Brokolinin Faydaları Nelerdir

Brokolinin Faydaları Nelerdir
Brokolinin Faydaları Nelerdir

Brokoli, insan sağlığı açısından oldukça faydalı sebzeler arasında yer almaktadır. En başta kanser ve kalp rahatsızlıklarının olmasıyla birlikte diyabet gibi kronik rahatsızlıkların da yakalanma riskini de azaltmaktadır. Bu şifalı olan sebze vücuttaki sağlıklı hücreleri ve dokuların desteklenmesini, oksidatif stresin azalmasını aynı zamanda çok sayıda antioksidan içeriğine sahiptir. Bu durumda bağışıklık sisteminin güçlenmesini ve yaşlanmayı da geciktirmede de fayda sağlamaktadır. Vücuttaki toksinlerin atılmasına da yardımcı olmaktadır. Brokoli, vücudun pH seviyesinin dengelenmesi açısından da yardımcıdır. Çiğ ve pişmiş olarak tüketimi de sağlanabilmektedir. Hafif buhar ile birlikte hazırlanan en pratik ve ideal tüketme yöntemlerinden biridir.

Brokoli En Sağlıklı Nasıl Tüketilmeli

Brokoli en sağlıklı nasıl tüketilmeli? Brokoli, tüketmenin en güzel yolu, pişirdikten sonra hafif bir şekilde kızartmak ya da içerisinde yer alan besinlerin korunması için salatalardaki yeşillikler gibi çiğ tüketimi de sağlanmaktadır.

Brokolinin Zararı Var Mı

Genellikle brokoli tüketiminde herhangi bir zarar olmamaktadır. Bu nedenle yan etkileri de ciddi değildir. Brokoli tüketiminde oldukça yaygın olan etkilerinde gaz ve bağırsaklarda tahriş olarak yer almaktadır. Bunun nedeni ise brokolinin yüksek oranda lif içermesinden dolayıdır.

Brokolinin Faydaları Nelerdir

  • Kansere Karşı Koruyucu: Brokolinin içeriğinde yer alan biyoaktif bileşikler vücuttaki antioksidan kapasitesinin artmasını sağlar. Antimikrobiyal etkileri göstermekte ve böbrek kanseri, prostat kanseri, idrar kesesi ve akciğer kanseri gibi risk durumlarının azalmasını sağlar. Büyüyen tümörlerin gerilemesi açısından da katkı sağlamaktadır. İçerisindeki yüksek oranda folat bulunmaktadır. Bu özelliğiyle birlikte kolon, mide ve servikal kanserlere karşı koruyucudur. Brokoli de yer alan bu bileşikler sülforafan vücudda eksta olarak östrojeni uzaklaştırmaktadır. Göğüs, rahim ve kolon kanseri açısından da fayda sağlamaktadır.
  • Kemik ve Diş sağlığının Güçlenmesini Sağlar: K vitamini, kalsiyum, magnezyum, çinko ve fosfor açısından zengin olmasıyla birlikte kemik ve dişlerinde güçlenmesini sağlamaktadır. İçeriğinde bulunan C vitamini, kalsiyum kemferol ve periodontal, dişlerin sağlığı açısından olumlu etkiler yaratmaktadır. Yeterli oranda K vitamini tüketiminde kalsiyum emiliminin artmasını sağlar ve kemiklerin sağlığını da iyileştirmektedir. Bir fincan miktarındaki brokoli, günlük almanız gereken K vitamini ihtiyacını tamamanı ve gün içerisindeki kalsiyum ihtiyacınızın yarısını sağlamaktadır.
  • Brokoli Sindirim Sisteminin Güçlenmesini Sağlar: Brokoli gibi doğal lif açısından zengin besinlerin tüketiminde, bağırsak sağlığını destekler, kabızlık gibi sindirim sorunlarının önüne geçer. İnsülin duyarlılığının artmasını ve kolon kanseri riskinin azalmasını sağlar. Aynı zamanda bağışıklık sisteminin korunmasını ve iltihaplanmanın da önüne geçmektedir. Lif, safra ve dışkı yoluyla birlikte gün içerisindeki toksin atılımını da düzene girmesini sağlar. Brokolinin içeriğinde yer alan magnezyum ve vitaminlerin asitliğinin iyileşmesini ve besinlerin uygun sindirimi ve emilimini kolaylaştırmaktadır. İltihabın azalmasını sağlayarak midenin rahatlamasına da yardımcı olmaktadır. Brokolide yer alan kemferol bileşiği bağırsaklarda sağlıklı bakteri düzeylerinin korunmasını ve mide astarının sağlıklı kalmasını da sağlamaktadır.
  • Brokoli Kalp Sağlığını Korur: Brokolide yer alan antioksidanlar genel olarak kalp krizi riskinin azalmasını sağlar ve kalp sağlığını da desteklemektedir. Sülforafan ve glukorafanin bileşiklerinin bağırsaktaki bileşikleri bağırsakta bulunan safra asitlerine bağlı olarak kötü kolesterol (LDL) seviyesinin düşmesini ve kalbin normal çalışmasını sağlar. Yüksek olan kötü kolesterol ve trigliserit düzeylerinin kalp sağlığı açısından yaratan olumsuz risk faktörünün önlenebilmesi için etkilidir. İçerisinde bulunan yüksek orandaki potasyum ve C vitamini sayesinde oksijen yetersizliğine bağlı olarak meydana gelen kalp rahatsızlıklarının önlenmesine de yardımcı olmaktadır.
  • Kan Şekerinin Düzenlenmesini ve Anemiyi Önler: İçerisinde yüksek oranda krom içeren brokoli, sağlıklı insülin salımını da desteklemektedir. Böylece kan şekerinin kontrolünü sağlar. Brokoli filizlerinin tip2 diyabet rahatsızlığı olan hastaların insülin dengesini düzenlemeye de yardımcı olmaktadır. Brokolide yer alan, kükürt ve amino asitler kanın temizlenmesini sağlar. Aynı zamanda ürik asit gibi serbest radikallerle birlikte toksinlerin atılması açısından da fayda sağlar. Brokoli, kan dolaşımınının rahatlamasını sağlar ve libidonun da yükselmesini sağlar. Demir ve protein açısından zengin olan brokoli anemi gelişiminin de önüne geçer. Anemi problemi olan kişiler açısından oldukça fayda sağlar.
Brokolinin İçerdiği Besinler
Brokolinin İçerdiği Besinler

Brokolinin İçerdiği Besinler

Brokoli yüksek oranda C vitamini ve K vitamini içermektedir. Aynı zamanda folat potasyum, magnezyum, demir, fosfor, kolin, selenyum ve kükürt gibi mineraller ve lif açısından da zengindir. Brokolide, yüksek oranda protein bulunmaktadır. Ayrıca içeriğinde bol miktarda biyoaktif bileşiklerde bulunmaktadır.