Diyette Hangi Ekmek Yenir

diyette hangi ekmek yenir
diyette hangi ekmek yenir

Sağlıklı beslenerek kilo vermeyi hedefleyen kişilerin en çok dikkat ettiği konulardan biri de ekmek tüketimidir. Bir çok kişi her ekmeğin kilo aldırmaya yönelik etkisinin olduğunu ve diyet listelerinde yer vermemektedirler. Fakat bu bilgilerin incelenmesi durumunda ekmek tüketimi diyet menülerinde yer almaktadır. Diyetisyenlerin yapmış olduğu çalışmalara göre pek çok ekmek çeşidi, beslenme menülerine ilave edilmektedir. Diyette hangi ekmek yenir sorusunun yanıtı arıyorsanız faydalı bilgilerle birlikte bu yazımızda yer almaktadır.

Diyete başlayacaksanız, diyette hangi ekmek yenilir sorusuna hakim olmanız gerekmektedir. Çünkü öğünlerin besleyici ve doyurucu olabilmesi açısından ekmek tüketimine ihtiyaç olmaktadır. Doğru ekmek çeşidiyle birlikte kilo almadan diyetinize devam etmeniz mümkün olacaktır. Doğru ekmek çeşidi en uygun miktarda tüketimi sağlanarak ideal kilonuza ulaşabilirsiniz. Peki, diyette hangi ekmek yenir? Ekmek nasıl ve ne zaman tüketiliyor?

Diyette Hangi Ekmek Yenir

  • Çavdar ekmeği: Diyet döneminde hangi ekmek tercih edilmeli sorusuna çavdar ekmek güzel bir seçenek olacaktır. Çünkü beyaz ekmek ile kıyaslanması durumunda zengin içeriklere sahip olduğunu belirtebiliriz. Kalori değeri beyaz ekmeğe göre daha düşüktür. Uzun süre tokluk hissi yaratmaktadır. Kahvaltıda, ana öğünlerde çavdar ekmeğinin tüketileceğinde tek öğünde 2 dilimden fazla tüketilmemelidir. Çavdar ekmeğinde diyet lifleri ve B vitaminleri de yer almasıyla birlikte sağlıklı beslenme programlarına rahat bir şekilde ilave edilebilir.
  • Yulaf ekmeği: Diyette hangi ekmek yenir sorusunun bir diğer cevabı ise yulaf ekmeği tercih edilebilmektedir. Yulaf ekmeği, düşük kalorili olmasıyla birlikte beslenme programlarının vazgeçilmezi olarak yer almaktadır. Yulaf unu ile birlikte hazırlanmakta olan bu ekmeğin tuz miktarıda oldukça düşüktür. Uzun süre tokluk hissi yaratan ve metabolizmayı olumlu yönde desteklemesine yardımcı olan bir ekmek çeşidi arıyorsanız, yulaf ekmeğini tercih edebilirsiniz.
  • Tam buğday ekmeği: Beyaz ekmek ile birlikte kıyaslanması durumunda sağlık açısından pek çok faydası bulunan tam buğday ekmeği, B vitamini, diyet lifleri ve pek çok faydalı vitaminler açısından zengin değerlere sahiptir. Kahvaltı ve ana öğünlerde ekmek tüketimi isteyen kişiler tam buğday ekmeğinin tercih edebilirler. Sandviç ve hamburger ekmeklerinde de tam buğday ekmeğinin tercih edilmesi durumunda alınan kalori değeri düşecektir.
  • Tam tahıllı ekmek: Tahılların tümünü içermekte olan bu ekmek diğer ekmeklere göre oldukça doyurucudur. Bir dilim tam tahıllı ekmeğin tüketimi sonucunda tokluk hissi yaratmaktadır. Sağlıklı beslenmek açısından hangi ekmek diyette tercih ediyorsanız, taze taze tam tahıllı ekmeği tercih edebilirsiniz. Tam tahıllı ekmeğin içeriğinde yulaf, çavdar, mısır, tam buğday unu ve arpa yer almasıyla birlikte besin değerleri açısından oldukça zengindir. Ekmek tercihinde olan kişilerin 2 dilimden fazla tüketmeyerek tam tahıllı ekmek tercihinde bulunabilirler.
  • Kepekli ekmek: Kepek, bağırsakların düzenli olarak çalışmasını sağlayan faydalı tahıllardan biridir. Diyette hangi ekmek tüketilmeli sorusunun yanıtlarından biridir. Kepek, buğday kabuğudur. Lif açısından zengin olmasıyla birlikte bağırsakların rahatlamasına da destek olmasından dolayı diyet menülerinde de yer almaktadır. Kepekli ekmek, kan şekerinin düzenlenmesini sağlamasından dolayı uzun bir süre tok kalmanızı sağlayacaktır. Tost, sandviç ve hamburger tüketmek isteyen kişilerin ekmek tercihinin kepekli ekmekten yana kullanabilirsiniz. Ayrıca daha rahat bir öğün geçirerek kilo almayı da engelleyebilirsiniz.
  • Chia tohumlu ekmek: Sıvılar içerisinde jel kıvamında olan chia tohumu, ekmek içeriğinde kullanılmasıyla birlikte diyet ekmeği olarak da tercih edilmektedir. Chia tohumu, kalori açısında düşük olmasıyla birlikte antioksidan bir besin olarak yer almaktadır. Bu sebeple de diyet ekmeklerinin kullanımında oldukça yaygınlaşmıştır. Chia tohumu ekmek tüketiminde mutlaka porsiyon kontrolüne dikkat edilmesi gerekmektedir.