Dirençli Kilolardan Kurtulmanın Yolları

Dirençli Kilolardan Kurtulmanın Yolları
Dirençli Kilolardan Kurtulmanın Yolları

Kilo vermeye ve diyet yapmaya karar verdiniz. İki gün dikkat edip üç gün kaçamak yapmayacaksınız. Hazırlığınızı yaptığınız, motivasyonunuzu yükselttiniz ve kilo vermek için hazırsınız. Aradan bir hafta geçti, iki hafta geçti, üç hafta geçti ve diyetinizi bozmadınız düzenli şekilde devam ettiniz. Yağ kullanımını yok denecek kadar azalttınız, karbonhidrat alımı yapmıyorsunuz ve haftada 5 gün düzenli şekilde egzersiz yapıyorsunuz ama hala dirençli kilolarınızdan kurtulamadınız. Peki bu durumun nedenleri nelerdir ?

Yaşın İlerlemesine Bağlı Metabolizmanın Yavaşlaması
Yaşın İlerlemesine Bağlı Metabolizmanın Yavaşlaması

Yaşın İlerlemesine Bağlı Metabolizmanın Yavaşlaması

Yaşın ilerlemesine bağlı olarak metabolizmanın yavaşlaması en büyük problemlerden biridir. Yaş ilerledikçe eğer daha da hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olursanız kas dokusu azalıp, yağ dokusu artar ve metabolik hızda yavaşlar. Kas kaybına paralel olarak vücut su kaybeder, sarkmalar başlar. Özellikle kadınlarda 30 yaş, erkeklerde ise 40 yaş sonrası metabolizmada yavaşlamalar görülmektedir. Önlem almak için harekete geçmeniz geç olmayacaktır, hangi yaşta olursanız olun vücudunuz size yardım eder. Ama hızlı sonuç almak yerine sabırlı olmanız ve her zaman planlı programlı olmanız gerektiğini unutmayın. Bu sebeple vücudunuzu hareketli tutmaya çalışın. Günlük olarak sporunuzu yapın, koşu yapın, yoga yapın, pilates veya yürüyüş yapın. Fakat geri kalan 23 saatte ne yaptığınıza da önem gösterin. Çamaşırları toplamak, yemek pişirmek, Tv izlmeke, araba kullanmak veya temizlik yapmak bile kalori harcamanıza yardımcı olacaktır.

Hormonların Etkisinden Dolayı
Hormonların Etkisinden Dolayı

Hormonların Etkisinden Dolayı

Mide, beyin ve yağ hücreleri tarafından üretilen birçok hormonla peptidlerdeki (açlık tokluğu düzenleyen) bireysel genetik farklılıklar, obeziteye yatkınlık ve kilo vermede zorlukta büyük rol oynayabilmektedir. İleriki yaşlarda kadınlarda görülen menopoz öncesi ve menopoz dönemi önemli belirleyici bir durumdur. Hormon değerlerinizin kontrol ettirmeye özen gösterin, insülin ve tiroid hormonlarınızın doğru çalıştığından emin olmalısınız. Menopoz döneminde de kilo almamaya dikkat edin, eğer kiloyla ilgili bir probleminiz varsa vermeye çalışın.

Yeterli Miktarda Kasınız Olmayabilir
Yeterli Miktarda Kasınız Olmayabilir

Yeterli Miktarda Kasınız Olmayabilir

Kas kütleniz ne kadar varsa o kadar çok yağ yakarsınız. Koşarken, yürürken veya uyurken kas dokunuz kalori yakmak için iş başında olacaktır. Erkeklerin kadınlara göre neden daha fazla kalori yaktığını kas kütlelerinin daha fazla olmasından dolayı olduğunu anlayabilirsiniz. Hedeflemiş olduğunuz kiloya inmek için önceliğiniz her zaman kas yapınızı güçlendirmek olmalı. Bunun için yapmanız gereken kardiyo çalışmalarıyla birlikte ağırlık egzersizlerinin de düzenli şekilde yapılıyor olması gerekmektedir. Fazla kalori yakmak için vücut geliştirme sporunu profesyonel şekilde yapan kişiler kadar kaslı bir görünüme sahip olmanıza gerek yoktur. Düzenli olarak ağırlık egzersizleri daha fazla yağ yakmanızı sağlayacaktır.