ortaya çıkabilir.
 • Özellikle de göbek, bacak, el ve ayaklarda kendini gösteren bu ödem, kişinin olduğundan daha kilolu görünmesine neden olabilmektedir.
 • Aşırıya kaçmadan her gün belirli ölçülerde turşu tüketilmesi durumunda vücudunuz yağ yakma konusunda hızlı sonuçlar gösterebilmektedir. Turşunun içeriğinde yer alan bazı faydalı bakteriler kilo kaybı açısından etkili olmaktadır.

Ne Kadar Turşu Tüketilmeli

Beslenme ve diyet uzmanları sağlıklı kişilerin haftanın iki günü maksimum bir avuç kadar turşu tüketiminin yeterli olacağını belirtmektedir. Çünkü böbreklerin idare edebileceğinden daha fazla miktarda tuz ya da tuzlu gıdaların tüketiminde kan basıncının yükselmesine neden olarak yüksek tansiyon problemine neden olabilmektedir.

Turşu Yemek Vücutta Su Tutar Mı

Turşu yemek vücutta su tutar mı? Sorusuna kısaca cevaplandırmamız durumunda içeriğinde yüksek miktarda tuz ve sirke olmasından dolayı vücudun su tutmasına neden olabilmektedir.

Turşu Kaç Kalori

 • 1 adet orta porsiyon salatalık turşusu yaklaşık olarak 4 kaloridir.
 • 100 gram salatalık turşusu ise 7 kaloridir.
 • 250 gram salatalık turşusu ise 18 kalori değerindedir.