Diyette Menemen Yenir Mi

Diyette Menemen Yenir Mi
Diyette Menemen Yenir Mi

Türk kahvaltısının en çok sevilenlerden biri de menemendir. Taze domates, kavrulmuş biber ve yumurtanın müthiş uyumuyla pişirilen bir çeşit yemek olarak yer almaktadır. Kahvaltıyla sınırlı olmamasıyla birlikte her öğünde rahat bir şekilde tüketimini sağlayabilirsiniz. Soğanlı, kıymalı, yumurtasız ve daha farklı çeşitlerle birlikte öğünlere uyum sağlayarak tüketimini sağlayabilirsiniz.

Yumurtalı menemenin içerisinde protein, vitamin ve lif açısından da diyet yemeklerinde rahat bir şekilde tercih edilebilir. Dikkat edilmesi gereken konulardan biride, tuz ve yağ miktarıdır. Diyet ya da kilo kontrolü sağlamanız durumunda, menemen ekmeksiz veya tam buğday ekmekli, çok az yağ ve tuz ilave edilebilir. Peki diyette menemen yenir mi?

Diyet Menemeni Nasıl Yapılır
Diyet Menemeni Nasıl Yapılır

İçerik Başlıkları

Diyet Menemeni Nasıl Yapılır

Öncelik olarak rendelemiş olduğunuz domatesleri ısınmış olan ocağa veriyoruz, tabi ki tavaya yağ koymuyoruz, sadece domates ilave ediyoruz. Ara ara karıştırıyoruz. Menemenin suyu bitmesi durumunda su ilave ediniz ve pişen domateslere yumurta kırıp bir iki dakika sonra karıştırmaya başlıyoruz.

Diyette Menemen Yenir Mi

Diyette menemen yenir mi? Sorusuna kısa bir şekilde cevap vermek gerekirse; içeriğine ilave edeceğiniz malzemeye göre kalori değerinde de değişimler olacaktır. Porsiyon kontrolüne ve yağ miktarına dikkat edilmesi durumunda menemen diyette yenilebilir.

Kaşarlı Menemen Diyette Yenir Mi
Kaşarlı Menemen Diyette Yenir Mi

Kaşarlı Menemen Diyette Yenir Mi

Pek çok kişi diyette menemen yenir mi? Yenmez mı? Sorularını oldukça merak etmekte ve kararsız kalabilmektedir. Fazla kilolardan kurtularak doğru besinlerin tüketimi sağlanarak sağlık açısından da oldukça önem taşımaktadır. Menemen ise besleyici ve fazla kalori içermemekte olan besinler arasında yer almaktadır. Bu sebeple diyet dönemindeyken tüketimi sağlanabilir.

Menemen Kilo Aldırır Mı
Menemen Kilo Aldırır Mı

Menemen Kilo Aldırır Mı

Menemen sebze ağırlık olmasıyla birlikte kilo alımına neden olmamaktadır. İçeriğinde kullanılan yağ ve yumurta önem taşımaktadır. Menemene ilave edilen yağ ve yumurta eklemeniz oldukça önem taşımaktadır. Kalori açısından da o kadar yükselcektir. Menemenle birlikte tüketeceğiniz ekmek de kilo almaya neden olacaktır. Besinler ne kadar faydalı olsa da, günlük ihtiyacınız kadar tüketmeniz gerekmektedir. Diğer besinlerden de alacağınız karbonhidrat, protein ve kalorileri de hesaplanması da yapılarak menemen porsiyonunu ayarlamanızı sağlayabilirsiniz.

Menemen Nasıl Yapılır

Bütün sebzeleri güzel bir şekilde yıkayınız. Domateslerin kabuklarını soyunuz ve küp küp doğrayınız. Biberleri ince ince kıyınız. Ardından soğanları da ince bir şekilde doğrayın. Tavada zeytinyağını dökünüz ve soğanları kavurmaya başlayın. Hafif rengi dönmesiyle birlikte biberleri ilave ediniz. Biberler de yumuşayınca domatesleri ilave edebilirsiniz. Domateslerin yumuşamasından sonra bir kap içerisinde yumurtaları çırpınız. Kendi isteğinize göre tuz ve baharat ekleyin ve karıştırdıktan sonra da çırpmış olduğunuz yumurtaları da tavaya ilave ediniz. Tavanın ağzını kapattıktan sonra kısık ateşte yumurtaların pişmesini bekleyin. Yumurtaların pişmesinden sonra menemenizi servis edebilirsiniz.

Menemen Kaç Kalori
Menemen Kaç Kalori

Menemen Kaç Kalori

  • 1 orta porsiyon 250 gram ağırlığındaki menemen, yaklaşık olarak 178 kalori değerindedir.
  • 1 küçük porsiyon 150 gram ağırlığındaki menemen ise 107 kalori değerindedir.
  • 1 çorba kaşığı 35 gram olan menemen, 25 kaloridir.
  • 1 tepeleme çorba kaşığı 40 gram olan menemen yaklaşık olarak 29 kalori değerindedir.