Diş Ağrısı Nedenleri

diş ağrısı neden olur
diş ağrısı neden olur

Kişi düzenli olarak ağız bakımını gerçekleştirmemesi veya dişe, diş etlerine zarar verecek besinleri tüketmesi ile de diş ağrıları oluşabilmektedir.

Diş ağrısının nedenleri arasında diş minesinin aşınması, darbe alınması sonucunda dişler oluşabilecek çatlak ve kırıklar, diş etlerinin sağlıksız beslenme ile iltihaplanması, yirmi yaş dişlerinin ağızdaki yanlış konumlarından dolayı, sinizüt ve ağız dışı etkenlerin meydana gelmesinden kaynaklanabilmektedir.

Diş ağrısına ne iyi gelir

Diş Ağrısına İyi Gelen Yöntemler

Diş ağrısı bireyin toplum yaşantısını ciddi bir şekilde etkileyen ve yaşam kalitesini oldukça düşüren bir problemdir. Zaman fark etmeksizin bir anda kendinizi ağrı ile bulmanız mümkün olan diş ağrısında aslında yapabileceğiniz bir takım yöntemler bulunmaktadır. Diş ağrısına iyi gelen yöntemler arasında bulunan karanfil ile sizlerde ani ağrılarınızdan kurtulabilir ve kendinizi biraz daha rahat hissedebilirsiniz. Karafil, ağacın tomurcuklarından elde edilen bir baharat olup etkili bir kullanım aracı olarak belirlenmiştir. Kuru karanfilin diş ve diş eti bölgelerinde meydana getirdiğini lokal anestezi ile antibakteriyel etki yaratması sonucunda ağrıyı bir hayli azaltır. Bunun gerçekleşmesi için ağrının olduğu bölgeye karanfil koyup bölgenin uyuştuğunu hissedene kadar kaldırmadığınız süre ile gerçeçkleştiğini anlarsınız. Bunun yanında 10 adet karanfilin öğütülüp yarım su bardağı içerisinde 5 dakika bekletilmesi ile de bir tarfi hazırlayabilirsiniz. Karanfili suyu gargara ile ağzınız da gezdirmeniz de etkili yöntemler arasındadır. Gargara yaptığınızı karanfil suyunun dibinde bulunan karanfil posasını da ağrıyan bölgeye yerleştirip bölgeyi uyuşturabilirsiniz. Karanfil içerisinde bulunan etken maddeler ile damakta bulunan sinirleri uyuşturur. İltihap, mikrop ve bakteri üremesini de engellemiş olur. Karanfil ile yapacağınız diğer bir etkili yöntemde posayı sallama çay poşeti içerisine koyup diş ile damak arasında bekleterekte olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

diş ağrısı nedenleri
diş ağrısı nedenleri

Diş ağrısına iyi gelen yöntemlerden biri de sarımsaktır. Ezilmiş ve ya tuz ile karıştırılmış çiğ sarımsağın iltihap bölgesine koyularak etkili sonuçlar ile karşılaşıldığı kanıtlanmıştır. Sarımsak içerisinde bulunan antibiyotik etkisi sayesinde iltihaplı  bölgenin mikroplarını ve ağız içerisinde bulunan bakterileri öldürmesinden kanaklı olarak kullanılması uygun bir yöntemdir. Halk arasında pek tercih edilmese de eski dönemlerde kullanılan bir yöntem olduğu bilinmektedir.

Diğer bir etkili yöntemde sirke ve tuzlu sudur. Burda dikkat edilmesi gerekilen nokta dolgudur. Ağızda dolgu bulunması dahilinde sirke suyu kullanılmamalıdır. Dolgusuz dişler için gargara şeklinde kullanılması önerilen sirke ağrıyı azaltıp bölgedeki bakterilerin ölmesine sebep olmaktadır. Ağızda gerçekleşen diş ağrısını azaltarak bireyin daha sağlıklı bir yaşam gerçekleştirmesini sağlamaktadır. Dolgu bulunan insanlarda gargara yapmak için tuzlu suyu kullanabilmektedir. Diş eti ve diş çürükleri gibi problemlerde ağız içini temizlemek için tuzu su kullanılması önerilen yöntemler arasındadır.

Diş ağrısına iyi  gelen yöntemlerden birisi de buzdur. Sıkıntılı ağrı süreci içerisnde olan insanların doktora gitmesi için süre tanımak adına buz tevasi yapması önerilmektedir. İnce bir buz parçasını ağrıyan dişiniz ile yanağınızın arasınna yerleştirmeniz ve orada eriyene kadar kalması sizin için etkili bir yöntem olacaktır. Buzu ilk koymanızın ardından ağrı artıyormuş hissi verse de belli bir sürenin ardından ciddi bir rahatlama olacağını sizlerde göreceksiniz. Buzun erimesinin ardından ağrının geçtiğini hissedebilirsiniz. Fakat unutmamalısınız ki bu işlem geçici bir rahatlama sunacaktır. Belli bir sürenin ardındna ağrı tekrardan eski şiddeti ile devam edecektir.

Diş ağrısında diğer bir etkili yöntemde çörek otudur. Çörek otu o anki anlık dindirme için kullanılan bir yöntem değildir. Çörek otuuzun kullanım sonucu etki gösteren bir tedavi yöntemidir. Düzenli aralıklar ile kullanılan bu ürün ağrıya sebep olacak etkileri ortadan kaldırma özelliğine sahiptir. Ağrıyı kökünden çözme yetkisine sahiptir. İki ay boyunca her gün iki gram çörek otunu çiğneyerek tüketmek gerekir. Bağışıklık sistemini güçlendirip, vücudun zararlı organizmalardan korunmasını sağlamaktadır. Ağrıya sebep olan iltihabı büyütmeden kurutur.

Dolgulu Diş Ağrısı

Bahsettiğimiz asit çözeltili yöntemlerin temel etki noktası dolgusuz dişler içindir. Dolgulu diş ağrısı için yapılacak bir takım tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Bunların başında soğuk gargara gelir. Soğuk suyun ağız içerisinde gargara şeklinde döndürülmesi ile ağrı bulunan yerde kısa zamanlı azalmalar meydana gelmektedir. Bunun yanında bir buz parçası kullanılarak yanakla ağrıyan diş arasına koyan bu üründe ağızda eriyene kadar tutulur ve ağrı kesici özelliği ortaya çıkarılır. Bu işlemlerin dışında ağrı kesici kullanılması da önerilmektedir. Aç karnına ve ya yemeklerde bir kaç saat sonra kullanılması ile dahaa etkili sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Diş Ağrısı İçin Dua

Her insanın inandığı ve doğru gördüğü bir durum vardır. Kimse kimsenin yaptığı işten dolayı herhangi bir hor görme ve saygısızlık etme durumuna girmemelidir. Belirtilen kaynaklara göre eski zamanlarda Peygamber Efendimizin de çektiği bir acı olan diş ağrısının üzerine bir takım dualar bulunduğu bilinmekedir. Bu duaların okunması dahilinde geçtiğine inanılan ve ya ağrının azaldığını dile getiren kaynaklarda mevcuttur. Kaynaklara göre Peygamber Efendimiz diş ağrısı çektiği sıralarda elini ağrıyan bölgeye koyup ‘Min şerri ecidü min vecei haza’ duasının okuyarak ağrının geçtiğine inanmıştır. Söylediği kelimelerin anlamı ise ‘ Yaradanın adı ile şuan duyduğum acıların bütün şerrinden Allah’ın kudretine sığınırım’dır. Diş ağrısı için dua edilmesi eski zamanlarda kullanılmasına karşın günümüzde de varlığını devam ettirmektedir.

Diş Ağrısı İçin Pratik Çözümler

Diş ağrısı çeken insanlar için bir takım pratik çözümler bulunmaktadır. Bunların başında ağız temizliği için diş fırçalama bulunmaktadır. Ağızda bulunan asitli ortamı gidermek ve bakterileri yok etmek için diş fırçalanması önerilmektedir. Bunun yanında diş ağrısı için pratik çözümler içerisine bulunan soğan suyu ile gargara ile de diş ağrılarını hafifletebilirsiniz. Çiğ bir soğanın suyunu ağrı olan bölgenin üzerine koyup bir müddet bekleterek bölgede oluşan bakterilerin ölmesini sağlamış olursunuz. Bunun yanında su içerisine atılmış olan karabiber de dişlerinizin ağrılarını hafifletecektir. Karabiberli su ile gargara yaparak ağzınızı dezenfekte etmiş olursunuz.

Diş Ağrısı İçin Pratik Çözümler arasında bulunan zerdeçal kullanımı da etkili yöntemler arasındadır. Su ile karıştırıp bir hamur elde edip dişin üzerine koyarak ağrınızı hafifletebilirsiniz. Antiseptik özelliği bulunan zerdeçal ağzınızdaki bakterileri de büyük ölçüde temizleyecektir.