Çıplak Ayak Koşmak Nedir, Sağlıklı Mı

Çıplak Ayak Koşmak Nedir,Sağlıklı Mı
ciplak-ayak-kosmak-nedir-saglikli-mi

 

Çıplak Ayak İle Koşmak Performansı Yükseltir Mi

Çıplak ayakla koşmak ile ayakkabı ile koşmanın arasındaki ilk araştırma konusu olan performanstır. Birçok koşucu özellikle (uzun mesafe koşucuları) yapmış oldukları antrenmanda daha az enerji tüketmek ve daha uzun yol yapmak için çalışırlar. Yapılan birçok araştırmada, çıplak ayak ile yer üzerinde koşanlar, ayakkabı ile koşanlara göre VO2 değeri %5.7 oranında daha düşüktür. Çıplak ayak ile koşu bandında koştuklarında, ayakkabı ile koşanlara göre VO2 değeri %2 daha düşüktür. Bu durumda çıplak ayak ile koşan bireylerin daha az enerji harcadıkları tespit edilmektedir. Kişinin uzun mesafeli koşularda daha uzun süre koşmasını sağlar. Yapılan diğer araştırmalarda ise çıplak ayak koşunun sadece uzun mesafeler de olmamakla birlikte kısa mesafelerde de etkili olduğu görülmüştür.

Çıplak Ayak İle Yapılan Koşu Sakatlık Riskini Azaltır Mı
Çıplak Ayak İle Yapılan Koşu Sakatlık Riskini Azaltır Mı

Çıplak Ayak İle Yapılan Koşu Sakatlık Riskini Azaltır Mı

Sakatlık birçok düzenli spor yapan veya profesyonel sporcunun korkusudur. Bu nedenle sakatlanmamak için yapılacak her değişim oldukça önem taşır. ” Çıplak Ayak İle Yapılan Koşu Sakatlık Riskini Azaltır Mı ” diye sorduğumuzda cevabı kesinlikle evettir. Peki sakatlık riskinin azaltmasının nedenleri nelerdir.

 • Çıplak ayak ile koşmak propiyosepsiyonu arttırması. Propiyosepsiyon bedeninizin konumunu ve pozisyonunu algılama yetisidir. Örneğin; gözünüzü kapattığınızda elinizi masanın üzerine koyduğunuzda nasıl bir pozisyon içerisinde olduğunu anlayabilirsiniz.
 • Ayakkabı propiyosepsiyon algısını azaltmakta ve bozmaktadır. Bu şekilde ayağınızı bastığınızda nasıl bir pozisyonda, nasıl bir şekilde  olduğu ile ilgili beyninize daha az veri gelmektedir. Böylece yanlış veya ters basma riskinizi arttırmış olmaktasınız. Aynı zamanda mevcut bir basma sorununuz var ise bu durumu ayakkabı giyerek düzeltme oranınız oldukça düşüktür.
 • Yere basma şekliyle de oldukça alakalı bir durumdur. Üç çeşit basma stili vardır bunlar;
  • Ayak önü ile basma
  • Ayak ortası ile basma
  • Ayak topuğu ile basma

   – Bu farklı yere basma stilleri farklı sonuçlar yaratabilmektedir. Fakat burada ayakkabı giyenlerin handikapı vardır. Çünkü günümüzde birçok ayakkabı topuk desteği ve yüksekliği ile birlikte topuk üzerine basmayı zorlamaktadır. Bu durum her seferinde daha az çalışan aşil tendon ve calf ile birlikte beraber taban üzerine daha fazla ağırlık demektir. Genel olarak her zaman sakatlık riskinin artması ile birlikte ayaklardaki kasların yeteri kadar dayanıklı olmamasıyla ilgilidir. Çıplak ayak ile koşmanın aşil tendonun ve calf dahil olmak üzere kas dayanıklılığını arttırdığı ve ayağın yere değmesiyle birlikte daha az stres seviyesi oluşmasını sağlamaktadır. Böylece sakatlık riskini de azaltmaktadır.

Çıplak Ayak İle Koşmanın Avantajları Nelerdir
Çıplak Ayak İle Koşmanın Avantajları Nelerdir

Çıplak Ayak İle Koşmanın Avantajları Nelerdir

 • Uzun sürede daha güçlü bacak kaslara sahip olunur.
 • Belirli kişilerde sakatlık riskini azaltmaktadır.
 • Denge ve koordinasyon yeteneği sağlamak çıplak ayak ile daha mümkündür.
 • Daha az enerji harcanmasından dolayı uzun süre antrenman yapılmasını sağlar.
 • Daha iyi egzersiz performansına sahip olursunuz.
Çıplak Ayak İle Koşmanın Dezavantajları Nelerdir
Çıplak Ayak İle Koşmanın Dezavantajları Nelerdir

Çıplak Ayak İle Koşmanın Dezavantajları Nelerdir

 • Dış ortamlarda çıplak ayakla koşmak çeşitli çisimler ile ayağınızı yarayabilirsiniz.
 • Ayak tabanında anatomik açıdan bozukluğu olan bireyler için çıplak ayak ile koşulması önerilmemektedir.
 • Ayağı adapte olmamış bireyler için bir sürü yürüyüş esnasında erken yorulma ve ağrı yaşanabilmektedir.