Diyetisyenlerin Uzmanlık ve Çalışma Alanları

diyetisyenler ne iş yapar çalışma alanları nelerdir
diyetisyenler ne iş yapar çalışma alanları nelerdir

Diyetisyenlerin Uzmanlık ve Çalışma Alanları Nelerdir?

Diyet uzmanları bireylerin sağlığını koruma adına her türlü beslenme bozukluklarından meydana gelen hastalıkları tedavi etmek için üniversitelerinde dört yıllık bir eğitimden geçerler. Bu kişiler hem bireysel hem de toplumsal olarak beslenme alışkanlıklarını gözden geçirirler. Yaptıkları analiz doğrultusunda bu alışkanlıkların ne derecede doğru veya yanlış olduğunu tespit ederler. Tüm bunların sonucunda da uygun diyet programlarını belirlerler. Bunun yanında diyet uzmanları tüm yiyecek ve içeceklerin besin değerleri, yararları ve zararları hakkında da bilgi sahibi kişilerdir. Sadece beslenme alışkanlıkları konusunda değil, sağlık açısından besinlerin hijyeninin önemini halka aktarmaya çalışırlar. Toplum ve birey sağlığı söz konusu olduğundan diyet uzmanları sıkı bir eğitimden geçmek zorundadır.

Diyet Uzmanları Hangi Konularda Eğitim Görürler?

Diyet uzmanları alan derslerinde kimya, biyoloji, anatomi ve fizyoloji derslerini görürler. Sonrasında toplum sağlığı, anne ve çocuk beslenmesi, sporcu beslenmesi gibi dersler görürler. Böylece toplumdaki hemen hemen her bireye kolaylıkla hitap edebilirler. Bunun yanı sıra besin kimyası, besin teknolojisi, gıda katkı maddeleri gibi dersleri ile piyasadaki çoğu ürün hakkında yorum yapabilecek ve bunu bireylere veya topluma en doğru şekilde aktaracak şekilde donanıma sahip insanlar olarak mezun olacaklardır.

Diyet Uzmanları Başka Hangi Alanlarda Uzmanlık Gösterirler?

Diyet ve beslenme konusunda uzman bu kişiler mezun olduktan sonra çeşitli alanlara yönelip faaliyet gösterebilmektedirler. Okullarda yanlış beslenmeyi önlemek için diyet uzmanları buralarda aktif rol oynamaktadır. Böylelikle gelişim çağındaki çocuklar, çağın en önemli problemi obeziteye karşı diyet uzmanları ile beraber bir mücadele göstermektedir. Konu hakkında uygun beslenme programları ile beraber ailelere, çocuklara ve gençlere gerekli bilgilendirmeler yapılır. Bu durum sadece okullar için değil, kreşler için de geçerlidir.

Yine diyabet ünitelerinde de görev alan diyet uzmanları, toplumda gittikçe yaygınlaşan bu hastalığa karşı da çeşitli diyet programları hazırlayarak hastaları ile beraber üstesinden gelmeye çalışırlar.

İş hayatının daha verimli geçebilmesi için sağlıklı bir beslenmenin önemini vurgulayan diyet uzmanları, çeşitli meslekler için uygun diyet programını oluşturarak çalışan bireylere sunarlar. Böylelikle işçi beslenmesinde kaliteyi sağlayarak işteki dayanıklılık ve kapasiteyi artırmış olurlar.