Çocuklarda Diş Ağrısı Nasıl Geçer

çocuklarda diş ağrısı nasıl geçer
çocuklarda diş ağrısı nasıl geçer

Dünyanın en çekilmez ağrılarından biri olan diş ağrısı her yaşta görülebilen bir sağlık problemi olsa da çocukların canını yetişkinlerden daha fazla acıtabilmektedir. Diş ağrısıyla baş etmenin gerek çocuklar için gerekse de yetişkinler için birçok farklı yöntemi vardır.

Çocuklarda diş ağrısı nasıl geçer? Çocuklarda diş ağrısına iyi gelen yöntemleri derleyerek kaleme aldık. Gecenin bir vakti çocuğunuzun diş ağrısı tuttuğunda ilk yardım olarak ne yapacağınız hakkında bir fikriniz yoksa bu yazımızı mutlaka okumalısınız.

Ayrıca diş ağrısına ne iyi gelir başlıklı yazımıza da göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Diş ağrısına yetişkinler için evde uygulayabileceğiniz doğal çözümleri bu yazımızda bulabilirsiniz

Çocuklarda Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Evde?

Çocuklarda diş ağrısına ne iyi gelir? anne ve babalar, çocuklarını çok fazla rahatsız etmeyecek ve canlarını da o kadar çok yakmayacak farklı doğal yöntemleri kullanarak çocuklarının diş ağrısını geçirmek istemektedirler.

çocuklarda diş ağrısına ne iyi gelir evde
çocuklarda diş ağrısına ne iyi gelir evde

Çocuklarda görülebilecek diş ağrısı anne ve babaların gözünü en fazla korkutan rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Dişi ağrıyan çocuğun canı çok fazla yansa da anne ve babanın canı çocuktan çok daha fazla yanmaktadır. Diş ağrısını evde geçirebilecek doğal yöntemler olsa da öncelikle şunu belirtmek gerekir ki çocuğun tedavisinin yapılması ve dişlerinin gelişiminin sağlıklı bir şekilde devam etmesi için bir diş hekimine mutlaka müracaat edilmelidir. Çocukların alt ve üst dişlerindeki ağrıları kısa süre içerisinde geçirecek doğal yöntemler evde uygulanarak çocuğun rahatlaması ve rahat bir nefes alması sağlanabilir.

Çocukların Diş Ağrısını Geçirecek Doğal Yöntemler

Evde uygulanabilecek doğal yöntemler çocuğun diş ağrısını hafifletmeyi olanaklı hale getirmektedir. Evde çok rahat uygulanabilecek bu doğal yöntemler sayesinde diş ağrısı ciddi oranda hafifletilerek çocuğun rahatlaması sağlanabilir. Çocukların diş ağrısını geçirecek doğal yöntemler ise şu şekilde sıralanabilir;

Çocukların diş ağrısının hafiflemesinde en etkili yöntemler arasında antibakteriyel etkisi olan misvak ön plana çıkmaktadır.

Diş ağrısını hafifletmenin yanı sıra enfeksiyonlarla da mücadele eden kuru karanfil çocukların diş ağrısının dinmesinde etkili olduğu gibi anestetik, antibakteriyel ve antioksidan özellikleri sayesinde çocukların diş ve diş eti sağlığını desteklemektedir. Aynı zamanda karanfil yağının da ağrıyan dişe uygulanması ağrının hafiflemesinde etkilidir.

Ilık suyun içerisine bir miktar tuz ilave edilerek yapılan gargarada çocukların diş ağrısının hafiflemesinde etkili yöntemler arasında yer almaktadır. Bu gargara tuz yerine sirkeyle de yapılabilmektedir.

Dişin ağrıdığı bölgeyi uyuşturmak için soğuk kompleks uygulanmalıdır.

Antioksidan ve antibakteriyel özelliği olan sarımsağın ezildikten sonra dişin ağrıdığı bölgeye sürülmesinin de çocuklarda diş ağrısını hafiflettiği ifade edilmektedir.

Zeytinin çekirdeğini çıkardıktan sonra ağrıyan dişin üzerine konulması ağrının dinmesinde oldukça etkilidir.

Çocuğun diş ağrısını geçirmek için hekim bilgisi dışında kesinlikle çocuğa ilaç verilmemelidir. Çocuğa verilecek yanlış ilaç çocuğa fayda yerine zarar vereceğinden bilinçsizce ilaç kullanımından kaçınılmalıdır.

Çocuklarda Yaşa Göre Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çocukların diş ağrısını hafifletmek için anne ve babalar çocuklarının yaşına uygun yöntemleri de araştırmaktadır. ‘Çocuklarda yaş gruplarına göre diş ağrısına ne iyi gelir?’ başlığı altında çocuklarda diş ağrısını hafifletecek yaş gruplarına uygun yöntemleri sizler için araştırarak bir araya getirdik.

çocuklarda diş ağrısına evde doğal bitkisel çözüm
çocuklarda diş ağrısına evde doğal bitkisel çözüm

3 yaşındaki çocuğun evde doğal yöntemlerle diş ağrısını hafifletmek için öncelikle soğuk kompres uygulayarak ağrı olan bölgenin uyuşması sağlanmalıdır. Diğer bir alternatif ise karanfil veya karanfil yağının ağrı olan bölgeye uygulanmasıdır. Çocuğun kabul etmesi halinde gargarada etkili yöntemler arasında sayılmaktadır.

4 yaşındaki çocuğun şiddetli diş ağrısını hafifletmek için öncelikle çocuğa dişleri fırçalatılmalı ve dişlerin iyice temizlenmesi sağlanmalıdır. Bu işlemden sonra temiz bir bezin içerisine buz konularak ağrı olan bölgeye dışarıdan soğuk kompres uygulanmalıdır. Son olarak hekimin önerdiği bir ağrı kesici varsa çocuğa içirilmelidir.

5 yaşındaki çocuğun diş ağrısını geçirmek içinde uygulanacak yöntemler 3 ve 4 yaşındaki çocuklardan farklı değildir. 5 yaşındaki çocuğun dişleri ağrıdığı zaman öncelikle çocuğa dişleri fırçalatılmalı ve dişlerin arasındaki atıkların temizlenmesi sağlanmalıdır. Bir bezin içerisine buz konularak dışarıdan soğuk kompres uygulanmalı ve ağrıyan bölge uyuşturulmalıdır. Diş ağrısının kontrol altına alınmasında karanfil veya karanfil yağının da ağrıyan bölgeye uygulanması etkili yöntemler arasında yer almaktadır.

Bireysel farklılıkları göz önüne alarak oluşabilecek bir olumsuzluk durumunu önlemek için; Yukarıdaki yöntemleri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışın.