Diş Ağrısına Ne İyi Gelir, Nedenleri Nelerdir

diş ağrısına ne iyi gelir
diş ağrısına ne iyi gelir

Bir çoğumuzun ağrı kesiciyle geçiştirdiği diş ağrısının sebebi küçük bir çürük de olabilir, sinüzit de, Diş ağrısı problemi yaşıyorsanız mutlaka bir uzmana gitmenizi öneririz. Diş ağrısına ne iyi gelir? Ayrıca evde uyutmayan diş ağrısına ne iyi gelir konu başlıklı yazımıza da göz atarak evde bitkisel tedaviler deneyerek kısa süreli diş ağrısını önleyebilirsiniz.

Diş Ağrısı Nedir

Diş ağrısı dişin iç kısmında ya da çevresinde gelişmekte olan bir ağrıdır. Diş ağrısı genel olarak herkesin hayatında bir kez karşılaşmış olduğu durumlardan biridir. Fakat birçok kişi bu ağrılar, dayanılmayacak bir hale gelene kadar önemsememektedir. Ya da kendince geçici çözümler aramaktadır.

Bu çözümler sadece ağrının kısa zamanlı olasıyla dindirir. Fakat diş ağrısının bu şekilde geçiştirilmeden, sebepleri araştırılmalıdır. Diş ağrısına ne iyi gelir? diye düşünmeden bu ağrının nedenine odaklanılması önerilir. Çünkü bazı ağrılar basit diş tahrişlerinden dolayı kaynaklanarak evde uygulanabilecek bazı önerilerle birlikte dindirilmesi mümkündür. Fakat bazı ağrıların kaynağından enfeksiyon gibi ağız ve diş problemleri yatabilmektedir.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

Diş ağrısına ne iyi gelirdiye düşünüyorsanız bu ağrıyı evde kendiliğinden geçirmeniz mümkün değildir. Çünkü diş ağrısı zonklama şeklindeyse bu, dişin içerisinde bir ağrı olmasıdır ve diş hekimine gitmeden önce evde kendi kendine geçmemektedir.

Diş etindeki bir tahrişden (kızarıklık ile belirti göstermekte) dolayı kaynaklanan ağrı birkaç gün içerisinde geçebilmektedir. Bu süre içerisinde o dişle çiğneme hareketi yapmamaya özen gösterin. Mümkün olduğunca yoğurt, yumurta gibi daha yumuşak yapıda besinler tüketmeye özen gösterin. Diş etindeki hassasiyeti yaratacak tatlı, çok soğuk ve çok sıcak besinlerden uzak durun. Sigara tüketiminden uzak durun.

Ağrının azalması için kesinlikle alkol ya da kolonya gibi ürünleri kullanmayınız. Çünkü bu türdeki ürünler diş eti tahrişine neden olabilmektedir. Ağızda o bölgede yanığa neden olmaktadır. Basit bir ağrı kesiciyle geceyi geçirerek ertesi gün mutlaka diş doktoruna gitmenizi öneririz.

Diş ağrısına ne iyi gelir evde diye soruyorsanız, diş ağrısına neden olan çürüklerin önüne geçmek için ağız hijyeninin sağlanması için gün içerisinde en az bir kez diş ipi kullanın ve dişlerinizi düzenli olarak fırçalamaya özen gösterin. Yiyecek kalıntıları ve plakları (bakterilerin diş yüzeyinde oluşturmuş olduğu form) çıkarmak için diş ipi ve arayüz fırçası kullanımı yardımcı olacaktır. Yıl içerisinde iki kez diş hekimine görünmenizi tavsiye ederiz.

diş ağrısı nedenleri nelerdir
diş ağrısı nedenleri nelerdir

Diş Ağrısı Nedenleri Nelerdir

Diş özü olarak dilinmekte olan pulpa, sinirler, dokular ve kan damarlarıyla doku yumuşak bir maddedir. Bu pulpa sinirleri, vücuttaki en hassas sinirlerden biri olarak bilinmektedir. Bu nedenle de bu sinirler bakteriler tarafından istila edilmesi veya apse dediğimiz enfeksiyon gelişiminde diş ağrısı hissedilmektedir.

Diş ağrısının nedenleri çeşitli olarak yer almaktadır. En yaygın diş ağrısı nedeni diş çürükleridir. Diş çürükleri genel olarak yetersiz ve bilinçsiz uygulanmakta olan ağız hijyeninden kaynaklanmaktadır. Ağız içerisine yerleşmekte olan bakteriler, belirli bir zamandan sonra dişin dış koruyucu olan mineyi zayıflatmakta ve çürütmektedir. Diş çürükleri kalıtsal da olabilmektedir. Peki, diş ağrısı nedenleri nelerdir? 

  • Diş eti hastalıkları
  • Diş minesinin aşınması
  • Diş çürükleri ve diş apseleri
  • Gömülü dişler
  • Sinüzit
  • Diş kırılmaları
  • Hasarlı dolgu
  • Diş sürmesi
  • Diş telleri