Diyette Bitter Çikolata Yenir Mi

diyette bitter çikolata yenir mi
diyette bitter çikolata yenir mi

Gün içerisinde birçok zaman içerisinde mutlu, sinirli ve üzgün anlar yaşamamız mümkündür. Bu anlarınız sizlere çikolata yemek için bahane veriyorsa, güzel haberlerimiz var. Artık çikolataya tatlı değil, sebze desek daha doğru olur. Ne de olsa ağaçtaki tohumlardan ortaya çıkmaktadır. Peki şu anda içiniz rahatladı mı? Muhtemelen rahatlamadı.

Bitter çikolatanın 0 kalori olduğunu belirtseydik veya çikolata tüketiminin sağlığa hiçbir zararı olmadığını belirtseydik sanıyoruz ki bu daha fazla rahatlatıcı olacaktı. Bunları yapmasak da bitter çikolatanın vücudana yönelik pozitif etkilerinin olduğundan bahsedebilir, kalorisi ve bitter çikolata ile ilgili sağlıklı tarifleri öğrenebiliriz. Peki, diyette bitter çikolata yenir mi? Aynı zamanda bitter çikolata kaç kalori konu başlıklı yazımıza bakarak, bitter çikolatanın kalori değerlerini detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Bitter Çikolata Diyette Yenir Mi

Bitter çikolata porsiyon kontrolüne dikkat edilmesi durumunda kilo aldırmaz, aksine yağ yakımına destek olan bir özelliği bulunmaktadır. Tokluk hissiyatında artış göstermesiyle birlikte kan şekerinin dengelenmesini sağlamaktadır. Saymak ile bitmeyen faydalarıyla birlikte diyette olumlu etkiler sağlamaktadır. Kısacası aşırı miktara kaçmayacak şekilde diyet dönemindeyken 2 küçük kare bitter çikolata tüketebilirsiniz.

Bitter Çikolatanın Faydaları Nelerdir

Kendinizi şımartmanın en güzel yöntemlerinden biri olan bitter çikolatanın vücuda yönelik pek çok olumlu yönde etkisi bulunmaktadır. Vücudunuzda enflamasyonun azaltmasıyla birlikte kötü kolesterol olarak bilinmekte olan LDL seviyesinde düşmesinde etki göstermesiyle, mutluluk hormonu salınımını tetiklemesi, kan basıncını ve kalp rahatsızlığının riski durumunu azaltması durumu faydalarından bazıları olarak yer almaktadır.

Tabi gönüllere su serpecek şu bilgiyi de atlamayalım: Uzmanlar bitter çikolatanın harika bir gıda olduğu konusunda hemfikirlerdir. Fakat ufak bir uyarıda bulunmayı da es geçmemektedirler. Doğru miktarda tüketildiği sürece! Bitter çikolatanın bu olumlu etkilerinin kaynağı içermesi flavonoid bileşikleridir. Diğer çikolata çeşitlerine göre yüksek miktarda flavonoid içermekte olan bitter çikolata sağlığınız açısından daha fazla fayda sağlamaktadır.

Flavonoid olarak adlandırılan bileşikler bitkiler, meyveler ve sebzeler tarafından üretimi sağlanmakta ve kırmızı şarap, yeşil ve siyah çayda da içermektedir. Bu bileşikler antioksidan ve antienflamatuar olarak iki ayrı şekilde hareket etmektedir. Kan akışınızın düzenlenmesinde etkili olmakta olan bu bileşikler kalp ve beyin sağlığınızın da olumlu şekilde etkilenmesini destek olur. Bununla birlikte kansere karşı savaşmakta ve egzersizdeki performansınızda artış sağlamaktadır. Yapılan araştırmalara göre de kuvvet antrenmanları yapmakta olan sporcuların gün içerisinde 40 gram çikolata tüketmeleri sonucunda iyi bir performans sergilemeleri ortaya çıkmaktadır.

bitter çikolata kaç kalori, ne kadar tüketilmeli
bitter çikolata kaç kalori, ne kadar tüketilmeli

Bitter Çikolata Kaç Kalori, Ne Kadar Tüketilmeli

Unutulmaması gerekenlerden biri de sizlere faydası olan birçok besin fazla tüketilmesi durumunda zararlı bir hale gelebilmektedir. Tabi ki bu durum bitter çikolata için de geçerli olmaktadır. Bu nedenle de haftanın 2 ila 3 günü ve günde iki kareyi geçmeyecek şekilde tüketimini sağlamanızı öneriyoruz. Daha fazlasını tüketmemek için kalan çikolatayı çevrenize de ikram edebilir veya evinizde çok fazla çikolata bulundurmamaya özen gösterebilirsiniz. Evde yapılan tatlılarda toz kakao veya ham kakao kullanmak da güzel bir seçim olacaktır. 1 parça küçük bitter çikolata 24 kalori değerindedir. 100 gramında ise 479 kalori içermektedir.