Dinlenirken Kilo Vermek Mümkün Mümkün mü?

dinlenirken kilo verilir mi
dinlenirken kilo verilir mi

Zayıflamak için eskiye kıyasla besinlerden aldığı kalori miktarını düşüren ancak herhangi bir nedenden dolayı hiç egzersiz yapamayan kişinin, egzersiz yaptığı halde günlük aldığı kalori miktarını sabit tutan kişiye göre zayıflama ihtimali daha yüksektir. Çünkü egzersiz yaparak kalori yakmak, besin yoluyla alınan kalorileri yakmaktan çok daha zordur.

Günlük alınan kalori miktarında kısıtlamaya giderek ancak hiç egzersiz yapmayarak kilo verme ihtimali yüksek olsa da egzersiz yapılmadığı için verilen kiloların geri alınma ihtimalide bir o kadar yüksektir.

Bunun en önemli nedeni vücudun kilo vermeyi açlık ve yoksunluk olarak algılayarak metabolizma hızını düşürmesidir. Metabolizma yavaş çalıştığı içinde kişi hareket halinde olsa dahi vücut daha az kalori yakar. Vücudunuz zamanla daha az kalori yakmaya başladıysa ve sizde daha az kalori almayı sürdürdüyseniz şu iki durumla karşılaşma ihtimaliniz oldukça yüksektir.

  • Zayıflamaya başladığınız andaki kadar hızlı kilo veremeyebilirsiniz.
  • Kilo vermekten tamamen bırakabilirsiniz.

Düzenli Egzersiz ile Dinlenirken Kalori Yakılır mı?

Eğer kilo vermekten vazgeçerseniz vücudunuza giren kalori miktarı doğal olarak artacağından ve eskiye kıyasla daha yavaş çalışan metabolizmanız yüzünden hızlı kilo alma riskiniz çok yüksektir. Zayıflama sürecinde günlük alınan kalori miktarının düşmesinden dolayı yavaşlayan metabolizmanın hızlandırılması için egzersiz yapmak kaçınılmaz hale gelecektir. Bu nedenle de zayıflama sürecindeyken egzersiz yapılması en sağlıklı yöntemdir.

İnsanlar, ‘Düzenli egzersiz ile dinlenirken kalori yakılır mı?’ sorusunun yanıtını merak etmektedir. Egzersiz faaliyetleri düzenli olarak yapılırsa sadece egzersiz yapılırken vücudun yaktığı kalori miktarı yükselmez, aynı zamanda istirahat ederken de vücut kalori yakmaya devam eder. Haftada düzenli olarak 3 defa egzersiz yapanların vücudu istirahat ederken de yüksek miktarda kalori yakmaktadır.

Vücudun günlük yaktığı kalori miktarının yüzde 60 ila 75 aralığındaki kısmı dinlenme esnasında yakılır. Bu nedenle vücudun dinlenirken yaktığı kalori miktarının yüksek kalmasının sağlanması, zayıflama ya da formda kalma sürecinde çok önemli bir yardımcıdır. Buradan da şu sonuca varabiliriz ki vücudun dinlenirken yakacağı kalori miktarına bizlere önemsiz gelen ufak tefek egzersizlerin dahi katkısı büyük olacaktır.

Düzenli olarak yapılan egzersizler aynı zamanda iştahı keserek de kilo vermeye yardımcı olur. Düzenli egzersiz sayesinde vücut dinlenirken dahi fazla kalori yaksa da egzersizin ardından alınan kalorilerin negatif etkisinden kurtularak zayıflamak ya da formda kalmak için alınan kalori miktarına çok dikkat etmek gerekiyor.

Uykuda Kilo Verilir mi?

Uyurken de vücudunuzun kalori yakmasını sağlayarak zayıflama sürecine önemli katkıda bulunabilirsiniz. ‘Uyurken kilo verilir mi?’ sorusunun yanıtı ile ilgili şunlar söylenebilir.     

Uyku esnasında vücudun daha fazla protein yakması ve hasarlı kasların onarılması için uyumadan evvel protein ağırlıklı içecekler içmeye dikkat edilmelidir.  

Akşam yemeğinde tıka basa yemektense vücudun gereksinim duyduğu kadar yemek gerekmektedir. Çünkü akşam yemeğinde tüketilen fazla besinleri vücut uyku esnasında yağ olarak depolar.

Uyurken vücudun kalori yakmasının bir başka yolu da düzenli uyumaktan geçmektedir. Bundan dolayı da her gün belirli saat dilimleri arasında uyumaya dikkat edilmelidir.

Uyumadan evvel yapılacak egzersizler uyku kalitesini artırarak uykunuzu almanızı sağlayacağı gibi vücudunuza daha fazla yağ yaktıracaktır. Ayrıca daha sıkı bir vücuda sahip olmak içinde uyumadan evvel egzersiz yapılması önemlidir.

Vücudun uyurken kahverengi yağ dokusu üremesini sağlamak ve vücuda daha fazla kalori yaktırmak için oda sıcaklığının düşük olmasına dikkat etmek gerekiyor.

Dinlenirken Kilo Vermek İçin Nasıl Beslenmeli?

Dinlenirken kilo vermenin etkili bir yolu da beslenmekten geçmektedir. Bunun için ‘Dinlenirken kilo vermek için nasıl beslenmeli?’ sorusunun yanıtını bilerek vücuda daha fazla yağ yaktıran besinlerin tüketilmesine dikkat edilmelidir. Vücuda daha fazla yağ yaktıran besinleri sizler için araştırdık.

Yeşil çayın içeriğindeki bir tür fitokimyasal olan kateşin adlı madde metabolizmayı hızlandırdığı gibi yağ oksidasyonunu ve termogeneziyi artırmaktadır. Ancak yeşil çayın, kafeine duyarlılığı olan kişiler için uygun olmadığı ifade edilmektedir. Kafeine duyarlılığı olanların yeşil çayın içeriğindeki kateşin türü EGCG’yi konsantre doz içeren suplemandan almaları tavsiye edilmektedir.

Vücut tam tahıllı besinleri yakmak için bu besinlerden alınan kalorinin iki katını yakmaktadır. Bu nedenle kahverengi pirinç vb. tam tahıl ürünlerin tüketiminin ihmal edilmemesi gerekir.

Vücudun yağ olarak depolamaktansa enerji olarak kullanmayı tercih ettiği orta zincirli trigliserid içeren Hindistan cevizi yağı da vücuda yağ yaktıran etkili besinler arasındadır.

Vücutta termojenik bir etki yaratan protein, diğer besinlere kıyasla vücuda daha fazla kalori yaktırmaktadır. Bu nedenle aldığı kalori miktarından daha fazla kalori yakmak isteyenler için tavuk göğsü gibi beyaz etler tüketmek idealdir.

Acı biberlerin içeriğinde vücuda daha fazla yağ yaktıran kapsaisin vardır. Vücuttaki yağları okside eden kapsaisin, hem erkeklerde, hem de kadınlarda karın bölgesini inceltmektedir. Ayrıca kapsaisin dinlenme esnasında da metabolizmanın hızını artırarak dinlenirken vücudun yaktığı yağ ve kalori miktarını artırır.

Vücuttaki demir eksikliği metabolizmanın yavaşlamasına neden olur. Bu nedenle de demir eksikliği olanların içeriğinde bol miktarda demir minerali barındıran mercimek gibi besinleri tüketmesi gerekir.

Bağırsaktaki iyi bakterilerin yağ asidine dönüştürdüğü nişasta özellikle yemeğin ardından yağları metabolize ederek uzun vadede obeziteyi engeller. Bu nedenle vücuttaki yağ oranına pozitif etki eden dirençli nişastayı içeren muz ve kurubaklagiller bol tüketilmelidir.

İçeriğinde bol miktarda protein barındıran badem ve diğer yağlı tohumların metabolizmanın hızını artıran kasların yapımında önemli bir yardımcı olduğu bilinmektedir.

Vücuttaki yağ hücrelerinin yakımın da önemli bir yardımcı olan sülforafan içeren brokolinin de zayıflamaya etkisini yadsımamak gerekiyor.

İçeriğindeki yağ oranı çok yüksek olsa da tekli doymamış yağ oranı yüksek olan avokado, karaciğer ve karın bölgesinde daha az yağ depolanmasını sağlar. Yine bu bölgelerde daha az yağ depolanması için doymamış yağ oranı yüksek besinler tüketilmelidir.