Diyette Ton Balığı Yenir Mi

diyette ton balığı yenir mi
diyette ton balığı yenir mi

Birçok kişinin beğenisiyle birlikte tüketimini sağlamış olduğu balık çeşitlerinden biri olan ton balığı özellikle de konserve olarak da satışa sunulmaktadır. Sağlığına ve formuna dikkat etmek isteyenlerin ideal seçeneklerinden biri olan ton balığı ile kısa zaman içerisinde lezzetli ve orijinal yemekler hazırlanabilmektedir. Özellikle de omega-3 ve B12 vitaminlerinden zengin olan ton balığı günlük vitamin ve mineral ihtiyacının büyük bir kısmını karşılamaktadır.

Tuna balığı olarak da bilinmekte olan ton balığı genel olarak konservelenmiş olarak kullanımı sağlanmıştır. Marketlerde, balıkçılarda dilimlenmiş bir şekilde satışa sunulan ton balığı güveç, buğulama, fırında ve ızgara da pişirilebilmektedir. Konserve halinde tüketimi de oldukça yaygındır.

Konserve olarak salatalarda, makarnalarda, pizza ve soğuk sandviçlerde kullanımı sağlanmaktadır. Konserve bir besin olmasından kaynaklı ton balığı ile ilgili merak edilmekte olan pek çok konu bulunmaktadır. Peki, diyette ton balığı yenir mi?

Ayrıca ton balıklı salata tarifi yazımıza da göz atarak diyet menünüze ton balıklı salata seçeneğini de dahil edebilirsiniz.

Diyette Ton Balığı Yenir Mi

Zayıflamak için diyet esnasında ton balığı oldukça fazla tüketimi sağlanan besinlerden biri olarak yerini almaktadır. Ton balığı özellikle de kilo vermek isteyen kişilerin diyetlerde oldukça sık tükettiği besinlerden biridir. Ton balığı yemek hem zayıflamak için hem de vücut için tüketilmesi gereken sağlıklı besinlerden biridir.

Ton Balığı Nedir

 • Uskumrugiller ailesinden gelmekte olan ton balığının boyu yaklaşık olarak 6 metreyi bulabilmektedir.
 • Boyu 6 metreye kadar ton balığının kilosu, boyu ile orantılı olarak ton balığının ağırlığı 1 tona kadar ulaşabilmektedir.
 • Denizde yaşayan lüfer, palamut, uskumru, sardalya ve hamsi gibi küçük balıkları avlayarak beslenmektedir.
 • Büyük olmalarına rağmen hızlı yüzme yeteneğine sahip olan ton balığı nerede yaşar diye merak ediyorsanız, ton balıkları ılıman sularda yaşadıklarını belirtebiliriz.
 • Nesli tükenen canlılar arasında yer alan ton balığı çeşitleri arasında en fazla bilinen uzun çizgili orkinos, çizgili orkinos ve sarı kanatlı orkinos türleridir.
 • Lezzetli etleri ile birlikte konserve yapımına uygun yapılarından dolayı tercih edilmekte olan ton balığı konserve haliyle birlikte özellikle çalışan kesimlerin vazgeçilmez tercihlerinden biridir.
 • Aynı zamanda ton balığı vücut geliştirme sporuyla ilgilenen kişiler için oldukça önemli protein kaynaklarından biridir. Ton balığı büyüklüğü ve dolgun eti sebebiyle balık sektöründe yaygın olarak tercih edilmekte olan türlerden biridir.

Ton Balığı Kaç Kalori, Protein ve Besin Değerleri Nedir

 • Ton balığı protein bakımından oldukça balık çeşitlerinden biridir. İdeal bir hayvansal protein kaynağı olan ton balığının yaklaşık 100 gramında 20 ila 25 gram protein içermektedir.
 • Omega 3 yağ asidi içeriğine sahip olan balığı değerli sayan en önemli maddeler ise EPA ve DHA olarak asit, kalsiyum ve potasyum bakımında da zengindir. 100 gram ton balığı 10 ila 15 gram yağ içermekte ve 160 gramlık yağda bir ton balığı konservesi yaklaşık olarak 198 kalori değerindedir.
 • Light konserve ton balığının 100 gramlık süzülmüş miktarı yaklaşık olarak 95 kalori değerindedir.
 • Ton balığının yağı süzülerek tüketilmesi durumunda daha az kalori içermektedir.
 • Düşük kalori içermesinden kaynaklı ton balığı diyeti yaparak zayıflamanız mümkün olacaktır.
 • Peki, ton balığı kilo aldırır mı? Yağ içeriğinde olan ton balığı tavsiye edilen miktardan daha fazla tüketilmesi durumunda kilo almaya neden olabilir.
 • Aynı zamanda ton balığının omega 3 yağ asidi içermesinden dolayı balığın yağda veya su içerisinde konserve edilmesin bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.
 • Vitamin ve mineral içeriğinin yüksek olmasından dolayı ton balığı boy uzatır mı sorusunun cevabı ise, büyüme ve gelişme dönemindeki çocukların kemik gelişimini desteklemesinden dolayı boy uzatabilmektedir.