Çocuklarda Baş Ağrısı Nasıl Geçer

çocuklar baş ağrısı nasıl geçer
çocuklar baş ağrısı nasıl geçer

Çocuklarda Baş Ağrısı Nedir

Çocukluk döneminde birçok baş ağrısı şikayetinin tanısı konulamamaktadır. Çocuklar genel olarak ebeveynlerinin vermiş olduğu ağrı kesici etkisi olan ilaçların işe yaramaması ya da bu tarzdaki baş ağrılarından şikayet edilmesi gün içerisindeki yaşantının etkilenmesi durumunda bir doktora götürülmektedir. Aileler sık sık bu baş ağrılarının “Herkesin başı ağrımıyor mu?” veya “Günlük yaşantıdaki görevlerin yapılmaması için bahane olarak baş ağrısını kullanılıyor” olarak yorumlanabilmektedir. Migren, aslında erken yaşlarda başlamakta fakat tanısı erişkin yaşlarda konulmaktadır.

Okul çağındaki çocuklarda baş ağrısının görülme olasılığı yaklaşık olarak %5,9 ila %82 oranı arasında değişimler gösterebilmektedir. Genel olarak çocukluk döneminde gelişim sağlamakta olan baş ağrılarının en sık nedenleri arasında viral veya bakteriyel enfeksiyon hastalıkları olarak görülmektedir. Bu durum enfeksiyon hastalıklarının iyileşmesiyle geçen bir baş ağrısıdır.

Çocukluk döneminde sık sık karşılaşılmakta olan baş ağrıları ise primer (birincil) yani gerilim tipi baş ağrısı ve migren olarak bilinmektedir. Primer (birincil) baş ağrılarında çocuklar genel olarak ağrının kafatasının ön tarafından yerleşmiş olduğunu belirtmektedir. Çocukluk çağında başın arka kısmında yerleşmekte olan baş ağrısında ise aileler mutlaka tıbbi yardım istemeleri gerekmektedir.

Çocuk Migreni Erişkin Migreninden Farkı Nedir

Çocukluk döneminde migren, erişkin hastaların migrenine göre daha kısa ve atak halindedir. Çocukluk döneminde baş ağrısının yerleşimi genel olarak alında ve iki yanlı olarak belirmektedir. Zonklayıcı veya basınç hissiyatının olmasıyla birlikte baş ağrısı, bulantı, kusma, ışık ve sese karşı hassasiyetin olması gibi belirtiler ağrıya eşlik etmektedir.

Çocuğun gün içerisindeki yaşantısını etkileyecek şiddette olan baş ağrısı, bazen kendini ifade edememekte olan çocuğun odasına çekilip uyumasına veya hırçınlaşmasına neden olabilmektedir. Çocuklarda migren ataklarının süresi iki saat ya da daha kısa süreli olabilmektedir. Okul çocuğu dönemindeki migrene erkek çocuklarında daha sık şekilde rastlanılmaktadır. Fakat ergenlik dönemiyle birlikte hormonal değişimlerin ortaya çıkmasıyla birlikte kız çocuklarında migren görülme olasılığı erkekleri geçebilmektedir.

Çocuklarda Gerilim Tip Baş Ağrısı Olur Mu

Çocukluk döneminde gerilim tip baş ağrısı sık sık rastlanılmakta olan baş ağrılarından biridir. Bu baş ağrısından çocuk iki yanlı basınç, ağırlık hissiyatı şeklinde bir ağrıdan yakınmaktadır. Migren kadar şiddetli olmamakta olan ağrı, sık sık çocuğun gün içerisindeki aktivitelerini etkilememektedir.

çocuklar baş ağrısı nasıl geçer
çocuklar baş ağrısı nasıl geçer

Çocuklarda Migren Ağrısı Tedavisi Nedir

Aralıklı (epizodik) gerilim tip baş ağrısı olan çocukların öyküsünde sık sık stresli bir durumdan kaynaklı okula gitmekten kaçınma söz konusu olabilmektedir. Süreğen (kronik) gerilim tip baş ağrısı olan çocukların stresli yaşam olayları, boşanma, okulda kabadayılık ve zorbalık, fiziksek şiddet ve istismar gibi akıllarda tutulan nörolog tarafından mutlaka sorgulanması gerekmektedir.

Çocuğumun Başı Ağrıyor Ne Yapmalıyım

Sık sık, şiddetli ve uzun süren baş ağrılarının çocuk için bir çocuk nöroloji uzmanı tarafından muayene edilmesi önerilmektedir. Nörolojik muayeneye ekstra olarak doktorun gerekli görmesi durumunda kan tetkikleri, beyin tomografisi ya da beyin manyetik rezonans görüntülemesi (MR) yapılmasıyla birlikte tanı konulmaktadır.