Diyette Haşlanmış Patates Yenir Mi

Diyette Haşlanmış Patates Yenir Mi
Diyette Haşlanmış Patates Yenir Mi

Haşlanmış patatesin besin değerinin bir büyük kısmı karbonhidrattan olsa da diyette ve kilo kontrolü sağlamak isteyen kişiler tarafından öğünlerinizde tercih edebilirsiniz. Ayrıca Haşlanmış Patates Kilo Aldırır Mı? konu başlıklı yazımızı da inceleyerek patatesle ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Haşlanmış Patates Kilo Aldırır Mı

Haşlanmış patates, içerisinde yüksek miktarda nişasta bulunmasından ve içeriğinde yağ olmamasından dolayı kilo almaya neden olmamaktadır. Aynı zamanda haşlanmış patates kalori açısından da düşük olmasından dolayı tüketiminde bir sakınca bulunmamaktadır. Öğünlerinize haşlanmış patatesi ilave ederek uzun süreli tokluk hissi yaratarak kilo vermenizi de destekleyebilirsiniz.

Patates Salatası Diyete Uygun Mu

Besin içeriği açısından zengin olan patates salatası, diyetinizde rahat bir şekilde tüketimini sağlayabilirsiniz. Fakat, önemli olan konulardan biride ilave etmiş olduğunuz yağ miktarı ve tüketimi sağladığınız porsiyon miktarıdır. Yaklaşık olarak bir kase patates salatasıyla birlikte ayran tercihinde bulunabilmeniz yeterli ve sağlıklı olacaktır.

Haşlanmış Patates Ne Zaman Kilo Aldırır

 • Patatesleri yağ ile birlikte haşladıktan sonra ezerek, içerisine süt, tereyağı veya peynir gibi malzemelere ilave ederek püre şekline getirmeniz durumunda kalori açısından ve besin değerleri açısından faydalı olmamaktadır.
 • Önemli olan patatesin besin değerlerini yok etmeyerek, yağsız bir şekilde tüketimi sağlamanızı tavsiye ederiz. Böylece diyetinize de zarar vermeyerek vitamin açısından zengin ve sağlıklı bir öğün geçirmenizi sağlayacaktır.

Diyette Haşlanmış Patates Yenir Mi

 • Haşlanmış patates kalori açısından düşük bir seçenektir. Ancak patatesleri yağsız ve tuz ilavesi olmadan haşlayarak ve fazla küçük parçalara ayırmadan, dolapta bir süre dinlendirmeniz durumunda tüketirseniz.
 • Böylece patatesin hem vitamin ve mineral değerinden maksimum düzeyde faydalanmış olacaksınız. Ayrıca az kalori alarak uzun süreli tokluk hissi yaratmanızı da sağlayacaktır.
 • Yanında bol taze yeşillik tercih ederek, yağsız ve bol limon ile birlikte haşlanmış patates salatasını keyifli bir şekilde tüketebilirsiniz.
 • Haşlanmış patatesin besin değeri oldukça zengin ve faydalı besin değerleri içeriğindedir. Elma ve armut gibi fazlasıyla C vitamini içermekte olan patates, domates ve portakaldan sonra üçüncü sırada yer almaktadır.
 • İçeriği nişastalı bir sebzede olsa yağ içermemesiyle ve lif oranının da yüksek olmasından dolayı tok tutan bir yiyecek olarak yer almaktadır.
Patatesin Faydaları Nelerdir
Patatesin Faydaları Nelerdir

Patatesin Faydaları Nelerdir

 • Patates, insülin direncinin azalmasına yardımcı olan dirençli nişasta içeriğine sahiptir. Bu durumda da kan şekeri kontrolünün sağlanmasında da önemli bir yeri bulunmaktadır.
 • Patatesteki lif içeriğinin zengin olmasıyla birlikte kabızlık gibi problemlerin ve sağlıklı bir sindirim sistemi açısından düzenli olarak gelişimine yardımcı olmaktadır.
 • Patates, mide ve duodenum ülserlerinin yatışmasını ve mide oluşan asitin azalmasını sağlar. Aynı zamanda artrit ile birlikte iltihabın hafiflemesine de yardımcı olur.
 • Patatesler glutensiz özelliğine sahiptir. Bu durumda da çölyak hastalığı gibi ya da çölyak dışı glutene karşı hassasiyeti olan kişilerin tüketimini sağlayacağı sağlıklı bir seçenektir.
 • Patateslerin içeriğinde bulunan koenzim olan alfa lipoik asit genellikle bilişsel sağlığın artmasına yönelik etkisi olmaktadır. Patatesin içeriğinde bulunan vitamin ve mineral, beynin işlevini olumlu yönde etkilemektedir. B6 vitamini ve nörolojik sağlığın korunabilmesi açısından kritik bir durumdur.
 • Patatesin içeriğinin yüksek miktarda lif olmasından kaynaklı sindirim sistemini düzenlemektedir. Lif, sindirimi destekler ve dışkıya kütle eklemesiyle birlikte bağırsak düzeninin desteklenmesini sağlar. Patates aynı zamanda ishal oluşumundan da hızlı bir şekilde kurtulabilmenizi sağlamaktadır. Patates, ishal esnasında aşırı miktarda kaybedilen mineral ve potasyumun geri kanımını sağlar.
 • Yapılan bazı bilimsel çalışmalarda ise, patates suyu premenstrüel sendrom semptomlarının hafifletmesine yardımcı olmaktadır. Patatesin yüksek miktarda karbon içeriğinin, vücudun serotonin üretiminin daha fazla artmasını sağlayan tritofan seviyesinin yükselmesine yardımcı olmaktadır. Serotonin içeriğinde ani yükselen ruh halinin iyileşmesi açısından fayda sağlamaktadır. Aynı zamanda kaygı durumunu minimum seviyeye indirmeye de yardımcı olmaktadır.
 • Patatesin içerisinde bulunan kalsiyum, demir, fosfor ve çinko, kemik yapısında ve kuvvetin oluşabilmesi açısından aynı zamanda korunabilmesi içinde oldukça fayda sağlamaktadır. Çinko ve demir, kollajen üretiminde kritik bir rol oynamaktadır.
Patatesin Zararları Nelerdir
Patatesin Zararları Nelerdir

Patatesin Zararları Nelerdir

Patatesin pek çok faydası bulunmasıyla birlikte zararları da bulunmaktadır. Peki patatesin zararları nelerdir?

 • Aşırı miktarda ve özellikle de yağda kızartılmış olan patates tüketimi sonucunda kilo aldırma riski de bulunmaktadır. Her besinde olduğu gibi porsiyon kontrolüne dikkat etmekte fayda vardır.
 • Kilonuza dikkat ediyorsanız 1 patates kızartması kaç kalori veya patates gaz yapar mı sorularınız her tüketim sonrasında aklınızın bir köşesinden geçiyor olabilir.
 • Bu sorularınıza cevap vermenin en doğru yanıtı ise porsiyon kontrolüne dikkat ederek tüketmenizdir. Bu güzel sebze için bir başka risk faktörü ise patates zehirlenmesidir.
 • Üzerinde yeşil bir tabakanın oluşmasıyla birlikte patatesin içerisinde oluşan solamin maddesi, baş dönmesi ve ishal gibi durumların oluşmasıyla zehirlenmeye neden olabilmektedir.
 • Kısacası üzeri yeşillenmiş patateslerden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Bu koşulların dışında porsiyon kontrolüne dikkat ederek ve vücudunuz alerjik bir reaksiyon oluşmuyorsa, bu güzel sebzenin tadını rahat bir şekilde çıkarabilirsiniz.