Çörek Otu Faydaları Nelerdir

çörek otu faydaları nedir
çörek otu faydaları nedir

Çok eski zamanlardan beri tıbbın en popüler bitkileri arasında yer alan çörek otunun kullanımı birçok sağlık problemine şifa olduğundan dolayı çok yaygındır.

Çörek otunun üzerine yapılan bilimsel araştırmaların sayısı da bir hayli fazladır. Çörek otunun içeriğinde bol miktarda bulunan timokinon adlı madde antikansorejen olarak bilinmektedir.

Çörek otu sedefe, egzamaya, diyabete, kolesterole, alerjik rahatsızlıklara, sindirim problemlerine ve Alzheimer rahatsızlığına çok iyi gelmektedir.

İnsanların yağından ve tohumundan istifade ettiği, tıbbın babası Hipokrat’ın karaciğer rahatsızlıklarına şifa olsun diye, Kleopatra’nın ise daha da güzelleşmek için kullandığı çörek otunun faydaları nelerdir?

Çörek Otu Nedir?

Tohumu ve yağıyla birçok hastalığa karşı savaşan çörek otunun siyah renkteki tohumları susamla karıştırılacak kadar susama benzemektedir. Çok eski zamanlardan beri insanların şifa için kullandığı çörek otuna tıpta nigella sativa denilmektedir. Çörek otunun insan sağlığına faydalarından Yunan, Eski Mısır ve İslam literatüründe de bahsedilir.

‘Çörek otu nedir?’ sorusunun yanıtı olarak insan sağlığına en faydalı bitki türü olduğu söylenebilir. Karaciğer, böbrek, cilt ve hipertansiyon rahatsızlığı olanlar, çörek otunu şifa niyetine bolca tüketmelidir. Ayrıca çörek otu enfeksiyon hastalıklarıyla da ciddi şekilde savaşmaktadır.  

Çörek Otunun Faydaları

Çörek otunu insan sağlığına en faydalı bitki haline getiren üç ana kimyasal madde timokinon, timol ve timohidrokinon maddeleridir. Çörek otunun içeriğindeki besin maddeleri karbonhidratlar, yağlar ve albümin yanı sıra henüz tanımlanamayan yüzü aşkın besin maddesidir. Çörek otu içeriğinde doymamış yağ asitlerini de barındırır. Yine B1, B2 ve B6 vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, magnezyum, demir, çinko, Folasidi Niacin, amino asitler ve selenyum çörek otunun içeriğinde azda olsa bulunur. Çörek otunun sağlığa faydaları ise şöyle sıralanabilir;

 • Çörek otunun içeriğinde bol miktarda barındırdığı timokinon adlı kimyasal madde meme, karaciğer, böbrek, akciğer, prostat ve cilt kanserleriyle savaşmaktadır. Çörek otunun antikanser özelliğine dair bugüne kadar bir açıklama getirilememiştir.
 • Çörek otu alerjik rinit rahatsızlığının tedavisinde de çok etkilidir. Burun alerjisinde sık görülen semptomları hafiflettiği gibi günümüzde sık rastlanan alerjik reaksiyonlar arasında yer alan burun akması, burun tıkanıklığı, burun kanallarının şişmesi ve hapşırma gibi alerjik reaksiyonlara da şifa olmaktadır. Çörek otunun ß-karoten, biyotin ve E vitaminiyle birlikte ağızdan günlük olarak düzenli alındığı takdirde alerjik semptomların olumsuz etkilerini azalttığı saptanmıştır.
 • Çörek otunun Alzheimer rahatsızlığına faydaları üzerine yapılan araştırmalardan olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Çörek otu bellek, dikkat ve konsantrasyonu artırmaktadır.
 • Çörek otunun ekstresi ağızdan alınırsa akciğer fonksiyonlarını iyileştirici etkisi olduğu, astımı bulunan hastalarda da hışıltılı solunum ve öksürük ataklarını azalttığı tespit edilmiştir. Bronşit rahatsızlığı olanlar çörek otunun ekstresini tüketmeyi ihmal etmemelidir. Yine ifrazatı boşaltmasının yanı sıra solunum borusunu genişletmektedir. Henüz bilimsel olarak kanıtlanmış olmasa da çörek otunun ekstresi epilepsi nöbetlerini azaltmaktadır. Öğütülmüş çörek otunun günlük 2 gram 3 ay boyunca tüketilmesi gerekir.
 • Çörek otu üzerine yapılan araştırmalardan çörek otunun tam ezildikten sonra günlük 2 defa 1 gram alınması yüksek kolesterol rahatsızlığı olanlarda kötü kolesterol ve kan yağları seviyesini azalttığı tespit edilmiştir.
 • Hipertansiyonu olan kişiler kan basıncı seviyelerini kontrol altına almak için 0.5-2 gram arası öğütülmüş çörek otunu veya çörek otunun ekstresini günde 2 defa 3 ay boyunca düzenli olarak almalıdırlar. Ancak her ihtimale karşı doktora danışmaları tavsiye edilir.
 • Tip 1 ve Tip 2 diyabet rahatsızlığını engelleyen ender besinler arasında çörek otu da bulunmaktadır. Glukoz toleransını verimli olarak en az metformin kadar geliştirir. Ayrıca toksisite seviyesi de çok düşüktür. Metforminin tip 2 diyabet hastalarına çok sık reçete edildiği ve yan etkileri düşünüldüğü zaman çörek otunun diyabet hastaları için önemi daha iyi anlaşılır. Kan şekeri konsantrasyonunu düşürmek, kan şekerini kontrol altına almak ve tip 2 diyabeti olanlar da insülin duyarlılığını artırmak için 1 gram öğütülmüş çörek otunun günlük 2 defa 3 ay boyunca düzenli olarak alınması gerekir.
 • Hazmı kolaylaştıran çörek otunun idrarı da söktürdüğü belirlenmiştir.
 • Grip rahatsızlığına, öksürüğe ve romatizmal rahatsızlıklara çok iyi gelen çörek otu baş ağrısını da hafifletmektedir.
 • Adet döneminde görülen rahatsızlıkları hafifletir.
 • Yaraları çok hızlı iyileştiren çörek otu hücrelerin kendisini yenilemesini de hızlandırmaktadır.
 • Boğaz ağrısı ve şişmiş bademcikler için çörek otu özü tavsiye edilir.
 • Opioid bağımlılığında görülen semptomların azalmasında çörek otu ekstresinin etkili olduğu belirlenmiştir.

Çörek Otu Yağının Faydaları

Çörek otu gibi çörek otu yağıda sağlığa faydalarından dolayı binlerce yıldan beri gıda, ilaç ve kozmetik sanayinde kullanılmaktadır. Karaciğerden cilde kadar sağlığa faydaları saymakla bitmeyecek olan çörek otu yağının sağlığa faydaları şöyle sıralanabilir;

çörek otu yağının faydaları
çörek otu yağının faydaları
 • Vücudumuzdaki hemen hemen her toksini işleyen karaciğerin hayati organlarımızdan biri olduğu biliniyor. Ayrıca vücudumuzdaki yağların sindirilmesinde, vücudumuzun ve zihnimizin sağlıklı kalarak mutlu bir yaşam sürmemizde karaciğerdeki safranın önemi yadsınamaz. Alkol, sağlığımız için içtiğimiz ilaçların yan etkileri ve karaciğer rahatsızlıkları maalesef bu hayati organımızın fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde yerine getirmesine engel olmaktadır. Karaciğer fonksiyonları bozulanlar, çörek otu yağı sayesinde çok hızlı bir iyileşme sürecine girebilirler. Karaciğerin fonksiyonlarını sağlıklı olarak yerine getirmesinde ve karaciğerin hasar görmesinin engellenmesinde çörek otu yağının etkisi yakın zamanda yapılan bilimsel bir araştırma ile de ispatlanmıştır.
 • Günümüzde obezite ile savaşan birçok insan fazla kilolarından kurtulmak için diyet programlarının kölesi olmuştur. Zayıflamak için antienflamatuar etkisinden dolayı çörek otu yağı en etkili doğal ilaçlar arasında kabul edilmiştir. Çörek otu yağının kilo almayı tetikleyen glukoz emilimi, iştah, karaciğer glukoneogenezi, trigliserid ve kolesterol seviyelerini azalttığı tespit edilmiştir.
 • Antibiyotiklere karşı direnç kazanmış bakterileri dahi öldürebilecek güçte olan çörek otu yağının öldürdüğü bakteriler arasında metisiline dirençli olan Staphylococcus Aureus (MRSA) da yer almaktadır. Dünyanın dört bir tarafındaki hastane ve bakım evlerinde MRSA çok ciddi problemler teşkil etmektedir. Daha fazla cerrahi operasyonlar, suni eklemler ve intravenöz tüpler gibi invazif prosedürlerle alakalı MRSA nedeniyle özellikle bağışıklık sistemi zayıflamış yaşlı insanlar ciddi risk altında bulunmaktadır. İnsan ömrünün uzaması ve yaşlı nüfusun artmasından dolayı da MRSA küresel bir halk sağlığı sorunu olmuştur. MRSA suşunu elde etmeyi başaran Pakistanlı bilim adamları, çörek otu yağının bakterilerin üremesini kontrol altına alarak üremeyi engellediğini belirlediler.
 • Yüksek tansiyonu olanlar, tansiyonlarını düşürmek için çörek otu tohumunun ekstratını iki ay boyunca düzenli olarak almalıdırlar. Ayrıca iltihaplı romatoid artrit semptomlarını azaltmak için çörek otu yağı ağızdan düzenli olarak alınmalıdır.
 • Antienflamatuar etkisi olan çörek otu yağı astım semptomlarının hafiflemesinde çok etkilidir. Yine solunum yollarında oluşan iltihaplanmayı azalttığından dolayı bronşit semptomlarına şifa olmaktadır. Günlük 15 ml çörek otu ekstresini düzenli olarak almayı ihmal etmeyin.
 • Mide ağrılarını ve kramplarını hafifletmek için çörek otunun yenmesi ya da yağının alınması yeterlidir. Ayrıca gaz ve mide şişkinliği sıkıntısı olanlar, bu sıkıntıları gideren ve ülser ağrılarını da hafifleten çörek otu yağını almayı ihmal etmemelidir.
 • Sperm sayısının artmasında etkili olan çörek otu yağı kısırlık sorunu yaşayan erkeklerde de spermlerin hızını artırmaktadır. 2,5 ml çörek otu yağının günlük 2 defa 2 ay boyunca kullanılması yeterlidir.
 • Adet dönemlerinde göğüs ağrısı çeken bayanların içeriğinde çörek otu yağı bulunan bir jelle göğüslerine hafif masaj yapmaları ağrıyı hafifletmektedir.

Çörek Otu Yağının Cilde Faydaları

İçeriğindeki yağ asitleri ve antioksidanlar sayesinde cilt sağlığımıza çok katkı sağlamaktadır. İşte çörek otu yağının cilde faydaları;

 • Ciltte bakterilerin neden olduğu enfeksiyonları yok eder.
 • Cildi nemlendirici etkisi vardır.
 • Ciltteki sağlıklı yeni hücrelerin hızla büyümesini sağlayarak cildi yeniler.
 • Cilt kırışıklıklarını ve lekelerini iyileştirir.
 • Sedef hastalarının en fazla yakındığı semptomlardan birisi ciltte görülen psoriyaz plaklarıdır. Bu plakların ciltte görülme sıklığını azaltır.
 • Ciltteki yaraları çok hızlı iyileştirdiği gibi bakterilerin üremesini engelleyerek iltihaplanmayı önler.
 • Ciltteki akne insidansını ciddi ölçüde azaltır.
 • Saçları yumuşattığı gibi daha parlak bir görünüm kazandırır. Saçları dökülenler şifayı çörek otu yağında aramalıdır.