Bir İnsan Günde Kaç Kalori Almalı

bir insan günde kaç kalori almalı
bir insan günde kaç kalori almalı

Günümüzde sağlıksız beslenen ya da beslenmek zorunda kalan birçok insan kilo problemi yaşamaktadır. Ayrıca gelişen teknoloji sayesinde insanlar yerlerinden hiç hareket etmeden bir sipariş ile yemeklerini ayaklarına kadar getirtmekte ve tüketmektedirler. Bu da insanların vücudunun yağlanmasına ve zamanla kilo almasına neden olmaktadır.

Kilo vermek için spor salonlarını dolduran insanlar ile zayıflamak için diyet yapanlar ise günlük aldıklarından daha fazla kalori harcayarak fazla kilolarından kurtulmanın hesabını yapmaktadırlar.

İnsanlar 1 kilonun dahi hesabını yaparak beslenmektedirler. Peki, ‘1 insan günde kaç kalori almalı?’ Bu yazıda bu sorunun cevabı ve daha fazlasını bulacaksınız.

Ayrıca, bu yazımız ile çok ilgili olan ” insan 1 günde kaç kalori yakar ” başlıklı yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Kaç Kalori 1 Kilo Eder

Egzersiz ya da çeşitli sporları yaparak kilo vermeye ve sağlıklı yaşam sürmeye çalışan insanların 1 kilo verebilmek için kaç kalori yakmaları gerektiğini bilmeleri çok önemlidir.

Zayıflamak için gayret sarf eden insanlar, tartıya çıktıkları zaman emeklerinin karşılığını görmek isterler. İnsan vücudunun yaktığı kalori miktarı ise erkek ve kadına göre değişmektedir. 68 kilogram gelen bir kadının vücudundaki yağ oranı yaklaşık 110 bin kalori içerirken, 68 kilo gelen 1 erkeğin vücudundaki yağ oranının ise yaklaşık 80 bin kalori içerdiği uzmanlar tarafından ifade edilmektedir.

Amerikan Egzersiz Kurumu’nun yaptığı açıklamada ise 1 kilo vermek isteyen insanın 7400 kalori yakması gerektiği ifade edilmiştir.

kahvaltıda kaç kalori alınmalı
kahvaltıda kaç kalori alınmalı

Sabah Kahvaltıda Kaç Kalori Almalı

Bir insanın kendisini gün içerisinde zinde hissedebilmesi için çok iyi bir kahvaltı yapması gerekmektedir. Sabah kahvaltı yaparken günlük kalori gereksiniminin yaklaşık beşte birinin alınmasına çok dikkat edilmelidir. Peki, ‘Sabah kahvaltıda kaç kalori almalı?’ Sabah kahvaltıda alınması gereken kalori miktarı kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Günlük 2 bin 500 kalori alması gereken bir insanın sabah kahvaltısında sabah kahvaltısında 500 kalori alması zorunludur. İnsanların geneli düşünülecek olursa bir insanın sabah kahvaltısında ortalama 350 ila 400 kalori alması yeterlidir. İnsanların beslenme konusunda en dikkat etmesi gereken husus ise sabah kahvaltısının kesinlikle atlanmamasıdır. 

Günde Kaç Kalori Alınmalı

Zayıflamak isteyen insanların sağlıklı ve bilinçli bir şekilde kilo verebilmesi için tükettiği besinlerin kalori değerlerini bilmeleri son derece önemlidir. Vücudun günlük olarak gereksinim duyduğu kalori miktarının mutlaka alınması gerekmektedir. Günlük alınan kalori miktarı bu kalori miktarının altında kalırsa vücuttaki organlar işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getiremez. Günlük alınan kalori miktarı vücudun gereksinim duyduğu kalori miktarının üstünde olursa bu seferde vücut yağlanır ve kişi zamanla obez olur. Yani vücudun gereksinim duyduğu kalori miktarından az kalori alınması da çok kalori alınması da vücudun genel sağlığını olumsuz etkilemektedir.

günde kaç kalori alınmalı
günde kaç kalori alınmalı

Peki, ‘Günde kaç kalori alınmalı?’ Bir insanın günlük alması gereken kalori miktarı cinsiyete, yaşa, kiloya, yaşam tarzına vb. etkenlere göre değişmektedir. Bir insanın günlük alması gereken kalori miktarı 19-30 yaş aralığındaki bir bayan için yaklaşık 2000 kalori civarında iken, 19-30 yaş aralığındaki bir erkek için ise yaklaşık 2 bin 400 civarında olduğu ifade edilmektedir. 

Günlük Alınan Kalori ile Metabolizma Hızı Arasındaki İlişki

Bir insanın günlük alması gereken kalori miktarını uzmanlar hesaplamaktadır. Bu hesaplama yapılırken kişinin yaş, boy, cinsiyet ve kilo gibi faktörleri dikkate alınmaktadır. Günlük alınması gereken kalori miktarı ise kişinin kilo almasına, kilo vermesine ya da o an ki kilosunu korumasına göre farklılık gösterebilmektedir. Kişinin günlük alması gereken kalori miktarını metabolizmanın hızıda etkilemektedir. Metabolizmanın çalışma hızı ise vücudun gereksinimlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi için gereksinim duyduğu kalori miktarıdır. Günlük alınması gereken kalori miktarı ile metabolizma arasındaki ilişki ise şöyle açıklanabilir. Mesela metabolizma hızı 2000 olan bir kişinin günlük alması gereken kalori miktarı en az 2000 kalori olmalıdır. 

Yaşa Göre Günlük Alınması Gereken Kalori Miktarı

 • 2-3 Yaş: 1000 kalori
 • 4-8 Yaş: 1200 – 1400 kalori
 • 9 – 13 Yaş Kızlar: 1600 kalori
 • 9 – 13 Yaş Arası Erkekler: 1800 kalori
 • 14 – 18 Yaş Arası Kızlar: 1800 kalori
 • 14-18 Yaş Arası Erkekler: 2200 kalori
 • 19 – 30 Yaş Arası Kızlar: 2000 kalori
 • 19 – 30 Yaş Arası Erkekler: 2400 kalori
 • 31 – 50 Yaş Arası Kadınlar: 1800 kalori
 • 31 – 50 Yaş Arası Erkekler: 2200 kalori
 • 51 Yaş Üstü Kadınlar: 1600 kalori
 • 51 Yaş Üstü Erkekler: 2000 kalori