Diyette Baklava Yenir Mi

diyette baklava yenir mi
diyette baklava yenir mi

Çeşitli rahatsızlıkların nedenine bakılması durumunda kiloyu ciddi bir etken olarak görebilmekteyiz. Hem sağlığımızı korumak hem de fit bir vücuda sahip olabilmek açısından tüketimi sağlanacak besinlerin miktarında dikkat edilmesi gerekmektedir. Peki oldukça çok sevilen baklavaların kilo artışına bir etkisi var mı, baklava kaç kalori? ve Diyette baklava yenir mi?

Şerbetinden hamuruna kadar tam olarak bir el becerisi isteyen baklavalar, özellikle de bayram sofralarının en çok tercih edilen tatlılarından biridir. Baklava lezzetli olmasıyla birlikte ne yazık ki yüksek miktarda kalori değeri içermektedir. Fıstıklıdan, cevizliye, cevizliden, sütlü nuriyesine kadar oldukça çeşitli olan bu baklavaların her biri kendine özgü has lezzetli olmasıyla birlikte kolay kolay vazgeçilmeyecek tatlıların arasında yer almaktadır. Oldukça lezzetli ve vazgeçilmez olan baklavayı diyette yemenin sakıncası olup olmadığıyla ilgili olarak ve kalori değeriyle ilgili de bilinmesi gerekenleri sizler için bu yazımızda derledik.

baklava kilo aldırır mı
baklava kilo aldırır mı

İçerik Başlıkları

Baklava Kilo Aldırır Mı

Baklava, yüksek kalori değerine, bol yağ ve karbonhidrat içeriğine sahip olmasından dolayı kilo artışına da neden olacaktır. Bu nedenle de diyet yapan kişilere uygun olarak kalorisi %25 oranında azaltılarak şeker yerine aspartam çeşidi tatlandırıcılarla birlikte yapılmakta olan diyet baklavalar kilo artışına neden olacaktır.

Diyette Baklava Yenir Mi

Beslenme ve diyet uzmanlar tarafından kilo kontrolünün sabit kalabilmesi ve özellikle de regli dönemlerinde bastıran ani tatlı krizlerinin önüne geçebilmek açısından doğru porsiyon kontrolüyle birlikte her şeyi tüketebilirsiniz. Baklava, Türk toplumunun geleneksel tatlılarından olmasıyla birlikte çok fazla sevilmekte ve tüketimi sağlanan bir tatlıdır. Ayrıca bilinenin aksine, standartlara uygun bir şekilde hazırlanmakta olan baklava, sağlık açısından da her hangi bir tehditin içermemesiyle birlikte, vücuda enerji de sağlamaktadır. Bu durumda da ölçülü olacak şekilde baklava tüketimi sağlanabilir. Fakat baklava tüketmenizden sonra mutlaka 30 dakikalık yürüyüşler yapınız.

1 Dilim Baklava Kaç Kalori

  • 1 dilim 35 gram olan cevizli baklava yaklaşık olarak 100 kaloridir.
  • 1 adet 35 gram fıstıklı baklava yaklaşık olarak 115 kalori değerindedir.
  • 1 dilim 100 gram olan fıstıklı havuç dilim baklava yaklaşık olarak 450 kaloridir.
  • 1 dilim kuru baklava da yaklaşık olarak 120 kalori değerindedir.
  • 1 adet 35 gram olan ev baklavası ise 109 kaloridir.
baklava kaç kalori ve bu kaloriyi nasıl yakarım
baklava kaç kalori ve bu kaloriyi nasıl yakarım

Baklava Kaç Kalori ve Bu Kaloriyi Nasıl Yakarım

Karşı konulması oldukça zor olan baklavanın tadı her ne kadar güzel de olsa, sonunda alınan kaloriyi de düşünmek gerekiyor. Eğer kilo probleminiz yoksa, alacağınız bir kaç önlemle birlikte sorun çıkmayacaktır. Kilo vermek, oldukça basit bir dengeye ihtiyaç duyulmaktadır. Alınan kaloriden harcanması durumunda kaloriyi çıkartılması durumunda sonucunda negatif çıkması durumunda kilo verme sürecine başlarsınız. 1 dilim baklava dilimi yaklaşık olarak 115 kalori değerindedir. 30 dakikalı tempolu yürüyüşlerle birlikte alınan bu kalori miktarını yakmanız mümkün olacaktır.