Çam Kozalağı Pekmezi Faydaları Nelerdir

çam kozalağı pekmezinin faydaları nelerdir
çam kozalağı pekmezinin faydaları nelerdir

Doğanın bizlere sunmuş olduklarını değerlendirmeyi seven kişilerin, olabildiğince doğal malzemelerden destek almayı tercih ederek özellikle de son dönemlerde sık sık konuşulan konulardan biri olan çam kozalağı pekmezini sizler için bu yazımızda faydalı bilgiler ile birlikte derledik. Vücuda olan etkileriyle birlikte son dönemde en popüler besinlerden biri olan, zaman zaman kozalağı reçeli veya çam kozalağı şurubu gibi pek çok farklı isimlerle de anılmakta olan bu pekmezin faydaları nelerdir? Kozalak pekmezi nasıl tüketilir, zararları nelerdir? Çam kozalağı pekmezi ile ilgili tüm merak edilenler bu yazımızda sizler için faydalı bilgilerle birlikte derlenmiştir.

Çam Kozalağı Pekmezinin Faydaları Nelerdir

Kozalak şurubu olarak da adlandırılan çam kozalağı pekmez son dönemlerde faydalarıyla birlikte oldukça gündem yaratmıştır. Kozalak pekmezinin popüler bir hale gelmesini sağlayan faydaları ise aşağıdaki gibidir;

 • Çam kozalağı pekmezi solunum yoluyla alakalı oluşabilecek rahatsızlıklarda iyileşme sürecinin hızlanmasını sağlar.
 • Özellikle de öksürük kesici etkiye sahiptir.
 • Balgam söktürücü özelliğine sahip olan çam kozalağı pekmezi grip ve nezle gibi sık sık yaşanan rahatsızlıklar için doğal bir çözüm gibi gözükebilmektedir.
 • Akciğerlerin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar.
 • Kalp ve damar rahatsızlıklarına yakalanma riskini minimuma indirir.
 • Düzenli olarak kullanılmasıyla birlikte bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkilidir.
 • Bağırsakların da düzenli ve sağlıklı olarak çalışmasına yardımcı olur aynı zamanda çam kozalağı pekmezi kabızlık gibi problemlerin önüne geçmede etkilidir.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarına karşı da önleyici olmasıyla birlikte iyileştirici etkiye de sahiptir.
çam kozalağı pekmezi nasıl tüketilir
çam kozalağı pekmezi nasıl tüketilir

Çam Kozalağı Pekmezi Nasıl Tüketilir

Çam kozalağı pekmezinin hazırlanmasıyla birlikte veya hazır bir şekilde alınması durumunda, çam kozalağı pekmezi nasıl tüketilir sorusuna yanıt bulmak gerekmektedir. Çam kozalağı pekmezi vücuda olan etkileri nedeniyle mutlaka ölçülü bir şekilde tüketilmesi gereken besinlerden biridir. Gün içerisinde 1 tatlı kaşığını geçmeyecek şeklinde tüketilmesi önerilmektedir. Bu nedenle de diğer tüm reçel ve pekmezlerden farklı olmasıyla birlikte şurup gibi kullanımı sağlanabilir. Doktorunuzun da onayını almanızla birlikte 1 tatlı kaşığı miktarında kozalak pekmezini sabahları aç karnına doğrudan tüketebilirsiniz. Az miktarda kullanımı sağlanmasıyla birlikte tatlılarda veya kahvaltı sofralarında klasik bir pekmez gibi tüketimi sağlanabilir ve doz aşımı olmamasına dikkat etmenizi öneririz.

çam kozalağı pekmezinin zararları nelerdir
çam kozalağı pekmezinin zararları nelerdir

Çam Kozalağı Pekmezinin Zararları Nelerdir

Çam kozalağı pekmezinin faydalarını ve nasıl tüketimi sağlanması gerektiği hakkında bilgi edindik fakat daha bitmedi. Kozalak pekmezini kullanmaya karar vermeden önce mutlaka bilinmesi gereken bir konu daha vardır. Çam kozalağı pekmezinin zararlarıyla birlikte yan etkileri de bulunmaktadır. Yukarıda da gördüğünüz gibi vücut açısından pek çok etkisi bulunan çam kozalağı pekmezi tabii ki yanlış veya ölçüsüz bir şekilde tüketilmesi durumunda pek çok yan etkiye neden olabilmektedir. Bu nedenle de çam kozalağı pekmezinin kullanılmaya başlamadan öncesinde dikkat edilmesi gerekenlerde bulunmaktadır. Peki, çam kozalağı pekmezinin zararları nelerdir? Hep birlikte inceleyelim.

 • Çam kozalağı pekmezi aşırı miktarda tüketilmemesi gerekir. Aşırı miktarda tüketilmesi durumunda mide ağrısı, bulantı, kusma, kramp gibi pek çok sindirim problemine neden olmasıyla birlikte daha ciddi sorunlara neden olabilmektedir.
 • Kronik ve ciddi bir rahatsızlığı olan kişilerin, düzenli olarak ilaç kullananlar, özel bir perhiz uygulaması gerekenler, alerjik bir bünyesi olan kişiler, çam kozalağı pekmezini tüketmemesi ve doktorunuzun önerileri dışına çıkmamanızı öneririz.
 • Ayrıca hamilelik ve emzirme dönemindeki kadınların da çam kozalağı pekmezinin tüketmesi önerilmemektedir.
 • Çam kozalağı pekmezi gün içerisinde 1 tatlı kaşığından fazla tüketilmemesi gerekir.
 • Kullanımı sağlanan çam kozalağı pekmezinin güvenilir bir yerden alınması ve yanlış bir şekilde hazırlanan çam kozalağı pekmezinin asla tüketilmemesi gerekmektedir.
 • Son olarak da çam kozalağı pekmezini ilk kez tüketimine karar veren kişilerin öncesinde mutlaka doktoruna danışması ve doktorunuzdan onay aldıktan sonra bu pekmezin tüketimini sağlamanız gerekmektedir.