Dağ Çayı Nedir, Faydaları Nelerdir?

dağ çayı nedir
dağ çayı nedir

Ege, Akdeniz, Marmara, Güney Doğu Anadolu ve Batı Karadeniz bölgelerimizdeki ormanlık alanların iç kesimlerinde, çalılık alanlarında, yaylalarında ve dağ eteklerinde yetişen dağ çayının boyu 1 metreye kadar çıkabilmektedir. Yeşil-gri renklerde olan bu mucizevi bitkinin yaprakları ise 2-3 santimetre kalınlığındadır.

Dağ çayı bulunduğu bölgeye göre; Balkan çayı, yayla çayı, bozlan çayı, boz kekik veya benzeri isimler ile de bilinmektedir.

Sağlıklı yaşamın sırlarının ve bütün şifresinin doğada yani bitkisel ürünlerde olduğu günümüzde uzmanlar tarafından da ifade edilmektedir. Kesinlikle tüketilmesi gereken bir bitki çayıdır, dağ çayı.

İnsan sağlığına mucizevi faydaları olan ve buram buram yayla kokan dağ çayı ile değişik bir bitki çayı deneyimi yaşamınızı tavsiye ederiz. Dağ çayının insan sağlığına mucizevi faydaları ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi, dağ çayının nasıl demlendiğini, yan etkilerini ve dağ çayına dair her şeyi sizler için bu yazımızda beğeninize sunduk.

Dağ Çayı Nedir?

Görünüm itibariyle adaçayını anımsatan dağ çayı, bazı yörelerimizde yayla çayı olarak da bilinmektedir. Kökeni Balkanlara kadar uzanan ve çok eski zamanlardan beri şifa olarak içilen dağ çayı hakkında ‘Dağ çayı nedir?’ başlığı altında günümüzde çok sık araştırma yapılmaktadır. Ülkemizde de 10-15 türü yetişen dağ çayı dünyada en fazla Asya ve Avrupa’da yetişmektedir. Tüylü ve sert yapıda olan açık yeşil renkteki yaprakları, koyu gri renkli gövdesi ve 1 metreye kadar ulaşabilen boyuyla dağ çayı, öksürük, soğuk algınlığı, halsizlik gibi rahatsızlıklara şifa olmaktadır. Ayrıca dağ çayı kimyasal yapısı sayesinde ilaçlarda da kullanılan bir bitki türüdür.

dağ çayı faydaları nelerdir
dağ çayı faydaları nelerdir

Dağ Çayının Faydaları

Yayla ve dağ eteklerinde kendiliğinden yetişen, anavatanı Türkiye ve İspanya olan, yayla çayı, bozlan çayı ve boz kekik olarak da bilinen dağ çayının faydaları nelerdir ;

 • Dağ çayı çok güçlü bir antioksidandır. Vücutta antioksidan işlevi görmekte olan flavonoid maddesini içeriğinde bol miktarda barındırır.
 • İştahım kapalı, canım hiçbir şey istemiyor diye şikayet edenler, dağ çayı tüketirlerse iştahları açılacaktır.
 • Hiç enerjiniz kalmadığını hissediyor ve halsizlik yaşıyorsanız vücudunuza enerji verecek olan dağ çayını içerek güne enerjik bir şekilde devam edebilirsiniz.
 • Hazımsızlık yaşıyorsanız mideyi rahatlatarak hazımsızlığa şifa olan dağ çayını düzenli tüketmenizi tavsiye ederiz.
 • Vücudu iltihaplardan arındırmasının yanı sıra düzenli tüketilirse vücutta iltihap oluşumunun önüne geçer.
 • Güçlü antioksidan özelliği sayesinde vücutta bulunan mikropları çok kısa süre içerisinde öldürür.
 • Mide sancısı ya da mide ağrısı çekiyorsanız şifayı dağ çayında arayabilirsiniz. Dağ çayı midedeki asitleri dengeleyerek mideyi rahatlatır.
 • İdrar yolu enfeksiyonu problemi olanlar, güçlü antioksidan etkisiyle idrara sık çıkaran dağ çayını tüketirlerse idrar yollarındaki enfeksiyonu vücutlarından atacaklardır.
 • Yemek yedikten sonra rahatsızlık hissedenler ya da gaz problemi yaşayanlar, dağ çayı içerlerse kendilerini rahat hissedeceklerdir.
 • Aşırı terlediğiniz için ter kokusundan şikayet ediyorsanız, dağ çayı sizi ve etrafınızı rahatsız eden ter kokusundan sizi kurtaracaktır.
 • Kış mevsiminin soğuk günlerinde en sık yakalanılan rahatsızlıklar arasında soğuk algınlığı da yer almaktadır. Soğuk algınlığı geçirdiğiniz günlerde dağ çayı tüketirseniz iyileşme süreciniz hızlanacaktır. Ancak soğuk algınlığı nedeniyle ilaç alanlar, dağ çayını tüketmeden evvel hekime danışmalıdır.
 • Bayanlar daha rahat bir regl dönemi geçirmek istiyorlarsa bu dönemde meydana gelen ağrıları kesen dağ çayını tüketmeyi ihmal etmemelidir.
 • Dağ çayının kemiklere de mucizevi faydaları vardır. Düzenli tüketildiği takdirde kemik erimesini engellemektedir. Kemikleri meydana getiren hücreleri yenileyerek kuvvetlendirir.
 • Dağ çayı kalp damarlarındaki stresin azalmasında oldukça etkilidir. Aynı zamanda düşük kan basıncı seviyelerinin önemli bir yardımcısıdır.
 • Cinsel yaşamında sıkıntı yaşayanlar, dağ çayının içeriğindeki potasyum ve çinko sayesinde bu sıkıntılarına son verebilirler.
 • Saç tellerinin sağlıklı ve canlı bir görünüme kavuşmasında saç bakımında oldukça etkili bir bitki olduğu söylenebilir.

Dağ Çayı Nasıl Demlenir?

Dağ çayının şifasından yüksek derecede istifade etmeniz için dağ çayı nasıl demlenir görelim.

Demleme tekniği oldukça basit olan dağ çayını demlemek için tencerenin içerisine 1 bardak su konulduktan sonra bir avuç dağ çayı ilave edilerek kaynatılır ve dağ çayı içime hazır hale getirilir. Bu demleme tekniğinden de anlaşılacağı üzere dağ çayının demlenmesi normal bitki çayının demlenmesinden farklıdır.

Ufak bir tencerede kaynatılan dağ çayı bitkisinin demlenmesi için 5 dakika beklenir ve sonra bitki çayı bardaklarında afiyetle tüketilir. Dağ çayının insan sağlığına olan şifalarından yeterince istifade etmek için gün içerisinde 3 defa içilmesi tavsiye edilmektedir. Dağ çayını 1 hafta aralıksız tüketenler, 1 hafta ara vermelidir. Dağ çayı her içildiğinde yeniden demlenmelidir. Böylelikle sağlığa olan faydalarından yüksek derecede faydalanılır.

dağ çayı bitkisi
dağ çayı bitkisi

Dağ Çayının Sağlığa Zararı Var mı?

Her gıdada olduğu gibi dağ çayının da aşırı ve yanlış tüketimi sağlığa zarar verebilir. ‘Dağ çayının sağlığa zararı var mı?’ sorusu özellikle hassas dönemlerde içiliyorsa önem kazanmaktadır. Bu hassas dönemler içerisinde yer alan hamilelik döneminde dağ çayı tüketilecekse kesinlikle hekime danışılmalıdır. Ayrıca tansiyon hastaları da kan basıncını düşüren dağ çayını çok dikkatli tüketmelidir. Çünkü kan basıncı düşük olan insanlarda tansiyonu düşürme riski fazladır. Bu riski ortadan kaldırmak için hekime danışarak içilmesi en sağlıklı tercihtir. Yine gelişim çağındaki çocukların dağ çayını tüketmesi zararlı olabilir. Bu nedenle dağ çayının çocuklara içirilmesi tavsiye edilmez.

dağ çayı
dağ çayı

Dağ Çayı Zayıflatır mı?

Herkes tarafından merak edilen ‘Dağ çayı zayıflatır mı?’ sorusunun yanıtı özellikle diyet yapanları sevindirmeyecek. Çünkü dağ çayının tek başına zayıflatıcı etkisi yoktur. Ancak içeriğindeki sindirim ve boşaltım sistemini rahatlatan maddeler zayıflama sürecini hızlandırır. Diyet beslenmelerinde bitki çayı olarak tüketilebilir. Spor yapmadan önce veya sonra metabolizmanın hızlı çalışması için dağ çayı içilebilir. Yemeği fazla kaçırdığınız için hazımsızlık sorunu yaşıyorsanız yemekten 1-2 saat sonra dağ çayı içerseniz hazımsızlığınız son bulacaktır. Yine bağırsak problemlerinden dolayı yaşanan hazımsızlığa da dağ çayı çok iyi gelmektedir. Ayrıca midedeki şişkinlikleri gidermek ve sindirim sistemini rahatlatmak için güçlü antioksidan özelliği olan dağ çayı tüketilebilir.