Boyun Düzleşmesi Nedir

Boyun Düzleşmesi Nedir
Boyun Düzleşmesi Nedir

Boyun Düzleşmesi Ağrıları Nereye Vurur

Genellikle boyun bölgesindeki bulunan 7 omurda meydana gelmekte olan boyun düzleşmesi hem boyun bölgesinde hem de omuz, kürek kemiği ve ensede ağrıya neden olabilmektedir. Bazı hastalarda ise boyundan yayılmakta olan ağrı baş bölgesinde de görülebilmektedir.

Boyun Düzleşmesi Nedir

Boyun düzleşmesi boynun çeşitli nedenler sonucunda meydana gelen eğri kıvrımların kaybetmesiyle düzleşmesi durumuna verilen isimdir. Normal şartlarda insanların omurgaları boyunda, sırtta ve bel bölgeleri biraz kıvrımlı ve eğri şekline sahiptir.

Omurganın “S” şeklini oluşturmakta olan bu eğriler, boyun ve bel hizasında lordotik yani öne doğru oyuk ve üst sırt hizarında da kifotik yani geriye doğru çıkık olarak adlandırılmaktadır.

Bu eğriler vücudun yapısının dengelenmesi, korunmasına, hareketten kaynaklanmakta olan şokları emmesine, kafanın ağırlığını düzgün ve rahat şekilde taşıyabilmesi ve en önemlisinden biride esnek bir şekilde hareket ediyor olabilmesine önemli katkılar sağlar.

Boyun Düzleşmesi Belirtileri Nelerdir
Boyun Düzleşmesi Belirtileri Nelerdir

Boyun Düzleşmesi Belirtileri Nelerdir

 • Boyun bölgesinde ağrı
 • Boyun hareketlerinin kısıtlı hale gelmesi
 • Sırt bölgesinde oluşan ağrı
 • Omuzlarda yük varmış hissi, ağırlık hissi ve ağrı
 • Ensede ağrı
 • En sık yan etkilerden biride sinir köklerinde bası olmasıyla kollarda ağrı ve ellerde ağrı görülebilmekte
Boyun Düzleşmesinin Nedenleri Nelerdir
Boyun Düzleşmesinin Nedenleri Nelerdir

Boyun Düzleşmesinin Nedenleri Nelerdir

 • Ağır sırt çantası kullanmak
 • Çalışma ortamının ergonomik olmaması
 • Sürekli olarak masa başı çalışıyor olmak
 • Sürekli Telefon Kullanmak, kötü postürün en sık sebeplerinden biridir
 • Kızlarda ergenlik döneminde vücudun saklanma isteği
 • Çocukların uzun süre bilgisayar ve telefon kullanımı
Boyun Düzleşmesi Tedavisi Nasıl Olur
Boyun Düzleşmesi Tedavisi Nasıl Olur

Boyun Düzleşmesi Tedavisi Nasıl Olur

Boyun düzleşmesi tedavi cerrahi işlemlerdir. Ameliyat ile birlikte servikal kifoza bağlı olarak baskı sonucunda dokuların rahatlatılması, anormal eğriliğin düzeltilmesi, boyun omurlarının anatomisinin tekrardan düzenlenmesi ve oluşan şekil bozukluklarının düzeltilmesi planlanmaktadır. Ameliyat şekli ve kararı hastaya özel olarak alınabilmektedir.

Boyun Düzleşmesinin İlerlemesi Ne Gibi Sorunlara Yol Açar

Boyun düzleşmesi, omurganın tamamen oluşmaması gibi doğuştan gelmekte olan bozukluklar sonucunda meydana gelebilmektedir. Bu durum sonucunda da omurga anormal şekilde büyümekte ve omurların büyümesiyle üçgene benzer bir şekilde almaya başlamaktadır. Bu oluşan şekil ise bireyin boynuna ve omurlara doğal görünmeyen bir şekil kazandırmaktadır.

Boyun Düzleşmesi Tedavi Edilmezse Ne Olur

Boyun düzleşmesi tedavi edilmediği durumda baş ağrılarında artış gözükür ve ağrı kesici gibi ilaçlara tepki vermemeye başlar. Kişide oluşan mutsuzluk hali ise depresyon haline dönüşmektedir. Sürekli boyun gerginliği boyun fıtıklarına zemin hazırlamakta ve kollarda uyuşukluk, güçsüzlük gibi durumlar meydana gelebilmektedir. Bu durumu ihmal etmeyip mutlaka bir uzman hekime başvurmanızı tavsiye ediyoruz.