Çilek Kaç Kalori

çilek kaç kalori
çilek kaç kalori

Bahar ve yaz aylarının popüler meyvesi çilek, birçok kişinin sevdiği çilek tatlılarda, reçellerde, soğuk içeceklerde ve meyve tabaklarında tüketilmektedir. Sadece beden sağlığı için değil, ruh sağlığı içinde önemli bir meyvedir.

En lezzetli meyveler arasında yer alan çilek kaç kalori? Diyette çilek yenir mi ve çilek zayıflatır mı sorularını bu yazımızda cevapladık.

Kalorisi gözden kaçırılmaması ve sağlıklı bir tüketim için ölçülü olunması gereken çileğin kalori değerlerini sizler için araştırdık. Şimdiden afiyet olsun derken, çileğin kalori değerini bilerek tüketmemizde fayda olduğunu hatırlatalım, aldığınız kalori kadar yakmanız dileğiyle.

Çilek Kaç Kalori?

Osmanlı çileği, kokulu çilek, dağ çileği ve daha birçok türü bulunan çileğin tüketilirken damaklarda iz bırakan hoş bir aroması vardır. Kahvaltı sofralarında reçeli eksik olmayan çilek, en bol tüketilen meyveler arasında yer almaktadır. İçeriğinde bol miktarda C vitamini, lif ve antioksidan barındırır.

Peki, Rosaceae ailesinden olan, bilimde Fragaria x ananassa olarak adlandırılan ve ismindeki x harfinin melez kökenli ve iki farklı türü olduğu anlamına geldiği çilek kaç kalori? İşte çileğin kalori değerleri;

 • 7 gram gelen 1 tane küçük boy çilek 2 kalori değerindedir.
 • 12 gram gelen 1 tane orta boy çilek 4 kalori değerindedir.
 • 18 gram gelen 1 tane büyük çilek 6 kalori değerindedir.
 • 36 gram gelen 2 tane büyük çilek 12 kalori değerindedir.
 • 150 gram gelen 1 çay bardağı çilek 48 kalori değerindedir.
 • 1 su bardağı çilek 64 kalori değerindedir.
 • 144 gram gelen orta kase çilek 46 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 84’ünü karbonhidratlar, yüzde 8’ini yağlar ve yüzde 8’ini proteinler oluşturmaktadır. 144 gram gelen orta kase çileğin besin değerleri ise 11,06 gram karbonhidrat, 0,43 gram yağ, 0,96 gram protein, 2,88 gram lif, 220,32 mg potasyum, 1,44 mg sodyum, 23,04 mg kalsiyum, 84,67 mg C vitamini, 17,28 iu A vitamini ve 0,59 gram demir mineralidir.
 • 1 kilo gelen çilek 320 kalori değerindedir.

Çilek Reçeli Kaç Kalori?

Çilek reçeli yapılırken içerisine şeker katılmaktadır. Diyet çilek reçelinin içerisine ise şeker ilave edilmez. Marketlerden satın aldığınız çilek reçeli şekerin yanı sıra katkı maddeleri de içermektedir. Bu nedenle evde yapılan çilek reçeli doğal olduğundan daha sağlıklıdır. Peki, kahvaltıların vazgeçilmezi olan çilek reçeli kaç kalori? İşte çilek reçelinin kalori değerleri;

 • 1 gram gelen çilek reçeli 2 kalori değerindedir.
 • 3 gram gelen 1 çay kaşığı çilek reçeli 6 kalori değerindedir.
 • 5 gram gelen 1 tatlı kaşığı çilek reçeli 11 kalori değerindedir.
 • 10 gram gelen 1 yemek kaşığı çilek reçeli 21 kalori değerindedir.
 • 50 gram gelen orta porsiyon çilek reçeli 107 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 98’ini karbonhidratlar, yüzde 1’ini yağlar ve yüzde 1’ini proteinler oluşturmaktadır. 50 gram gelen orta porsiyon çilek reçelinin besin değerleri ise 23,18 gram karbonhidrat, 0,1 gram yağ, 0,2 gram protein, 0,49 gram lif, 37,3 mg potasyum, 0,76 mg sodyum, 6,46 mg kalsiyum, 16,19 mg C vitamini, 1,97 iu A vitamini ve 0,31 gram demir mineralidir.
 • 100 gram gelen çilek reçeli 214 kalori değerindedir.

Penguen Çilek Reçeli Kaç Kalori?

Strik asit, çilek, kıvam artırıcı ve glikoz şurubu kullanılarak hazırlanır. İçeriğinde mangan minerali, folik asit ve C vitamini vardır. Şeker hastaları ile zayıflamak isteyenlerin tüketmemesi gerekir. Peki, ‘Penguen reçeli kaç kalori?’ İşte Penguen çilek reçelinin kalori değerleri;

 • 1 gram gelen Penguen çilek reçeli 3 kalori değerindedir.
 • 5 gram gelen 1 tatlı kaşığı Penguen çilek reçeli 15 kalori değerindedir.
 • 380 gram gelen 1 cam kavanoz Penguen çilek reçeli 1136 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 99’unu karbonhidratlar, yüzde 1’ini ise yağlar oluşturmaktadır. Kalori değerlerinde protein bulunmaz. 380 gram gelen 1 cam kavanoz Penguen çilek reçelinin besin değerler ise 281,2 gram karbonhidrat, 1,14 gram yağ, 0,76 gram proteindir.

Koska Çilek Reçeli Kaç Kaloridir?

Koska çilek reçelinin içeriğinde glikoz şurubu, çilek, kıvam artırıcı ve strik asit vardır. Folik asit, mangan minerali ve C vitamini barındırır. Şeker hastaları ile zayıflamak isteyenler kesinlikle tüketmemelidir. Peki, ‘Koska çilek reçeli kaç kaloridir?’ İşte Koska çilek reçelinin kalori değerleri;

 • 1 gram Koska çilek reçeli 3 kalori değerindedir.
 • 5 gram gelen 1 tatlı kaşığı Koska çilek reçeli 14 kalori değerindedir.
 • 380 gram gelen 1 cam kavanoz Koska çilek reçeli 1079 kalori değerindedir. Kalori değerlerinin yüzde 100’ü karbonhidratlardan oluşur. Kalori değerlerinde protein ve yağ bulunmaz. 380 gram 1 cam kavanoz Koska çilek reçelinin besin değerleri ise 269,8 gram karbonhidrat, 2,66 gram lif ve 1,14 gram proteindir.
çilek zayıflatır mı diyette yenir mi
çilek zayıflatır mı diyette yenir mi

Çileğin Besin Değeri

Tam bir folik asit deposu olan çileğin içeriğinde bol miktarda C vitamini de bulunur. Çileğin reçelindense meyvesinin daha sağlıklı olduğunu söylemek gerekir. Çünkü reçelinin içerisine katılan şeker çileğin besin değerlerini yok ettiğinden sağlıksızdır. 100 gram çileğin besin değeri ise 5,5 gram karbonhidrattan, 0.4 gram yağdan, 0,8 gram proteinden, 2 gram liften, 145 mg potasyumdan, 3 mg sodyumdan, 25 mg kalsiyumdan, 65 mg C vitamininden, 8 iu A vitamininden ve 0,96 gram demir mineralinden oluşur.

Çileğin Faydaları Nelerdir?

Kendisi küçük olsa da sağlığa faydaları büyük olan çileğin kalp rahatsızlıkları ve kanser gibi ciddi rahatsızlıklara karşıda koruyucu etkisi vardır. İşte çileğin faydaları;

 • Göz bölgesinde yorgunluğun oluşturduğu izleri yok eder.
 • Çileğin içeriğindeki antioksidanlar cildi yenileyerek cilde canlılık katar.
 • Bağırsakların düzgün çalışmasını sağladığından kabızlığa şifadır.
 • Böbrekleri temizleyerek böbrek sağlığını destekler.
 • Ağız sağlığı için önemli bir besin olan çilek, dişlerin gereksinim duyduğu minerali karşılar. Ağız kokusunu da engeller.
 • Anne karnındaki bebeğin gelişimine ciddi katkı sağlar. Anne ve bebeğin gereksinim duyduğu vitaminlerin karşılanması için bir kase çilek tüketmek yeterlidir.
 • Yüksek tansiyonu dengelediği gibi kan hücrelerini yenileyerek kansızlığa şifa olur.
 • Vücutta su birikmesini ve mikrop oluşmasını engeller. Ayrıca iltihap giderici bir yapısı vardır.
 • Göz sulanması, burun akıntısı ve kızarıklık gibi alerjik semptomları hafifletir.
 • İçeriğinde barındırdığı zengin C vitamini ile astım insidansını ciddi oranda azaltır. Ayrıca içeriğindeki bioflavonoidler ile astım ataklarının sıklığını ve şiddetini azaltır.
 • Beyni ve sinir sistemini çalıştıracak bir iyot kaynağı arıyorsanız kesinlikle çilek tüketmelisiniz. Aynı zamanda içeriğindeki C vitamini ve fitokimyasallar ile sinir sistemini güçlendirir.
 • Çilekte potasyum az bulunsa da beyne kan akışını hızlandırır.
 • Çileğin içeriğinde kalp sağlığı için çok önemli olan flavositler, ellajik asit, antosiyanin, antioksidanlar, kersetin, kateşin, kemferol ve flavonoidler vardır. Çilek, içeriğindeki bu fenolik bileşenler sayesinde kötü kolesterol oluşmasını önler ve kalp hastalıkları riskini düşürür. Yine yüksek antosiyanin seviyeleri sayesinde kan damarlarının gevşemesinde, tansiyonun düşmesinde ve kardiyovasküler problemlerin engellenmesinde etkilidir.
 • Düzenli olarak günlük 1 porsiyon çilek tüketilirse oksidasyona karşı vücudun verdiği tepki kuvvetlendiği gibi tümör büyümesi önlenir. Yine çileğin düzenli olarak tüketilmesi kanser hücrelerinin metastazını ciddi seviyede azaltır. Çileğin antioksidan ve antikanserojen niteliklerini içeriğindeki antosiyanin, C vitamini, folat, kemferol ve kuersetin adlı flavonoidler oluşturmaktadır.

Çilek Zayıflatır mı?

Çileğin diyetisyenler tarafından tavsiye edilen bir meyve olması ‘Çilek zayıflatır mı?’ sorusu hakkında sizlere bir fikir verir.

İnsan vücudunda mucizevi etkiler yaratan çileğin içeriğindeki antioksidanlar, vücutta birikmiş olan toksinleri dışarı atar. İçeriğindeki antosiyanin sayesinde kalp sağlığını koruduğundan diyet ve spor yapanlara kendilerini kuvvetli ve dinamik hissettirir.

Bir porsiyon çileğin içeriğindeki 4 gram lif kilo vermede önemli bir yardımcıdır. Bu kadar yüksek orandaki lif sayesinde çilek yerken bile zayıflayabilirsiniz. Ayrıca çileğin içeriğindeki lif bağırsak sağlığını koruduğu gibi metabolizmayı daha aktif hale getirir. Böylelikle aşırı kilolardan kurtulmak kolaylaşır.

Diyet yaparken vücudun şeker ve lif gereksinimi çilekle karşılanabilir. Çilek en sade şekliyle tüketilmelidir. Böylelikle vücudun tatlı gereksinimi de bastırılmış olur. Çilek krem şanti, çikolata sosu veya pudra şekeriyle birlikte tüketilirse zayıflamak yerine tam aksi kilo alırsınız. Yetişkinlerin günlük 1 kase çilek tüketmesi idealdir. Bu bir kase çilek vücudun günlük vitamin ihtiyacını karşılar. Çilekten yapılacak sıvı içecekler soğutulup içilerek vücudun sıvı gereksinimi karşılanabilir. Diyet ara öğünlerinde ev yapımı yoğurt ile çilek karıştırılarak tüketilebilir. Çilek, diyet programları için en ideal meyveler arasında yer almaktadır.