Diyette Mantar Yenir Mi

diyette mantar yenir mi
diyette mantar yenir mi

Konu kilo vermek olunca, kalori hesabıda önemli bir hale gelmektedir. Fakat, diyet dönemindeyken tüketimi sağlanan besinlerle ilgili yanlış bilinen durumlar bulunmaktadır. Düşük kalori değerine sahip olan yiyeceklerin lezzetsiz olmasıdır. Burada hem lezzetli hem de düşük kalori değerine sahip olan mantarlar devreye girmektedir. Yarım bardak miktarında doğranan kültür mantarı, yaklaşık olarak 20 kalori değerine sahiptir, içeriğinde ise 0 yağ, 0 kolesterol, 4 gram karbonhidrat, 2 gram protein ve çeşitli mineraller içeriğine sahiptir.

Vejetaryen olan kişiler için de oldukça önemli bir besin kaynağı olarak yer alan mantar, pişirilmesiyle birlikte protein açısından da zengin bir besin olarak dönüşmektedir. Aynı zamanda potasyum kaynağı açısından da zengin olan mantar, yüksek miktarda lif içeriğine de sahip olmasıyla birlikte sindirimin yavaşlatarak tokluk hissi yaratmakta ve daha kolay bir şekilde doyurup, daha geç acıkmayı sağlamaktadır. Bir diğer yandan ise mantar tüketiminde mümkün olduğunda pişirilmiş olmasına dikkat edilmesi gerekiyor, çünkü pişen mantar çiğ mantara göre neredeyse dört kat daha yüksek besin değeri içeriğine sahiptir. Bir yiyeceğin pişirebilmek ve o yiyeceğin içeriğindeki su miktarının azalmasıyla birlikte besin değerlerinde azalma görülebilmektedir. Peki, diyette mantar yenir mi? Mantarla ilgili bilinmesi gereken faydalı bilgiler bu yazımızda sizlerle derlenmiştir.

İçerik Başlıkları

Diyette Mantar Yenir Mi

Mantarın büyük bir kısmı sudan oluşmaktadır. Fakat bazı vitaminler ve mineral tuz açısından bu bitki oldukça zengin değerlere sahiptir. Bu nedenle de düşük kalori değerine sahiptir ve kilo kontrolü programında rahat bir şekilde tüketimini sağlamanız mümkündür.

diyet mantar nasıl pişirilir
diyet mantar nasıl pişirilir

Diyet Mantar Nasıl Pişirilir

  • Zeytinyağını bir tavanın içerisine dökünüz. Ardından soğan ve biberi piyazlık olacak şekilde doğrayın ve zeytinyağında hafif bir şekilde kavurun.
  • Daha sonrasında mantarları dilimleyiniz. Tuz ve karabiber ilave edin. Mantar kendi suyunu bırakacaktır.
  • Üzerine bir kapak kapattıktan sonra kendi suyunda pişmesine dikkat ediniz.

Mantar Ne Kadar Yenmeli

Yarım kilodan fazla tüketmemenizi öneriyoruz. Mantar, kolesterol ve şekerin düşmesini sağlamaktadır. Fakat sindirimi zor olan bir besindir. Sindirim ve mide problemlerini önleyebilmek açısından haftada yarım kilodan fazla mantar tüketmemenizi tavsiye ederiz.

Diyet Mantarın Yanına Ne Gider

  • Sarımsaklı un çorbası
  • Garnitürlü pirinç pilavı
  • Yeşil mercimekli bulgur pilavı
  • Dana antrikot
  • Marul salatası
  • Kumpir
  • Kremalı fesleğenli makarna

Diyet Mantar Sote Kaç Kalori

Mantar sotenin 100 gramı yaklaşık olarak 62 kalori değerindedir. Aynı zamanda 1 porsiyon yani 300 gram mantar sotede yaklaşık olarak 185 kaloridir. Mantar sote, domates, biber, maydanoz ve çeşitli baharatlar ile birlikte mantarın sotelenmesiyle birlikte yapılmakta olan sağlıklı bir seçenektir. Öğünlerinizde sebze yemeği yerine tüketimini sağlayabilirsiniz.