Bosu Balance Nedir

bosu balance nedir
bosu balance nedir

Bosu Balance Trainer, hem bireysel olarak hem de grup dersleri için kullanımı sağlanabilen popüler ekipmanlardan biri olarak yerini almaktadır. Bosu Balance Trainer, 1999 yıllarında David Weck tarafından geliştirilmiştir. David Weck Bosu Balance Trainer ile birlikte tüm vücudun aynı anda güçlenmesini sağlayarak koordinasyonun gelişimini sağlamak için yaratmıştır.

Bosu Balance Trainer programı, proprioseptif ve denge açısından gelişim sağlayan bir antrenman çeşididir. Bosu Balance ile birlikte düzenli yapılan egzersizlerle denge antrenmanını dahil edebilirsiniz. Bununla birlikte bosu balance ile vücudun stabilitesi artış gösterebilmektedir. Ayrıca vücut farkındalığına yönelik yapılan egzersizlerin uygulanması mümkündür. Aynı zamanda Bosu Balance sporcular tarafından sık sık uygulanan kondisyon antrenmanlarından biridir.

Peki, Bosu Balance nedir? İşte tüm detaylar yazımızda.

Bosu Topu Nedir

Bosu topu, çeşitli spor antrenmanları için sağlık ve zindelik hedeflemek için kullanımı sağalanan bir ekipmandır. Bosu topu, ikiye bölünen bir egzersiz topuna benzemektedir. Bosu topunun bir tarafı şişirilmiş diğer tarafı ise düz bir şekildedir.

Bosu topu pek çok farklı kas grubunu harekete geçirmekte olan egzersizlerden biridir. Dengesiz bir yüzey sağlamasıyla birlikte denge antrenörüdür. Antrenman esnasında bosu topunu kullanmak için egzersizlerin zorlaşmasına neden olur. Böylece antrenmandan almış olduğunuz verimde artış gösterir. Bosu topu pek çok farklı şekilde kullanılabilmektedir. Bosu topunun her iki tarafı da kullanılmaktadır. Hem yüksek hem de düz kısmı kardiyo, güç antrenmanı ve pek çok egzersiz için uygulanmakta olan en etkili yollardan biridir.

bosu balance zayıflatır mı
bosu balance zayıflatır mı

Bosu Balance Zayıflatır Mı

Bosu topu ile birlikte 45 dakika içerisinde 800 kalori harcamak mümkündür. Bu özelliğiyle birlikte Bosu topu kısa zamanda kilo vermek ya da daha şekilli bir vücuda sahip olabilmek adına etkili bir egzersizdir. Bosu egzersizleri, eğlenirken vücuttaki fazlalıklardan kurtulmakta mümkün olur.

Bosu, denge kaslarının harekete geçmesini sağlayan sporlar arasında yerini almaktadır. Oldukça popüler egzersizlerden biri olan Bosu Balance başlangıç olarak sporcu sakatlıklarında vücudun tekrardan forma girmek için fizik tedavi uzmanları tarafından kullanımı sağlanan ekipmandır. Zaman içerisinde gündelik yaşamda ve diğer spor çalışmalarında kullanılan kasların güçlenmesi için, yağ yakımını hızlandırmak ve ve kondisyona yönelik ders olarak uygulama başlanmıştır.

Yarım daire şeklindeki içi hava dolu olan bosu topu üzerinde uygulanmakta olan egzersizler, günlük yaşamda kullanılmayan kasları harekete geçirmek için etkilidir. Ayrıca mat üzerinde gerçekleşen pilates egzersizlerine göre daha fazla efor harcatmaktadır. Özellikle de bosu topu ile kalça, arka bacak, iç bacak, ön bacak ve arka bacak çalışmasını sağlayan egzersizler uygulanmaktadır.

Bosu’nun bir eğitmenle birlikte uygulanması sakatlıkların önüne geçmek için oldukça önem taşır. Bosu Balance egzersizlerinden en etkili sonuç alabilmek için haftanın iki günü bir saat uygulanması yeterli olacaktır.