Diyette Ayran İçilir Mi

diyette ayran içilir mi
diyette ayran içilir mi

İnsan vücudu, günlük yaşamda farklı sıvıların tüketimine ihtiyaç duymaktadır. Bu sıvı ihtiyacını sadece su ile değil farklı içeceklerle de sağlanması mümkündür. Ayranda vücut açısından oldukça faydalı içeceklerden biri olarak yerini almaktadır. Fakat, ayran kilo aldırır mı? Oldukça fazla merak edilen sorular olarak yerini almaktadır. Sodalı, tuzlu ve hazır ayran tüketimi kilo aldırır mı? İşte tüm detaylar yazımızda.

Ayran, temel olarak yoğurt ve su karışımıyla birlikte elde edilen bir çeşit içeceklerden biridir. Eski zamanlardan itibaren tüketimi sağlanan ayran sodayla birlikte hazırlanmaktadır.

Ayranın tuz miktarı ise kişinin isteğine bağlı değişiklik gösterir. Fakat hazır ayranlarda tuz oranı sabittir. Kilo aldırıp aldırmadığı ise en çok merak edilen sorular arasında yerini almaktadır.

Ayran Kilo Aldırır Mı, Diyette Ayran İçilir Mi

Ayran, vücut için sağlıklı içeceklerden biridir. Sağlıklı olmasının sebebi ise içeriğinde yoğurt olmasıdır. Temelde süt ürünlerine giren ayran, yağlılık miktarına bağlı olarak kaloriye sahip olmaktadır. Yarım yağlı bir ayran yaklaşık olarak 40 kalori değerindedir. Yağsız ayran ise ortalama olarak 20 kalori değerindedir. Kalori miktarı oldukça düşük olmasından dolayı ayran vücutta kilo. yapmaz. Hatta diyet dönemlerinde tavsiye edilen içeceklerdendir.

Uzun süre tokluk hissiyatı vermesinden ve düşük kalori değerine sahip olduğundan dolayı kilo vermeye yardımcıdır. Fakat bunun için belirli bir miktarda kalmak önemlidir. Ayran tüketimi gün içerisinde tüketilmesi gerektiğinden fazla tüketilmesi durumunda ise vücuda giren kalori değeri ve yağ miktarında da artış olacaktır. Vücudun ihtiyacından fazlası ise kilo alımına neden olacaktır. Vücuttan yağ atılmasına yardımcı olan ayran, kilo aldırmak yerine kilo kaybına neden olmaktadır.

Sodalı, Tuzlu ve Hazır Ayran İçmek Kilo Aldırır Mı

Sodalı ayran son dönemde oldukça popüler olan tüketimi sağlanan içeceklerden biridir. Sodalı ayran kilo aldırmanın aksine kilo vermek için oldukça etkilidir. Özellikle de yağ yakımında vücudu hızlı bir şekilde harekete geçirmektedir. Bu sebeple de ayran kilo aldırmaz. Tuzlu ayran ise genel olarak tansiyon düşünlüğü ile birlikte akıllara gelmektedir.

Kilo alma durumuna değinecek olmamız durumunda tuzlu ayran kilo aldırmayan içecekler arasında yerini almaktadır. Tabi ki burada. dikkat edilmesi gerekenlerden biri de tuz miktarıdır. Aşırı tuzlu ayran tüketimi ve ayran miktarının fazla olmasından dolayı vücutta şişkinlik hissiyatı oluşabilmektedir. Ayrıca tuz vücutta ödem yaparak kısa zamanda kilo artışına neden olabilmektedir. Az miktarda alınan tuzlu ayran kilo aldırmamaktadır.

Her şeyde olduğu gibi ayranda da doğal olanı tüketmekte fayda olacaktır. Bazı durumlarda hepimiz hazır ayran tüketimini sağlamaktayız. Hazır ayran içerisinde raf ömrünü uzatmak amaçlı farklı katkı maddeleri bulunmaktadır. Bu katkı maddeleri vücutta kilo artışına sebep olmasa da şişkinlik ve ödem yapması söz konusu olacaktır. Fakat bu durum geçicidir. Hazır ayran tüketmekle kilo artışı olmaz. Birçok diyet listelerinde tok tutucu özelliğinden dolayı ayranı tek başına bir öğün için tüketimi önerilir. Probiyotik ürün olmasından dolayı kilo artışı yerine vücut yağ yakmasına da fayda sağlamasıyla birlikte kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır.